Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обявиха 7-те отличени проекта в конкурса "Млад благотворител"

Снимка: Фондация Благотворител

Проведе се Седмото издание на Националния конкурс "Млад Благотворител". Конкурсът популяризира благотворителни инициативи на ученици от 8 до 12 клас. Той дава възможност на ученици от цялата страна да представят идея за благотворителна кауза, с която могат лично да допринесат за доброто на обществото.

"Конкурсът има за цел да развива потенциала на младите хора да правят добро, да доброволстват със свои идеи. Освен това развива способността им да управляват проекти. Занията си те могат да приложат по време на ученето си, на следването и по време на работата си след това", съобщи Станислава Рашева от УС на фондацията. Тя посочи три много важни модула, които учениците усвояват, когато достигнат до полуфинал: 

В първия модул  - "Управление и планиране на проекти" обучаващите се научават как да си поставят малки цели, как да поставят голямата цел, как да планират рисковете, които може да възникнат в един проект.

Вторият модул разяснява как се извършва комуникацията свързана с една кауза – по имейл, по телефон, на живо, как да привличаме съмишленици.

Третият модул на обучението дава представа как се отчита един проект, кой на кого подава фактура, как подаваме данни. Насърчават се учениците при сформирането на екипите да обсъдят кой в какво е силен и да обозначат кой е оперативен мениджър, финансов мениджър и мениджър комуникации, поясни още Станислава Рашева.

"Конкурсът е ценен с това, че ние заставаме зад ентусиазма на младите хора, а той е много силен – те са във възраст в която все още вярват, че могат да променят нещата, които не харесват и ние подкрепяме тяхната вяра", отбеляза тя.

Съревнованието има три тематични направления: "Подкрепа за деца лишени от родителски грижи/възрастни хора в нужда", "Съхраняване на музикалното наследство на България", "Екология/опазване на околната среда".

Вече са ясни седемте  проекта, които  спечелиха сърцата и доверието на журито  и са подкрепени да продължат напред, за да осъществяват планираните си дейности.

В категория: "Иновативно предприемачество с кауза": 

  • Различни, но заедно – обединени в спорта е отличена Професионална гимназия по икономика "Д-р Иван Богоров" гр. Варна, (225 точки). Получават 1200 лв.

В тематични направления на конкурса:

  • 1-во място  за  проекта "Мелодиите на Нашето Наследство" на  ученици от Първа езикова гимназия, гр. Варна, (240 точки). Получават 1500 лв.
  • 2-ро място "Мисля със сърцето си" ученици от Професионална гимназия по лека промишленост, екология и химични технологии гр. Ямбол, (231 точки). Получават 1200 лв.
  • 3-то място  за "Еко войни от гимназията", на  ученици от Природо-математическа гимназия "Акад. Сергей Корольов" гр. Благоевград , (230 точки). Получават 1000 лв.
  • 4-то място  за проекта "Да опазим градските таралежчета"  ученици, членове на клуб "ПанГея"( младежка природозащитна организация към WWF България) и възпитаници на НЕГ “Проф. Константин Гълъбов” и Национална природо-математическа гимназия “Акад. Любомир Чакалов” гр. София, (228 точки). Получават 800 лв.
  • 5-о място "Подай ръка – зарадвай дете", ученици от Професионална гимназия по икономика "Георги Стойков Раковски", гр. Ямбол, (218 точки) Получават, 800 лв.
  • 6-о място "Бистро кладенче с жива вода", ученици от СУ "Цветан Радославов“ Свищов, (210 точки) Получават 800 лв.

Тази година има и още един проект, класиран от журито като извънреден победител и ще бъде подкрепен, той е озаглавен  “Мечтаната дреха”  създаден от ученици от ПГО "Княгиня Мария Луиза“, гр. София,

Две важни причини ни накараха да вземем това решение, твърдят организаторите.
 В класацията на журито той се различава само с 1 точка от проекта “Подай ръка – зарадвай дете” от град Ямбол. (218т./217 т.) Така ние класираме втори проект на 5-то място.
Проектът е в направление "Подкрепа за деца/ученици, лишени от родителски грижи“. Проектът има за цел да помогне на абитуриенти, лишени от родителски грижи да се почувстват специални с тоалети, ушити специално за тях.

Това е кауза, в която фондация "Благотворител" оказва подкрепа в продължение на 20 години от самото си създаване до днес.

В звуковия файл ще чуете и Ема Атанасова, единадесетокласничка в НЕГ "Проф. Константин Гълъбов" – една от финалистките на тазгодишното издание на конкурса.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36