Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подписано е споразумение за увеличение на възнагражденията на работещите в Метрополитена

В "Ритъмът на столицата" Ал. Шопов от транспортните синдикати

Снимка: Архив

Седмица след проведения протест, организиран от Федерацията на транспортните синдикати (ФТС) към КНСБ, бе подписано окончателно споразумение за увеличение на заплатите на работещите и служителите на метрото.

Предвидено е увеличение на възнагражденията на всички работници  с равна сума от 248 лева. Увеличението на заплатите на машинистите ще е диференцирано по отделна схема, с цел намаляване на разликите в заплащането.

Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  Александър Шопов, председател на ФТС.

"За нас беше важно хората да получат това, което им беше обещано в споразумението, подписано със столичния кмет – 15% увеличение на работните  заплати, затова хората бяха излезли на протест" - посочи той и допълни: Не е редно, и продължаваме да го твърдим, да се преразпределят пари преборени с протестни действия. Тези разлики в заплащането, би било редно да бъдат намалени чрез преговори, които са обозначени с ясни критерии като възраст, стаж и други важни фактори."

Шопов поясни, че възнагражденията в софийския "Метрополитен" са доста различни в съответствие с различните длъжности, специалности и различно ниво на образование.

"При всяко положение в споразумението със столичния кмет сме записали, че ще търсим възможности за следващо увеличение от септември, което би следвало да доведе до успокоение на служителите, че трудът им е заплатен добре", каза още той.

Като втори важен компонент една работа да е привлекателна за младите хора, той посочи условията на труд, където по думите му също има какво да се желае и какво да се направи.

"Поставили сме цели в нашето споразумение със социалните партньори и столичния кмет, надявам се да работим в синхрон, за да може след приключване на съвместната ни работа да излезем и да кажем, че сме свършили нещо", изтъкна Александър Шопов.
С него разговаря Антония Каменичка.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юли идва с горещини, в София днес около 33°

Днес ще бъде слънчево, след обяд с купеста облачност, но само на изолирани места в планините ще превали. В източната половина на страната ще духа слаб югоизточен вятър, в останалите райони ще остане почти тихо, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са предимно между 33° и 38°, в София - около 33°. В планините ще бъде слънчево, след обяд с..

публикувано на 01.07.24 в 07:35
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55