Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

59 на сто от приходите в музикалния пазар у нас са от стрийминг

Българинът все повече е готов да плаща за легална музика

Снимка: IFPI

Българският музикален пазар отбеляза ръст от 44% през 2023 г., отчете Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), а общата му стойност достигна 16,9 милиона долара. Това изкачва страната до 53-то място по продажби в света (от общо 70 страни).

Според Годишния музикален доклад на Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI) през 2023-та приходите от записана музика са се увеличили с 10,2% в световен мащаб и достигат 28,6 милиарда долара.

Най-значителен скок са направили два региона – Латинска Америка (+ 19.4%) и страните от Африка на юг от Сахара (+ 24.7%). Европа генерира 28.1% от глобалните приходи и продължава да бъде вторият по големина пазар на записана музика в света.

Основен принос за този ръст има стриймингът. През 2023 г. платените абонаменти са 667 милиона и формират почти половината (48,9%) от световния пазар. В България стриймингът дава 59 на сто от приходите, коментира пред БНР-Радио София Петя Точарова, изпълнителен директор на БАМП.

Пазарите започват да се насищат. При големите пазари (Германия, Франция и други) ръстът се изразява с едноцифрено число.

У нас през миналата година се отчете лека намаляване на приходите от покупки на компактдискове (-5%), но тази увеличението е +76%.

Средно през 2023 г. българинът е дал 1,85 долара за музика (през 2022-ра –1,02 щ.д.)

Проблемите в музикалната индустрията продължават да са свързани с пиратството.

"То е наш вечен враг. Преоблякло се е в дигитални дрехи, но изяжда огромен дял от приходите."


По думите на Точарова (), допълнителни предизвикателства носи изкуственият интелект (ИИ). Основания за тревога дават алгоритми за фалшиви стриймове. Не създателите на ИИ са заплаха, а тези, които го използват за присвояване на нещо, което принадлежи другиму.

Положителното за България е, че се променят нагласите в българското общество. 
Все повече хора са готови да инвестират повече, за да слушат музика. Това ще позволи индустрията да се развива и съответно да инвестира повече за създаване на още нова музика.

"Тази индустрията заслужава признание за това, което прави за културата, както и за хората, които са заети в нея. Имаме нужда от още малко законодателна защита и подкрепа в тази сфера", допълни изпълнителният директор на БАМП Петя Точарова

Чуйте разговора на Лили Големинова. 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от пиесата

"Форум", 07.11.24: В постановката на Малкович българите са по-скоро готините образи

Джон Малкович е голям авторитет в световната култура. Имал съм проблеми с ръководството на Народния театър, но сега то прави нещо много добро - привличането на артиста като постановчик. Това каза един от коментаторите в днешния "Форум". Протестите по повод пиесата "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу Манол Глишев и Тодор Терзиев..

публикувано на 07.11.24 в 18:15

Община Самоков иска да плаща за снегопочистване, но да има добър сезон

В Община Самоков са готови и предпочитат да дадат повече пари за снегопочистване тази зима, отколкото само да се надяват на сняг. Много хора се хранят от туристическия сезон в студените месеци. Това изтъкна пред БНР-Радио София кметът на общината инж. Ангел Джоргов . Вчера той беше домакин на заседанието на Областния щаб за защита при бедствия..

публикувано на 07.11.24 в 17:20

300 машини ще чистят София тази зима

Тази зима 7 фирми са в готовност да почистват София от снега, стана ясно при проверка на столичния кмет Васил Терзиев и директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков. Те съобщиха, че урбанизираната територия на града, общинските пътища, Южната дъга на околовръстното и пътя към планината Витоша ще чистят от 300 машини. По думите им,..

публикувано на 07.11.24 в 17:02

Да достигнеш мечтата си в "Обиколката на Анапурна" на 5416 метра надморска височина

Пътешествениците Албена и Павел Благеви са българско семейство учени,  което над 30 години живее в Съединените щати. Там съпрузите правят своята професионална кариера.  И двамата са с регистрирани научни патенти. Въпреки че са изключително щастливи със своите деца и внуци, те не се примиряват със спокойствието и пенсионерското ежедневие –..

публикувано на 07.11.24 в 16:37

Калина Бояджиева, WWF: Заплахите за околната среда не са кино, а реалност

Българският филиал на Световния фонд за дивата природа (WWF-България) започва кампания за подкрепа на опазване на живота на видове и биоразнообразието. От неправителствената организация с тревога констатират, че за по-малко от един човешки живот са изгубени 73% от дивите животни. (Данните са от доклада „Жива планета“, публикуван през октомври..

публикувано на 07.11.24 в 16:10
Преценка ще се иска не само за такива сгради, а и за малки

КАБ: Преценка за ОВОС за всички инвестиционни проекти е ненужна тежест, няма го никъде по света

Професионални браншови организации в архитектурно-строителния сектор поискаха министърът на околната реда и водите инж. Петър Димитров да отмени свое указателно писмо от 18 септември т.г., с което се изисква за всички инвестиционни проекти да се прави преценка дали е необходима Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) .  Документът на..

публикувано на 07.11.24 в 15:14

Отбелязваме 190 години от рождението на Любен Каравелов

В Копривщица днес се провежда Националната научна конференция "С перо и меч за свобода и независимост", посветена на 190 години от рождението на Любен Каравелов. Гостите на населеното място биват посрещани от „Хубава си, моя горо“ в изпълнение на Духовия оркестър към средното училище в града, което също носи името на Любен Каравелов. На..

публикувано на 07.11.24 в 14:54