С д-р Йорданка Господинова говорим за Великденския пост:
"Великденският пост е най-продължителният и най-строгият. Той не е крачка към отслабване, а предизвикателство да потърсим духовния смисъл. Нещата извън материалния свят стават по-осъзнати.
Предизвикателствата са липса на протеини и ограничаване на мазнините. Съветите ми са да не залагаме на захарта, тестените изделия са постни, но вредни. Подходящи са леща, нахут, фасул, киноа, соя, чия, семена от коноп, орехови ядки. Също и броколи и спанак.
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци и "бавни" въглехидрати. Добрата хидратация - 2.5-3 л. вода на ден са изключително важни, Когато имаш физически глад, вземи купичка броколи, ако имаш емоционален глад те няма да те задоволят. Механизмът на възнаграждаване е показателен за емоционален глад. Трябва да решим причината, която го заражда.
Трябва да имаме баланс на прием на хранителни продукти. Достатъчни закуска, обяд, вечеря и да избегнем междинните хранения. Наяж се с уважение към храната. Тялото ще си вземе неговото - трябва да го уважаваме и то ще ни отвърне със същото - здраве и добър външен вид.
Над второто кафе създава дисбаланс. Най-страшни са епизодични пристъпвания към здравословно хранене. Необходима е физическа активност за общия тонус. Добрата мускулна активност, не тази на професионални спортисти, не свързана с работата - трябва да е хармонична и превърната в част от живота.
Има различни форми на глад (за професионална кариера и израстване например) - ако задоволяваме всеки от тях чрез храната, докъде ще стигнем. Волята не е неизчерпаем ресурс. Да намерим баланса, да се храним, не да гладуваме. Удоволствие, а не ежедневие, рутина. Здравословното може да е вкусно, намерете вашата рецепта!"
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..