Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 13 ноември в Триъгълна кула "Сердика"

Изложбата на Дария Альошкина откри "София хартиен арт фест 2024" под мотото "Без граници"

Снимка: СХАФ 2024

Хартиеното изкуство (Paper art) е съвременна форма на визуалните изкуства, възникнала като естествено продължение на традиции и занаяти, свързани с хартията. Артистите, които използват хартията като медия, сродяват традиции и иновации с експерименти и търсения на нови възможности. Хартията предизвиква към нов изразен език и употребата на нови технологии, обогатявайки съвременното изкуство.

Посветен на тази концепция София хартиен арт фест е основан през 2011 година, водейки началото си от създадения две години по-рано Аматерас ежегоден конкурс/изложба за хартиено изкуство. Фестивалът обединява още: Биенале за хартиено изкуство, Хартиена арт академия, Обменни гостуващи изложби, Изкуство в градската среда, Театър и кино, Зелена архитектура и голям брой съпътстващи събития.

Освен основните раздели на фестивала, всяка година се организират самостоятелни изложби на наградени в предишните години артисти, пътуващи международни проекти, инсталации и събития в градска среда. Събитията се случват на различни локации с цел децентрализация и обживяване на публичните пространства във и извън градска среда.
Във всяко издание фестивалът има определен фокус, който е в подкрепа на културната политика на София и България и се стреми да допринесе, като медиатор в международната, социална и обществена политика за единство на Европа и подкрепа на европейските ценности.

СХАФ допринася за културното разнообразие и артистичен живот, въвличайки различни публики, културни среди и партньорства
от разнообразни сфери. Фестивалът успешно организира събития за деца, хора с увреждания и групи с ограничен достъп до култура.

Благодарение на добрите отношения между фондация Аматерас и Международната асоциация на артистите, занимаващи се с хартиено изкуство (IAPMA), членове на асоциацията гостуват редовно с най-доброто от света на хартиеното изкуство.

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община и е член на Българската фестивална асоциация от самото ú създаване.

СХАФ е и двукратен носител на лейбъла "Европа за фестивалите. Фестивалите за Европа" (EFFE), връчван ежегодно от Европейската фестивална асоциация за заслуги в развитието на фестивалите, ангажираност към обществото и международна дейност.

Събитието се откри на 25 март с Изложбата "Дантела на вековете" на украинската художничка Дария Альошкина.

Тази изложба олицетворява и мотото на тазгодишното издание "Без граници" и е важно послание към съвременния свят, което призовава за единство в борбата за мир чрез култура.

Проектът се случва благодарение на специалната програма "Култура на солидарност – фонд EUNIC за Украйна", подкрепена от Eвропейска културна фондация и Българския клъстер на EUNIC – Асоциация на националните европейски културни институти. Инициативата е прегърната от организаторите на София хартиен арт фест и е включена в програмата на Биеналето в подкрепа на Украйна и нейното представяне като част от европейската културна съкровищница.

Даниела Тодорова

Изложбата "Дантела на вековете" е необикновен проект на Альошкина, автор с утвърдено име в сферата на украинското съвременно изкуство. Работите са създадени в традиционната техника "витинанка" и изграждат елегантна и внушителна експозиция на даровитата авторка след нейното участие в изложбата "ДНК Украйна", която представя Украйна на Венецианското биенале за архитектура през 2023 г.

Изяществото на произведенията, изтъкани от символични елементи с проникваща през тях светлина, създават незабравимо емоционално въздействие. Техниката "витинанка" като изкуство на рязаната хартия отстранява излишните елементи, както в историята с течение на времето остават само знакови събития и периоди. Това разказва и проектът "Дантела на вековете", неслучайно представен в историческото сърце на София – изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика".

Дванадесетте мащабни пана преминават през историята на Украйна и нейното формиране като народ и държава.

В последното десетилетие украинците преоткриват своята култура и национална идентичност, в чиято основа откриваме и бойния им дух.

Творческият подход на Дария Альошкина съчетава традиционни принципи със съвременен контекст и композиция.

Паната, плуващи в пространството като видения от дълбините на историята, са разпределени тематично в девет теми: Скития, Киевска Рус, Анна Ярославна, Златна орда, Шевици на казашките старейшини, Покров Богородичен, На свобода, Модерн и Трипиля.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05