Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе първото издание на български език на бестселъра на Греъм Суифт "Последни поръчки"

Издателят Преслав Ганев в "Радиокафе"

Преслав Ганев

Греъм Суифт е английски писател и член на Кралското общество за литература. Приет за един от най-звучните гласове на Острова, Суифт е автор на 11 романа, както и на няколко сборника с разкази и есета. Автор е на литературния шедьовър "Последни поръчки" - блестящо написан роман, който открито разглежда човешката чувствителност и копнежи, "Последни поръчки" печели една от най-престижните литературни награди в света – "Букър", през 1996 г. Оценката на журито гласи следното: "Скръбта и възмущението се смесват със страст и съжаление в това откровение от Суифт за една променяща се Англия и за това колко непреходна е човешката тленност".

Въпреки световната си популярност като майстор на прозата и открояващ се литературен глас, авторът е малко познат у нас само с един сборен том от края на 80-те години. В наши дни името му в България се възражда с големия му шедьовър, който вече може да се открие по книжарниците в превод на Юрий Лучев и с корица от Милена Вълнарова.

Повече за удостоеният с награда "Букър" роман на Греъм Суифт "Последни поръчки", който вече има своето първо издание на български език, разказа пред Радио София издателят Преслав Ганев.

"Греъм Суифт е забележителен като писателски глас. Като послание просто няма къде да се хванеш, че е слаб в начина му на писане", категоричен е той.

Освен, че романът е брилянтно написан като литературен стил, той е изключително майсторски композиран, защото реално оформя пъзела на едно дългогодишно приятелство между петима мъже, единият от които е покойник, но пред останалите стои предизвикателството да разпръснат праха му на избрано от него специфично място.

Всяка от кратките глави е разгледана през погледа на някой от четиримата герои, приятели и недотам в спомените помежду им, за починалия Джак, спомени на вдовицата му, нейните мисли в реално време, която през годините се е превърнала в член на тази компания. Тя също има своите основания да не желае да изпълни тази поръчка на покойния си съпруг, да разпръсне праха му. Тази нелека задача стои пред мъжете, които по пътя  преоткриват себе си, приятелството помежду им, прескачайки във времето между минало и настояще. Пред читателя постепенно се запълва пъзелът на случилото се - картина която никой от героите не познава изцяло, разкри издателят Преслав Ганев.

След присъждането на наградата "Букър" през 1996-а, пет години по-късно, през 2001-ва, по романа е заснет и холивудски филм с участието на Майкъл Кейн, Боб Хоскинс и Хелън Мирън. Екранизацията печели любовта на зрителите, както и няколко награди, сред които за най-добър актьорски състав от Националния съвет на кинокритиците в САЩ.

"Всъщност, актьорът Майкъл Кейн е в ролята на покойника от романа, което дава да се разбере, че макар и мъртъв, още в първата страница на книгата той хвърля огромна сянка върху всичко, което се случва. Живее в спомените на всеки от тях, в това, което мислят, изключително сложен се оказва пъзелът и за мен лично още при първия прочит на превода на Юри Лулчев беше изключително впечатляващо да достигна до това, което се разгръща в този като цяло кратък роман", посочва издателят.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00