Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е лидер в ЕС по урегулиране приложението на дронове в земеделието

С изкуствен интелект те могат да разпознават плевелите и да торят умно, казва Иво Куманов

Полуавтономна машина обработва земята без „тракторист“ Снимки: nik.bg

Българските земеделски производители са доста иновативни. Една от причините е, че я няма тази наследственост, характерна за по-старите пазарни икономики, където синът вижда как е работил бащата и се придържа към този начин на работа.

Българските агропроизводители са предприемачи и са много отворени за нови решения. Това се използва и от чуждестранни компании, които прилагат свои нови продукти експериментално първо в България или Румъния, например.

Това каза пред БНР-Радио София Иво Куманов, предприемач, участник във Втората Академия "Иновации в агробизнеса". Тридневният форум продължава до 28 март в НДК, а БНР-Радио София е с мобилното си студио в клуб „Перото“.

"Преди няколко седмици България зае лидерски позиции в Европа в сферата на автоматизацията като създаде закон, който урегулира използването на дронове в земеделието. Днес те са роботи с изкуствен интелект с възможности за екологично използване на пестициди и за прилагане на биопродукти."


Преди 21 години, когато Иво Куманов е на 18. С брат си основават компания, която става пионер в предлагането на решения за прецизно земеделие на българския пазар и предоставя зaтвopeн циĸъл, включващ coфтyepeн решения, лaбopaтopнa дeйнocт и предлагането на оборудване и машини.

Първото решение, което намират е за дигитално измерване на земеделски площи чрез функция на GPS приемници за пътешественици. Тогава много хора изоставят големите дървени пергели на полето и търсят продукта на братята. Преди 9 години Куманови откриват първия в България обучителен център по прецизно земеделие. До момента са обучили над 1500 кадри – „на полето, а не на теория“.

Търсят партньори в чужбина. Участват в програмата за магистратура по "Дигитализация в земеделието" на Аграрния университет в Пловдив.

"Днес в България има десетки хиляди трактори и комбайни, които са полуавтономни, тоест насочва се в дадена посока машината и се пуска волана. Тя се управлява автоматично с джипиес система“, допълни Иво Куманов.

Иво Куманов   Снимка: Лили Големинова

Компанията му вече има контакти и продажби в много страни - Румъния, Италия, Украйна,  Великобритания, включително и в ЮАР, където земеделците нямат никакви субсидии и са отворени за всякакви иновации.

Като продължение на системите за прецизно земеделие е и лабораторията в София. Целта е да не се прилагат торовете навсякъде еднакво, а според състоянието на съответната почва. Вече имат поръчки за анализ на почвени проби от доста други страни.

"България има страхотен потенциал за развитие в земеделието, но имаме нужда от социален консенсус, а не разделение и заклеймяване на сектор", отбеляза още Иво Куманов.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Innovation Explorer: от екстремния ни свят, Тръмп и Китай до Антарктида

Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..

публикувано на 14.02.25 в 19:58
Изображението е илюстративно.

"Форум", 14.02.25: По-важно от красотата е жената да се поддържа, но това не става с ботокс

В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..

публикувано на 14.02.25 в 18:05
Залата е разпродадена

Теодосий Спасов и Иван Шопов ще изпълнят импровизации и композиции от албума "InFusion"

Теодосий Спасов и Иван Шопов  ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion"  ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..

публикувано на 14.02.25 в 17:47

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Дигитални предприемачи и лектори от 20 страни идват на форум в София

Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..

публикувано на 14.02.25 в 16:14

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..

публикувано на 14.02.25 в 15:47