Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Криминалност по време на социализъм

Снимка: Радио София

Книгата "От кражби до убийства - Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)" на Стефан Иванов е първото по рода си изследване, което разкрива истинските нива на престъпност в социалистическа България. Основна цел на настоящата разработка е да разгледа криминалните престъпления в периода 1944–1989 г. Освен да улови и пресъздаде в цялост характеристиките им, изданието ще се опита да представи по-подробно и четирите най-значими за човека видове сред тях – кражби на обществено и лично имущество, грабежи, изнасилвания и умишлени убийства. На базата на конкретни данни, преобладаващата част от които се публикуват тук за първи път, ще бъдат откроени и обяснени свързаните с тях тенденции, характерни за този динамичен и интензивен откъм политически и социални преобразувания период от българската история.

Въз основа на огромни архивни проучвания на секретни партийни документи и отчети, преобладаващата част от които излизат за пръв път в изданието, Стефан Иванов създава основополагащ труд, който разобличава един от най-силните митове, битуващи в обществото, а именно за почти пълната липса на криминални прояви от времето на социализма. На достъпен език авторът разкрива също реалното състояние на органите на МВР, Прокуратурата и Съда като основни фактори за осъществяване на превенция и разследване на извършените вече закононарушения, както и на местата за изтърпяване на наказания.

Така в близо 500 страници пред читателите се разгръща тревожен анализ на разминаването между действителност и колективна "памет" за периода 1944-1989 г., който доказва, че по времето на социализма хората са живели "по-спокойно" единствено защото истината е била системно укривана от тях. Подробности разказа нейният автор историкът Стефан Иванов. Той е роден през 1975 г. в София. Доктор по история. Заместник-директор на 149 СУ "Иван Хаджийски" в София, където преподава история и цивилизации. Работи активно по международни проекти в сферата на образованието. От 2003 до 2015 г. е избиран в три последователни мандата за общински съветник в София, където е член на постоянната комисия по обществен ред и сигурност, от които четири години – неин председател.

По думите му основното задължение на историка е да бъде вестител на истината, като възпирайки своето лично мнение на базата на архивни обективни данни и свидетелства от епохата да покаже ситуацията такава, каквато е била и да даде на хората възможност да направят своя информиран избор. Общественият проблем е това, че нашето общество продължава да се дави в една неинформирана носталгия и лични колективни спомени, които в много от случаите са неверни. Авторът е работил четири години, преглеждайки десетки хиляди страници от архива на МВР, Комисията по досиетата, редица лични спомени, стотици книги, в това число над 40 на чужди езици.


"Отваря се една врата за още много други изследвания след това. Това не е затваряне на вратата, това не е претенция за истина от последна инстанция. Отваря се един разговор, който обществото не е имало куража досега да започне", каза той. И уточни, че криминалната престъпност е проблем за всеки един вид политически строй. Иванов уточни, че изследването му не обхваща политическите престъпления, а само криминалните.

"Над 90% от данните, които аз публикувам се публикуват за първи път, защото аз съм може би първият човек, който е имал възможността да работи с тях в архива", каза той. Първата част от книгата разглежда престъпленията по години. Втората част обяснява възрастовите, регионалните, етническите и половите характеристики, а в третата глава се разглежда противодействието срещу тези престъпления и всички звена, които са ангажирани в борбата срещу престъпността.

"Има една абсолютно доказуема връзка във времето, между огромните процеси на вътрешна демографска миграция свързани с отнемане на земята на българските селяни от управляващите комунисти и тяхното преселване в големите градове, особено в столицата София", посочи авторът. По думите му в много доклади от всички звена на МВР се казва, че те не могат да се справят, тъй като в столицата пристигат огромни групи от хора и се съсредоточава голяма група от криминален контингент.

"Към онзи момент хората не са виновни за това, че не са знаели каква е фактическата ситуация. Аз самият съм живял 15 години в този режим, самият не съм имал представа, също съм играл спокойно, също съм карал колело до 12 часа през нощта, но това е защото не съм знаел какво се е случвало с много други деца и с много други хора по това време в същите тези паркове и улици, по които ние спокойно сме играли", каза Иванов.

Той добави, че един 45 годишен период е доста дълъг за историческо изследване и той има своите подпериоди. Най-слабият период и с най-малка разкриваемост от службите е този, след първите години на преврата от 1944 година, а най-лошият е между 1984 и 1989 година. Най-силният период пък е втората половина на 60-те и 70-те години, тъй като е свързано с много сериозно засилване на тогавашната школа "Георги Димитров", която в момента е Академията на МВР. Тя започва да надгражда знанията на вече назначените милиционери, а на тези, които тепърва ще биват назначавани се провеждат задълбочени и дълги обучения.

Книгата има обобщение и на английски език, тъй като ще бъде изпратена в много библиотеки по света за да послужи на хора, които изследват тази област. В останалите социалистически държави по темата има частични изследвания за ГДР и Полша.

"Прави се едно много голямо изследване от Института по криминалистика и криминология към МВР, който изследва стотици затворници в продължение на 12 години, това е доста обемен труд. Има едно доста прилично като обем изследване, което е публикувано за секретна консумация само в рамките на министерството. И накрая какво се оказва като резултат: около 94% от извършителите на тежки престъпления са с двама живи родители, живеят в собствено жилище, с доходи над средните, с много добро образование на родителите. Част от тези извършители дори са част от тогавашния политически елит на страната. С което категорично се доказва, че няма връзка със средата, в която е израснал от гледна точка на битови условия. Защото вие може да растете в най-добрите битови условия, но когато нямате пълноценна връзка с вашите родители и когато не сте научен да изпитвате емпатия и други нормални чувства, това може да се развива във времето. Така, че поне по-широкият поглед показва, че няма никаква връзка между социалното положение, между финансовото положение и потенциалното отключване на бъдещо девиантно поведение в тези хора", заяви Иванов.

Книгата е предназначена за хора занимаващи се с най-различни науки, както и към хора, на които им е интересна историята на България такава, каквато е била.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"LaTiDa" представят новата си песен "Факт"

публикувано на 20.02.25 в 15:07

Над 600 бездомни получиха храна от Столичната община и Българската хранителна банка

Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..

публикувано на 20.02.25 в 14:27

Изложба на преходно и устойчиво изкуство открива Фестивала на чая

“Tokonomia“   е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..

публикувано на 20.02.25 в 14:13
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

Орхидеите в Ботаническата градина на БАН са разцъфтели неистово

Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..

публикувано на 20.02.25 в 13:36

НМФ представи анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта

Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..

публикувано на 20.02.25 в 13:16

Георги Дачев представи музиката си и своята група "Do Sho band"

Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..

публикувано на 20.02.25 в 12:47

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55