Българските земеделски производители са доста иновативни. Една от причините е, че я няма тази наследственост, характерна за по-старите пазарни икономики, където синът вижда как е работил бащата и се придържа към този начин на работа.
Българските агропроизводители са предприемачи и са много отворени за нови решения. Това се използва и от чуждестранни компании, които прилагат свои нови продукти експериментално първо в България или Румъния, например.
Това каза пред БНР-Радио София Иво Куманов, предприемач, участник във Втората Академия "Иновации в агробизнеса". Тридневният форум продължава до 28 март в НДК, а БНР-Радио София е с мобилното си студио в клуб „Перото“.
"Преди няколко седмици България зае лидерски позиции в Европа в сферата на автоматизацията като създаде закон, който урегулира използването на дронове в земеделието. Днес те са роботи с изкуствен интелект с възможности за екологично използване на пестициди и за прилагане на биопродукти."
Преди 21 години, когато Иво Куманов е на 18. С брат си основават компания, която става пионер в предлагането на решения за прецизно земеделие на българския пазар и предоставя зaтвopeн циĸъл, включващ coфтyepeн решения, лaбopaтopнa дeйнocт и предлагането на оборудване и машини.
Първото решение, което намират е за дигитално измерване на земеделски площи чрез функция на GPS приемници за пътешественици. Тогава много хора изоставят големите дървени пергели на полето и търсят продукта на братята. Преди 9 години Куманови откриват първия в България обучителен център по прецизно земеделие. До момента са обучили над 1500 кадри – „на полето, а не на теория“.
Търсят партньори в чужбина. Участват в програмата за магистратура по "Дигитализация в земеделието" на Аграрния университет в Пловдив.
"Днес в България има десетки хиляди трактори и комбайни, които са полуавтономни, тоест насочва се в дадена посока машината и се пуска волана. Тя се управлява автоматично с джипиес система“, допълни Иво Куманов.
Компанията му вече има контакти и продажби в много страни - Румъния, Италия, Украйна, Великобритания, включително и в ЮАР, където земеделците нямат никакви субсидии и са отворени за всякакви иновации.
Като продължение на системите за прецизно земеделие е и лабораторията в София. Целта е да не се прилагат торовете навсякъде еднакво, а според състоянието на съответната почва. Вече имат поръчки за анализ на почвени проби от доста други страни.
"България има страхотен потенциал за развитие в земеделието, но имаме нужда от социален консенсус, а не разделение и заклеймяване на сектор", отбеляза още Иво Куманов.Чуйте разговора на Лили Големинова.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..