Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е бъдещето на здравното ни осигуряване

Петя Георгиева, ИПИ
Снимка: стопкадър Евронюз България

Рожденият ден на Националната здравноосигурителна каса (15-ти март) е повод отново да повдигнем завесата над дейността на една от най-новите публични институции, създадена, за да осигурява здравето на българските граждани и да защитава финансовите интереси на пациента и на държавата. НЗОК финансира услугите и дейностите в сравнително широк здравноосигурителен "пакет", като за тази цел събира вноски от доходите на осигурените. Тази доста опростена схема на набиране на средства, в която касата събира солидарно вноски от всички според доходите и плаща за здраве според нуждите, силно напомня на данъчно финансираните модели. Основната разлика е в това, че все пак не всеки автоматично получава достъп до здравни услуги – поне привидно има разграничаване на осигурени от неосигурени; фактически, или през "входа" на неотложната помощ, или чрез плащане на минимални вноски със задна дата практически всеки може да получи лечение.

Само за 5 години разходите за медицински дейности са се увеличили с близо 2 млрд. лева – от 3,8 през 2018 година до 5,8 млрд. лева през 2022 година. През 2023 година НЗОК отчита общо разходи за 6,9 млрд. лв., а разходите в бюджета за 2024 година са планирани на 8,2 млрд. лв. Нуждае ли се страната ни от цялостна промяна в здравното осигуряване? Подробности по темата разказа Петя Георгиева, икономист в Институт за пазарна икономка (ИПИ).


Тя подчерта, че сериозна промяна в развитието на здравеопазването в България няма, като това са констатации на пациентски и много международни организации.

"Здравеопазването функционира в България, не е съвсем като да го няма. Здравни услуги се предоставят и то в доста големи количества, огромна част от които са платени от държавата, но и не малка са платени от самия пациент. Това, което България в момента използва като модел за финансиране на медицинските дейности, всъщност този дебат е на доста заден план. От много години се водят най-различни разговори, но за съжаление няма никаква промяна. Почваме да си мислим, че вероятно моделът такъв, какъвто е до момента устройва голяма част от политиците и голяма част от лекарите", отбеляза Георгиева.

По думите й у нас няма пространство за развитие на доброволното осигуряване. В момента има фондове, които оперират, но тяхната дейност е доста ограничена. Най-основната причина е, че здравноосигурителният пакет до голяма степен е покрит от НЗОК и за тези фондове няма поле за развитие. Георгиева спомена, че в Европа са популярни данъчно финансираните модели, като българският започва да се доближава до тях.

Тя отбеляза, че здравеопазването е сектор, който е обект на огромен интерес от най-различни заинтересовани страни и почти няма държава, която да има най-идеалната система, която работи перфектно. Ефектът обаче може да бъде видян през различни показатели, които са както икономически, така и здравни и демографски. Георгиева посочи, че е добре да има конкуренция на пазара, което ще се отрази на сектора.

Накъде се е запътил българският здравноосигурителен модел?

"Моето впечатление е, че той не се е запътил наникъде и стои на едно място и не се променя. Това, което искаме и виждаме е как касата ще стане един адекватен финансиращ механизъм, който ще може да контролира своите средства, да избира с кого да договаря и това селективно договаряне да се случва единствено на качеството на услугите, които лечебното заведение предлага", заключи Георгиева.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17