МКК има богат опит в разработването и провеждането на медийни кампании, повишаване на информираността, използването на изкуства и култура за социална промяна, провеждане на обучения, проучвания, мониторинг, анализи на политики, застъпничество, работейки в сътрудничество с правещите политики, НПО, изследователи, младежи, мигранти, бежанци. Редица проекти на МКК са награждавани и отличавани като социални иновации и добри практики на национално и европейко ниво.
МКК е национален координатор на официалния портал на Европейската комисия за интеграция на граждани на трети страни Европейски уебсайт за интеграция от 2013 г. Подробности по темата разказаха Бистра Иванова и Искра Янкова.
По думите на Искра Янкова една от основните каузи на организацията е опазването на културното разнообразие по света, както и широката общественост да бъде образована по теми, които рядко се засягат в медийното пространство.
Председателят на МКК Бистра Иванова сподели, че 13-те години на съществуване на организацията е била за да се даде равносметка каква е била ситуацията с миграцията в България и света, каква е днес, както и да се отправи поглед напред към бъдещето.
"Когато мигрантите в България бяха много ограничен брой, както граждани на трети страни от цял свят, така и бежанци, днес вече ситуацията е доста различна. Има много повече като брой и всъщност от ковид насам България вече отчита една нетна миграция, тоест повече хора идват в страната, отколкото я напускат. Това са и българи и чужденци, които се местят у нас. И освен, че България е на границата на Европа и през нас преминават различни миграционни потоци, смесени - бежански и мигрантски, нашата страна става все по-притегателен център за хора, които искат да се установят тук с цел работа, обучение и създаване на семейства", отбеляза тя.
Иванова каза, че една от негативните тенденции са непридружените непълнолетни, които идват у нас сами и чиято възраст все повече пада. Те най-често са афганистанци и пакистанци, като целта им е да отидат в Западна Европа. Фокусът на МКК е интеграацията на хората, които искат да останат в страната ни.
"Това, което ние можем да направим като общество е да бъдем малко по-отворени и по-емпатични. В Източна Европа има като цяло една представа за мигрантите като заплаха, като за някакъв проблем, докато Западът отдавна е приел мигрантите като потенциал за развитие, като възможност", посочи Иванова.
Искра Янкова поясни, че за да може един човек да се интегрира пълноценно в което и да е общество, той трябва да е наясно с живота в съответната държава, с правата и задълженията си. Един от проектите на МКК е "Мигранти с таланти", като той цели да насочи вниманието на публиката към мигрантите и приноса им към нашето общество. Скоро предстои да бъде публикувана мулти култи картата, която картографира различни мигрантски ресторанти, пекарни и сладкарници в София и страната и разказва историята на тези хора.
Иванова отбеляза, че много от жените в Афганистан са силни, смели, борбени и образовани. Културата на Афганистан също е разнообразна, понеже през вековете е имало различни влияния. Освен това в политически аспект политиците не бива да се заиграват със страховете на хората, защото това може да отключи вълни от ксенофобия, каза тя.
Янкова допълни, че според проучване над 90% от българите не са общували с мигранти и градят своето мнение от медиите. Тя посочи, че тревожна нагласа в България и по света е поляризацията и ние трябва да градим в себе си критично мислене.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..
На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: - Метролинии 1, 2, 3 и 4 - Автобусни линии № Х9,..