Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авторският подкаст на Диляна Атанасова "Златните приказки" събира малки и големи от над 97 държави в света

Диляна Атанасова създател на подкаста "Златните приказки"
Снимка: Радио София

По повод Световния ден на детската книга 2 април, гост в предаването "Радиокафе" е Диляна Атанасова – автор на обичания от много деца подкаст за семейно споделено време "Златните приказки", в който приказките оживяват и се претворяват като нежен танц на спомените.

Подкастът е с фокус класически и познати приказки. Авторката му Диляна Атанасова се вдъхновява за името му от своето любимо издание "Златна книга на приказките" от '96 година, която е част от детството й. Така от нея се ражда идеята да споделят с повече деца голяма част от класическите заглавия.

Подкастът "Златните приказки" е създаден на 22 юни, 2020 г. Той събира малки и големи и влиза уютно в много домове. Настанява се в сърцата на почитатели от над 97 държави в света, изкачва се на челните позиции в различни класации в България, Германия, Великобритания, Испания, Хонконг, Швеция, Дания, Щатите, Турция, Африка, Норвегия, Сингапур, Казахстан (там дори подкастът е на #2 в Apple podcasts: Stories for kids). Подкастът се слуша дори в Мадагаскар и на Бахамите. Постепенно се превръща от една малка общност, която обича приказки, в една силна и растяща общност от над 30 000 слушатели.

През 2023 година стартира рубриката "Зведен прашец", в която гостува поетесата Мария Донева и представя най-новата си книга "Мишките отиват на опера". След това гостува и Мая Дългъчева с "Приказки от Оная гора". На 24 май участва и Цвета Брестничка с "Небивалица с буквата Ц" от своята книга "Небивалици с буквите от А до Я". Гостува и Петя Кокудева, представяйки премиерно откъс от най-новата си книга "Изобретенията на мечока Дърабъра".

В края на същата година е издаден коледен каталог "Слушай гласа на вълшебството" с цели 14 заглавия със съвременни приказки и специални епизоди съвместно с Детски отдел на Столичната библиотека, където отново гостуват детските писателски Петя Кокудева и Мая Дългъчева.

През март месец 2024 година, в подкаста прозвучава и актуален прочит на класически приказки от любими български гласове от дублажа, театъра и музикалната сцена в България. В кампанията "Приказки от златни гласове" се включват: Орлин Павлов, Симеон Владов, Василка Сугарева, Момчил Степанов, Лидия Михова, Татяна Захова, Николай Николов, Виктор Танев, Иван Велчев, Йоанна Драгнева, Христина Ибришимова, Петя Данкова.

В подкаста "Златните приказки" ще открием и нови детски истории, откъси от романи, стихотворения, гатанки и литературни изненади.

Диляна Атанасова още от малка много харесва да чете приказки, а по-късно, когато става майка тя опитва да чете на глас на малката си дъщеричка. След време, насърчена от свои приятели, започва да чете приказки и пред други малки слушатели.

"Оказа се, че първите слушатели са изключително щастливи и искат още", споделя тя.

През последните години комуникациите са били неизменна част от пътя на Диляна, тя е член и на асоциацията  "Детско сърце", обожава децата, през последните години се посвещава именно на тях, помага им да обичат повече себе си, и да се приемат такива, каквито са.

Чуйте още от интересния разговор с Диляна Атанасова. С нея разговаря Диляна Пейкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00