Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 7 април в Галерия Топлоцентрала - Куб

Минало и настояще, ритуали и традиции преплетени в изложбата "Влачугане"

Младата художничка представи експозицията си в "Радиокафе"

Снимка: Топлоцентрала

Изложбата "Влачугане" отразява дълбокия образен свят на традиционните ритуали и тяхното преобразяване в съвременността. Неин автор е утвърдената млада художничка Мартина Вачева, която е носител на наградата "БАЗА" за 2017 година, присъждана от Софийска градска художествена галерия и Институт за съвременно изкуство – София. Художничката е наградена и с двумесечен престой в резиденцията Residency Unlimited в Ню Йорк, а нейни творби са част от колекциите Art Collection Telekom, Metropolitan museum library collection, и колекция Gaudenz B. Ruf, Цюрих и Виена.

"Влачугането" е насилствен акт на потапяне, който е свързан с първоначалния акт на покръстване. Думата произхожда от глагола "влача", който сам по себе си има насилствен характер. Счита се, че коренът на влачугането има връзка с ритуала за крадени моми, така наречените "влачени" моми. Етнолози свързват този ритуал най-вече с акта на потапяне, случващ се по време на "Водици", "Йордановден", "Ивановден", "Бабинден", пояснява авторката.

"Тази изложба подготвях близо 2 години, като ми беше изключително интересно да навляза надълбоко в ритуалите и обичаите, които анализирах и разгледах, които са свързани със зимния календарен цикъл, най-вече с периода между Коледа и Водици, тоест между 24 декември и 6 януари,период свързан с така наречените "Мръсни дни". Естествено и със зимните карнавални игри", допълни още Мартина Вачева. Чрез изобразяването на ритуалите, художничката разказва за различните времеви периоди и как тези обреди се трансформират в съвремието ни. В цикъл от пет свои произведения тя използва различни изразни средства и техники– живопис, керамика, дърворезба.

"Дърворезбите не са създадени от мен, но са проектирани и планирани от мен, създадени са от традиционен художник, който се занимава с дърворезба. В творбите могат да се видят различни символи и сюжети, които преплитат миналото и съвремието, засягат се и различни проблематики. Изложбата разказва за насилието в момента, било то над жени или мъже, до някаква степен и за социалното и политическо блато в което се намираме в момента", изтъкна авторката. 

Една от работите в експозицията е посветена на "мъжкото хоро", което е някакво съвременно преплитане с рождената дата на Ботев. Пресъздадени са силно гротесткни теми, но това е реалността. Могат да бъдат видени всички образи на псевдопатриоти, националисти, които се борят да извадят кръста" подчерта Мартина Вачева. В експозицията "Влачугане" са преплетени, много пластове от нашето общество, които могат да бъдат видени и усетени.

"Цялата изложба е преплетена в множество сюжетни линии, които могат да се разгледат в много микро-истории, които разказват за нещо по-глобално, чисто визуално елементите се преплитат от една творба в друга", поясни художничката Мартина Вачева.

Куратор на експозицията е Владия Михайлова, която в своята рецензия пише следното:

"Без да морализаторства или заема позиция, авторката предлага аналитичен, смел поглед към настоящето, на силата и слабостта, на насилието и покорството и тяхната разрушителна сила в човешкия свят."

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17