Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обявиха 7-те отличени проекта в конкурса "Млад благотворител"

Снимка: Фондация Благотворител

Проведе се Седмото издание на Националния конкурс "Млад Благотворител". Конкурсът популяризира благотворителни инициативи на ученици от 8 до 12 клас. Той дава възможност на ученици от цялата страна да представят идея за благотворителна кауза, с която могат лично да допринесат за доброто на обществото.

"Конкурсът има за цел да развива потенциала на младите хора да правят добро, да доброволстват със свои идеи. Освен това развива способността им да управляват проекти. Занията си те могат да приложат по време на ученето си, на следването и по време на работата си след това", съобщи Станислава Рашева от УС на фондацията. Тя посочи три много важни модула, които учениците усвояват, когато достигнат до полуфинал: 

В първия модул  - "Управление и планиране на проекти" обучаващите се научават как да си поставят малки цели, как да поставят голямата цел, как да планират рисковете, които може да възникнат в един проект.

Вторият модул разяснява как се извършва комуникацията свързана с една кауза – по имейл, по телефон, на живо, как да привличаме съмишленици.

Третият модул на обучението дава представа как се отчита един проект, кой на кого подава фактура, как подаваме данни. Насърчават се учениците при сформирането на екипите да обсъдят кой в какво е силен и да обозначат кой е оперативен мениджър, финансов мениджър и мениджър комуникации, поясни още Станислава Рашева.

"Конкурсът е ценен с това, че ние заставаме зад ентусиазма на младите хора, а той е много силен – те са във възраст в която все още вярват, че могат да променят нещата, които не харесват и ние подкрепяме тяхната вяра", отбеляза тя.

Съревнованието има три тематични направления: "Подкрепа за деца лишени от родителски грижи/възрастни хора в нужда", "Съхраняване на музикалното наследство на България", "Екология/опазване на околната среда".

Вече са ясни седемте  проекта, които  спечелиха сърцата и доверието на журито  и са подкрепени да продължат напред, за да осъществяват планираните си дейности.

В категория: "Иновативно предприемачество с кауза": 

  • Различни, но заедно – обединени в спорта е отличена Професионална гимназия по икономика "Д-р Иван Богоров" гр. Варна, (225 точки). Получават 1200 лв.

В тематични направления на конкурса:

  • 1-во място  за  проекта "Мелодиите на Нашето Наследство" на  ученици от Първа езикова гимназия, гр. Варна, (240 точки). Получават 1500 лв.
  • 2-ро място "Мисля със сърцето си" ученици от Професионална гимназия по лека промишленост, екология и химични технологии гр. Ямбол, (231 точки). Получават 1200 лв.
  • 3-то място  за "Еко войни от гимназията", на  ученици от Природо-математическа гимназия "Акад. Сергей Корольов" гр. Благоевград , (230 точки). Получават 1000 лв.
  • 4-то място  за проекта "Да опазим градските таралежчета"  ученици, членове на клуб "ПанГея"( младежка природозащитна организация към WWF България) и възпитаници на НЕГ “Проф. Константин Гълъбов” и Национална природо-математическа гимназия “Акад. Любомир Чакалов” гр. София, (228 точки). Получават 800 лв.
  • 5-о място "Подай ръка – зарадвай дете", ученици от Професионална гимназия по икономика "Георги Стойков Раковски", гр. Ямбол, (218 точки) Получават, 800 лв.
  • 6-о място "Бистро кладенче с жива вода", ученици от СУ "Цветан Радославов“ Свищов, (210 точки) Получават 800 лв.

Тази година има и още един проект, класиран от журито като извънреден победител и ще бъде подкрепен, той е озаглавен  “Мечтаната дреха”  създаден от ученици от ПГО "Княгиня Мария Луиза“, гр. София,

Две важни причини ни накараха да вземем това решение, твърдят организаторите.
 В класацията на журито той се различава само с 1 точка от проекта “Подай ръка – зарадвай дете” от град Ямбол. (218т./217 т.) Така ние класираме втори проект на 5-то място.
Проектът е в направление "Подкрепа за деца/ученици, лишени от родителски грижи“. Проектът има за цел да помогне на абитуриенти, лишени от родителски грижи да се почувстват специални с тоалети, ушити специално за тях.

Това е кауза, в която фондация "Благотворител" оказва подкрепа в продължение на 20 години от самото си създаване до днес.

В звуковия файл ще чуете и Ема Атанасова, единадесетокласничка в НЕГ "Проф. Константин Гълъбов" – една от финалистките на тазгодишното издание на конкурса.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41