"Историята е едновременно много интимна и епична, защото започва през 1942 година и разказът се разгръща в продължение на 80 години. Но разказва и за личните борби на семейството. Получих много стари ленти снимани на Super 8 mm от семейството от едно време, които ползвах във филма и това струва ми се го направи още по-интимен от обичайния документален филм за рок банда", отбеляза Лунгулов.
Прожекцията ще се състои в неделя, 24 март 2024 г. от 20:30 ч. във Френския културен институт. След това режисьорът ще проведе среща с публиката, за да обсъдят филма. Той отбеляза, че бандата е създадена през 70-те години и в България по това време хората слушат Радио Белград заради рок музиката и бандата именно така става популярна у нас, след което правят концерт тук. Лунгулов е правил интервю с музикантите и те са му споделили, че концертът е трябвало да бъде в София, но тъй като режимът се е опасявал, че са дошли твърде много хора и би се създала възможност за някакви подривни дейности го местят извън столицата.
Филмът е своего рода подарък към групата, споделя той. И добави, че държавата Югославия, която вече не съществува, музикантите, които са вече възрастни, техниката са част от неговата история:
"Реших да следвам тази банда, да следвам нейния път, но не подозирах, че ще ги следвам 7 години. Ако следваш някого в продължение на 7 години се случват много работи."
Монтажът на материала е отнел 2 години и половина, отбеляза Лунгулов, като допълни, че накрая е бил намерен вариант между интимно, историята на семейството, епичната трагедия на Югославия и музиката. Барабанистът е бил три години на фронта в Босна, бил е ранен и е оцелял. Всичките трагични събития се съчетават във филма.
"Той ми разказа как по време на войната през 90-те години вече е свирел на барабани и това му е позволило да запази у себе си някаква нормалност. На фронта си е представял как ще свири с някоя известна банда и то действително се е случило. Така, че това е още една малка история вплетена в този филм, която едновременно е музикална история, но е и история на тази трагична война", сподели Лунгулов. Филмът е извън конкурсната програма, а той самият е част от журито.
"В изкуството винаги е трудно, това не е спорт или математика, които можеш да ги премериш. Всички документални филми са много силни, програматорите са се справили много добре така, че човек е принуден по-скоро на лично, субективно ниво да прецени кое него най-много го докосва. Тази работа да си в журито е приятна, но същевременно е и трудна", сподели той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..