Според Глобалния доклад за тенденциите в тютюнопушенето през периода 2000-2030 г. на Световната здравна организация (СЗО), в световен мащаб има около 1,25 милиарда възрастни, които употребяват тютюн. Но данните през 2022 г. показват продължаващ спад в нивата на употреба – днес 1 от 5 възрастни използва тютюн, в сравнение с 1 от 3, сравнено с 2000 г.
СЗО призовава страните да ускорят усилията си за контрол на тютюнопушенето, тъй като има още много работа за вършене. Проучванията по света постоянно показват, че децата на възраст 13–15 години в повечето страни употребяват тютюневи и никотинови продукти. За да защити бъдещите поколения и да гарантира, че употребата на тютюн продължава да намалява, СЗО ще посвети тазгодишния Световен ден без тютюнев дим на защита на децата от намесата на тютюневата индустрия.
"Глобалният индекс за намесата на тютюневата индустрия, 2023", публикуван от STOP и Глобалния център за добро управление в контрола на тютюна, доказва, че усилията за защита на здравната политика от нарастващата намеса на тютюневата промишленост са недостатъчни в световен мащаб. Границата и на децата, които използват тютюневи продукти спада. Подробности разказа д-р Гергана Гешанова - председател на Коалиция за живот без тютюнев дим.
Предстои и Национален конкурс озаглавен "Защо гласът ни има значение", чиято цел е да предизвика учениците и учителите да говорят по темата за правото на глас и избор.Децата могат да направят видео с публично изказване, както и да изготвят проект за информационна кампания.
"Предизвикателствата са огромни. В страна като нашата, в която някак си национално, традиционно пушенето е социално прието, акцизите от тютюневите изделия внасят доста голяма част от бюджета на държавата, да се бориш с тютюнопушенето, да мечтаеш, да искаш по-малко хора да пушат за да бъдат здрави се оказва една много трудна за постижение мечта. Това го казвам с оглед на многогодишно наблюдение", отбеляза д-р Гергана Гешанова.
По думите й директните и индиректни загуби от тютюнопушенето са от тези пари, които влизат в бюджета. Тя уточни, че хората, които употребяват цигари в продължение на дълги години се губат от контигента на пушачите, които носят печалба на тютюневата индустрия.
"Това е една вълна, която идва от Запад и все повече залива и нашата страна", сподели д-р Гешанова. Тя заяви, че тютюневата зависимост е равносилна на тази от хероина.
"Младият човек не мисли за болести. Той живее със самочувствието, че винаги ще бъде здрав, млад, жизнен, жизнерадостен, успешен. А картината след десетилетия е много трагична по отношение на здравето на хората", каза д-р Гешанова.
Тя заяви, че тютюневата индустрия е мощна индустрия и има своите възможности да въздейства по различни начини. Лобито в политическата сфера е също силно, което тя прилага, а липсват политики, които да достигнат до младите хора. Д-р Гешанова сподели, че заместващите продукти, което се предлагат от тютюневата индустрия не са по-малко вредни. Независими изследвания сочат, че има много неясноти относно тяхната безвредност.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..