След много успешния WIDE ART форум преди година изкуствоведите Теодора Константинова и Радослав Механджийски - създатели на образователната платформа за съвременно изкуство и култура "Art & Culture Today", са организирали второ издание на проекта.
То ще се проведе отново в Зала 1 на РЦСИ "Топлоцентрала" на 16 март (събота), от 14:00 до 18:30 ч.
Освен двамата куратори организатори, в "Радиокафе" водещият покани и една от участниците - Елица Великова, психолог и арттерапевт, основател на „Институт за терапия и експресивни изкуства“.
"WIDE ART форум още е нов за нас формат, събитие, което разширява досегашната ни дейност - разнообразни лекции за съвременно изкуство, насочени към по-широката аудитория от хора с най-разнообразни професии и възрасти, които са обединени около любопитството си да учат повече. Каним лектори от най-различни сфери да споделят своят своя опит и перспектива към теми от съвременното изкуство", обясни пред БНР-Радио София Теодора Константинова.
В продължение на 4 часа и половина ще бъдат проведени 3 панела с шестима лектори.
Стефан Стоянов е куратор, арт дилър и ще говори на тема "Експлозията на панаирите за съвременно изкуство- катализатор в една растяща индустрия, pros and cons".
Куратор е професия, която не се преподава никъде тук, но се практикува от все повече хора, е все още обгърната в мистерия, обяснява Светлана Куюмджиева - историк на изкуството и критик. Те ще даде "Десет отговора на въпроса какво е куратор".
▲ Елица Великова, Радослав Механджийски, Теодора Константинова
Във втория панел ще участват Елица Великова и съвременният визуален артист Иван Мудов.
"Лудостта не е обусловена от гениалност, но зад гениалността почти задължително стои и лудост. В гениалното изкуство винаги има (елемент на) шок – отбеляза пред микрофона Елица Великова. И даде конкретни примери с гении, които са имали пристъпи, а някои са приключили живота си в психиатрични клиники. – Изкуството дава чудесна възможност за изследване и на лични теми."
На форума Великова ще говори на тема „Гениалност или лудост: анамнеза на творческия процес“.
Провокативният Иван Мудов е известен с дръзки и необичайни пърформанси, с интелигентен хумор. Чрез акциите си той успява да разкрие определени аспекти на манталитета, на привичките на обществото, начина ни на мислене въобще, но без да звучи твърде критично, без да звучи назидателно, а просто ги осветява по някак умен и забавен, но не по-малко важен начин, изтъкна Радослав Механджийски.
В последния панел лектори са Красимира Буцева – визуален артист, изследовател и писател (тема „Архиви, история и памет в съвременното изкуство“). Тя ще представи България на предстоящото издание на Венецианското биенале с проекта си „Съседите“ (заедно с Джулиан Шехирян, Лилия Топузова и куратор Васил Владимиров), ще сподели личния си опит и процеса на работа.
Водещият на обедния блок по Радио София Дениел Ненчев ще говори за войната през хумора, политика, съвременно изкуство.
Събеседниците споделиха и лични преживявания с/на/през изкуство, което докосва, възвисява, очарова, вълнува и се помни.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..
В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..
На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..
Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..
Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...
Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..