Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа на световната сцена

Снимка: Георги Цветков

В годината на евроизборите е важно да преосмислим своята принадлежност към Европейския съюз и да си дадем сметка какво ни дава тя.
В този епизод търсим сферите, в които ЕС е лидер на световната сцена, в които „задава тон“ и има водеща роля – сфери като икономика, култура, образование, хуманитарна помощ, здравеопазване, кръгова икономика, регионална сигурност. И не само.

Ще си припомним защо ЕС понякога е определян като „чудо“ и как се обединяват държави, многократно воювали през вековете, за да вървят заедно по европейската пътека. И как в бързо променящия се свят днес Евросъюзът трябва също да се променя и да бъде все по-единен и с все по-малко вътрешни нормативни прегради, запазвайки културните европейски ценности и национална идентичност.

Своите размисли по тези теми споделят:

  • Проф. Ингрид Шикова, съосновател на катедра Европеистика в Софийския университет: 
"На международната сцена ЕС е глобална търговка сила, защото едно е ЕС да води преговорите с държави като Индия или Япония и съвсем друга една малка страна да го прави; ЕС е нормативна сила, подкрепяща правата на човека, демокрацията, многостранните организации, както и, разбира се, регионалната сигурност."

Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на Европейския парламент в България:

"Една от важните теми от последния мандат на европейските институции е кръговата икономика. 2,2 милиарда тона отпадъци генерира ЕС на година – много инициативи и законодателни решение бяха приети за тяхното намаляване. ЕС е лидер в сферата на хуманитарната помощ."

  • Доц. Тодор Ялъмов, заместник-декан „Научноизследователска дейност, иновации и проекти“ в Стопанския факултет на Софийския университет:

"Европейският съюз е лидер в индустрията на свободното време, в здравеопазването, в различни продуктови ниши. Всяка година 900 000 студенти от извън ЕС учат в рамките на съюза, а 1 600 000 учат в друга държава, а не в тази, в която са родени в ЕС. Но Европа щеше да бъде още по-силен играч, ако мечтите на основателите на ЕС се бяха сбъдвали по-бързо по отношение на единния пазар, особено в образованието."

Момчил Миланов,  асистент по международно право в Женевския университет, завършил е европейско право и европеистика в Страсбург и в Колежа на Европа в Брюж:

"ЕС безспорно е икономически гигант, Европа продължава да бъде водеща в културно отношение. Хубаво е обаче да се замислим в какво ЕС не е лидер и да работим в тази посока."

Още по темата чуйте тук.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предимно слънчево, с температура в София около 4°

Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..

публикувано на 10.02.25 в 07:35

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00