Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 7 април в Галерия Топлоцентрала - Куб

Минало и настояще, ритуали и традиции преплетени в изложбата "Влачугане"

Младата художничка представи експозицията си в "Радиокафе"

Снимка: Топлоцентрала

Изложбата "Влачугане" отразява дълбокия образен свят на традиционните ритуали и тяхното преобразяване в съвременността. Неин автор е утвърдената млада художничка Мартина Вачева, която е носител на наградата "БАЗА" за 2017 година, присъждана от Софийска градска художествена галерия и Институт за съвременно изкуство – София. Художничката е наградена и с двумесечен престой в резиденцията Residency Unlimited в Ню Йорк, а нейни творби са част от колекциите Art Collection Telekom, Metropolitan museum library collection, и колекция Gaudenz B. Ruf, Цюрих и Виена.

"Влачугането" е насилствен акт на потапяне, който е свързан с първоначалния акт на покръстване. Думата произхожда от глагола "влача", който сам по себе си има насилствен характер. Счита се, че коренът на влачугането има връзка с ритуала за крадени моми, така наречените "влачени" моми. Етнолози свързват този ритуал най-вече с акта на потапяне, случващ се по време на "Водици", "Йордановден", "Ивановден", "Бабинден", пояснява авторката.

"Тази изложба подготвях близо 2 години, като ми беше изключително интересно да навляза надълбоко в ритуалите и обичаите, които анализирах и разгледах, които са свързани със зимния календарен цикъл, най-вече с периода между Коледа и Водици, тоест между 24 декември и 6 януари,период свързан с така наречените "Мръсни дни". Естествено и със зимните карнавални игри", допълни още Мартина Вачева. Чрез изобразяването на ритуалите, художничката разказва за различните времеви периоди и как тези обреди се трансформират в съвремието ни. В цикъл от пет свои произведения тя използва различни изразни средства и техники– живопис, керамика, дърворезба.

"Дърворезбите не са създадени от мен, но са проектирани и планирани от мен, създадени са от традиционен художник, който се занимава с дърворезба. В творбите могат да се видят различни символи и сюжети, които преплитат миналото и съвремието, засягат се и различни проблематики. Изложбата разказва за насилието в момента, било то над жени или мъже, до някаква степен и за социалното и политическо блато в което се намираме в момента", изтъкна авторката. 

Една от работите в експозицията е посветена на "мъжкото хоро", което е някакво съвременно преплитане с рождената дата на Ботев. Пресъздадени са силно гротесткни теми, но това е реалността. Могат да бъдат видени всички образи на псевдопатриоти, националисти, които се борят да извадят кръста" подчерта Мартина Вачева. В експозицията "Влачугане" са преплетени, много пластове от нашето общество, които могат да бъдат видени и усетени.

"Цялата изложба е преплетена в множество сюжетни линии, които могат да се разгледат в много микро-истории, които разказват за нещо по-глобално, чисто визуално елементите се преплитат от една творба в друга", поясни художничката Мартина Вачева.

Куратор на експозицията е Владия Михайлова, която в своята рецензия пише следното:

"Без да морализаторства или заема позиция, авторката предлага аналитичен, смел поглед към настоящето, на силата и слабостта, на насилието и покорството и тяхната разрушителна сила в човешкия свят."

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Френският институт в България с отворени врати

На 14 септември 2024 г. Френският институт в България отваря вратите си за посетители. Ще има светкавични курсове по френски език, игри, куизове, награди и още. Ще има и поредица от прожекции на български филми, която ще започне с филма "Януари" на Андрей Паунов, като входът за прожекциите е с билети. Подробности разказа Ромен Декроа, директор..

публикувано на 12.09.24 в 12:35

Бъдещето на устойчивите събития

Event PRO Forum – новият формат на София Тех Парк за иновации и устойчиви екологични практики в събитийния бизнес, ще се състои на 17 септември 2024 г. от 10.00 часа във форум "Джон Атанасов" на научно-технологичния парк. Първото издание на форума е на тема "Бъдещето на устойчивите събития" и е посветено на актуалните тенденции в събитийната..

публикувано на 12.09.24 в 11:06

Фестивалът "Маргаритка" обединява децата на България

Виктория Величкова и Яна Липованска, заедно с целия екип на социално отговорната инициатива "Маргаритка" се грижат за децата на България вече 8 години. Тази година, заедно със Столична Община, Район "Оборище", партньорски организации и компании от бизнес сектора, организират първия по рода си Семеен Фестивал. Защо се решават да реализират Семеен..

публикувано на 12.09.24 в 09:47

Валежите ще спират, очаква се слънце

Атмосферното налягане ще се повиши, но ще остане по-ниско от средното за септември. Днес в Западна и Централна България времето ще бъде слънчево. Сутринта в котловините видимостта ще е временно намалена и ще има ниска облачност. Тогава все още по-значителна ще е облачността в североизточните райони, където са възможни слаби превалявания от..

публикувано на 12.09.24 в 07:15

Група "Портокал" с предстоящ бутиков концерт

В предаването "Добър вечер, София" гостуваха група "Портокал" в лицето на Гриша Георгиев и DJ Фаци. Музикантите споделиха, че датата на предстоящия им концерт се измества на 23 октомври. Първо, заради неясните метеорологични условия, като освен това тогава ще има доста гости. Междувременно ще се случват и други събития, поясниха те. Бандата не е..

публикувано на 11.09.24 в 20:15

Асоциация Родители с въпроси към институциите

През новата учебна година Асоциация Родители търси отговор на 5 въпроса: 1. Кога ще бъде въведен едносменен режим на обучение във всички български училища? 2. Защо се правят националните външни оценявания в 4., 7. и 10. клас, след като те не водят до промяна в учебните програми и съдържание, а само засилват напрежението сред децата,..

публикувано на 11.09.24 в 18:17
Стоян Панчев

Българите са с най-ниска минимална заплата в ЕС

По данни на Евростат България е с най-ниската минимална заплата сред страните в ЕС. Считано до първото шестмесечие на годината тя е 477 евро. За това какво се случва с нашите пари коментар направи Стоян Панчев, икономист и съосновател на Експертния клуб за икономика и политика. "Минималната работна заплата е административно решение и..

публикувано на 11.09.24 в 17:12