Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След години реставрация, дарения и доброволен труд от стотици хора

Бузлуджа е без охрана, монументът е заплашен от разрушаване

Снимки: Проект Бузлуджа

Вратата на монумента е разбита, охраната липсва и в обекта влизат хора, свободно и безнадзорно. Тревогата си изрази пред БНР-Радио София Радослав Илиев от екипа на Фондация "Проект Бузлуджа".

След успешното обезопасяване на сградата през 2022 г., което я подготви за отваряне за посетители, Бузлуджа не отвори врати. 
Областният управител на Стара Загора Ива Радева, обаче, е издала заповед за забрана на какъвто и да е достъп. Иззела е ключовете за сградата от охраняващите я полицаи.

По този начин обектът става затворен дори и за екипите на фондация "Проект Бузлуджа", които от 2019 г. насам работят по реставрацията и опазването.
Изключена е системата за мониторинг от сензори и камери.

Възстановените мозайки в монумента - с финансиране от фондация "Гети", от Министерство на културата и от стотици дарители, отново са изложени на риск от разрушаване.

Част от защитните платна вече за пробити или разпорени (▼).


Нерегулираният достъп може да доведе и до нещастен случай, защото посетителите не следват обезопасените пътеки, а се катерят, влизат в подземия и други опасни зони.

Съдбата на този паметник на културата от национално значение е в ръцете на Областна управа Стара Загора, категорични са от фондацията. В града днес е насрочена специална пресконференция.

"Това е най-големият идеологически монумент от времето на социализма в цяла Централна и Източна Европа. През последните 5-6 години беше изследван и реставриран с помощта на около сто доброволци. Паметникът е важен като артефакт за една епоха – изтъкна Радослав Илиев. – Той е функционирал като символ на БКП само 8 години (1981-89), много повече – като антипод, като място за отпускане на социалното напрежение. Има и трети период, когато е обект за поп културата – за графити, заради причудливата форма, за творчески енергии. Той трябва да остане и заради повод за дискусии за идеологическите ни виражи през годините. Със събуждането на идеята на арх. Дора Иванова, стана и обект на интерес на научни институции извън България."

Радослав Илиев

Монументът няма покрив, но са взети мерки за обезопасяване

Областната управа е собственик на сградата, но явно няма разбиране на положените усилия до момента.

Това е културно наследство със световно значение. Дори и да е ограничен достъпът, нека остане охраната до следващо решение за съвместен модел на управление и функциониране, подчерта още Илиев.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се движат цените на храните у нас?

Има ли тенденция за успокояване и спад на цените на храните, плодовете и зеленчуците? Подробности разказа Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. "Доматът е с 29% от под средната цена от миналата година, но за сметка на това краставицата е 46% нагоре. Това е, че има недостатъчни количества на предлагане",..

публикувано на 08.07.24 в 17:14

Политическата стабилност и бизнеса у нас

Седем търговски камари на чуждестранния бизнес у нас призова депутатите и партийните лидери да проявят отговорно държавническо поведение при формирането на правителство и предприемане на спешни действия в полза на обществото и икономиката на страната. Бизнес организациите настояват за постигане на компромис при съставянето на кабинета в името на..

публикувано на 08.07.24 в 15:58
Любомир Дацов

Политическата нестабилност и икономиката

Какво е влиянието на политическата нестабилност върху българската икономика? Подробности разказа икономистът Любомир Дацов. Как икономиката на България стана част от групата на най-развитите икономики и попадна в класацията с високи доходи на Световната банка? "Има един виц за костенурката и заека. Понякога, като вървиш като костенурка и..

публикувано на 08.07.24 в 14:46

Столични полицаи задържаха каруца с огромна ВиК тръба

Полицаи от Трето районно управление в София заловиха четирима млади мъже, които с каруца са превозвали огромна водопроводна тръба. Най-вероятно металната тръба е била взета от място на ремонт и е щяла да бъде предадена в пункт за вторични суровини, коментираха свидетели. Не се знае по какъв начин тежката тръба е била натоварена на превозното..

публикувано на 08.07.24 в 13:39

Изложба във входа на кооперация в столичния "Лозенец" разказва историята на квартала

Нестандартна изложба, която представя фотографии и текстове от историята на квартал "Лозенец" може да се види в една от емблематичните сгради на пл. "Журналист". Мария Чакърова, автор на изложбата, е една от живущите там и споделя, че от малка идея откриването на "Зад една затворена врата" се е превърнало в "Лозенец фест". " Изложбата, която..

публикувано на 08.07.24 в 13:23

Гимназисти рисуват и разказват за софийски сгради - културни ценности

Млади художници изобразяват сгради със статут на културни ценности на няколко локации – две по ул. "Московска" и трета в артистичния "КвАРТал" (под бул. "Дондуков") като част от Проект за популяризиранена архитектурни ценности на София . От 6 до 9 юли ученици от Националната гимназия за приложни изкуства "Св. Лука"  рисуват..

публикувано на 08.07.24 в 11:50
Някои сгради срещу храма

Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица

Ремонтът с разширение на ул. "Опълченска" започва от 16 юли и ще стане на два етапа –  първо от бул. "Сливница" до ул. "Цар Симеон", а след това от "Цар Симеон" до бул. "Тодор Александров", потвърди пред БНР-Радио София кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев . Така след завършване на проекта натоварената улица ще бъде с по 3 ленти на..

публикувано на 08.07.24 в 11:15