Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предимства и препъникамъни на електронно изписване и отпускане на лекарства

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След изтичането на гратисния период от три месеца и половина, от 1 април лекарите изписват антибиотици само с електронна рецепта.

Вече издадените хартиени рецепти ще бъдат валидни и могат да се изпълняват в аптеките до 30 дни.

За да получи рецептата си, пациентът трябва да каже ЕГН-то си и датата на изписване. Това е т. нар. двуфакторна защита върху рецептата. Оттам нататък се зарежда лекарското предписание и фармацевтите могат да видят дозировката.

Друга важна промяна, която засяга пациентите и влезе в сила от началото на този месец е това е че 56 лекарства за сърдечно-съдови заболявания вече са безплатни. Здравната каса поема 100% от цената за една разновидност на лекарствата, съдържащи 52 активни вещества, които са включени в позитивния лекарствен списък. В списъка са включени и всички 407 дозировки и търговски наименования на тези 52 активни вещества, които притежават разрешение за употреба в страната.

От 1 април е в сила и удължената с 15 дни забрана за износ на инсулинови лекарства и на антибиотици за деца.

Д-р Георги Миндов Снимка: БНТ

"Електронните рецепти за антибиотици бяха въведени за пръв път през октомври 2023 г., но не се забелязва развитие оттогава, освен подобрения за преноса на данните от страна на софтуерните фирми. Иначе още получавам обаждания от аптеки, че не виждат съответното предписание", коментира пред БНР-Радио София д-р Георги Миндов - председател на Контролната комисия на софийските общопрактикуващи лекари.

Колкото до медикаментите за сърдечно-съдови заболявания, по думите на д-р Миндов някои от лекарствата в дадена група не могат да бъдат открити и пациентите не могат да ги получат, дори и да са най-евтини. Освен това списъците не се актуализират своевременно. Другите, чиято цена се намалява, не могат да бъдат предписани в комплект на една електронна рецепта.

Това отнема време на лекаря, на пациентите и на фармацевтите.

"Чакането и разкарването компрометират добрата идея. Заради бъговете и дори блокирането понякога, системата генерира минуси. Дори обслужването става по-бавно", коментира общопрактикуващият лекар.

Маг. фарм. Димитър Маринов Снимка: Катя Василева

Предимствата на електронните рецепти открои маг. фарм. Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

"Първо: Електронната рецепта не може да бъде загубена. Остава следа кой кога и какво е предписал. Второ: Електронните рецепти дават възможност да има една обективна истина, а не просто твърдение на това какво се предписва, какво се отпуска, придържа ли се пациентът към терапия? Става ясно и колко от рецептите остават неизпълнени. И дали защото ги няма в наличност. Всякакви анализи могат да бъдат правени само при електронни рецепти."

По думите на маг. фарм. Маринов в началото е имало проблеми, но са направени подобрения в системата. Беше дадена възможност за т. нар. еквивалентна замяна (може да се даде друга/и разфасовки), която многократно така улесни достъпа на пациентите до терапия.

"Държа да отбележа, че напълно платени, 100% реимбурсирани са само 56 лекарства, при останалите стотици пациентът ще усети съществено намаление на доплащането. Касата заплаща напълно само референта, тоест най-евтиния продукт в групата.

Но преди върху тези лекарствени продукти, когато не са 100% реимбурсирани от касата, аптеката е имала надбавка, тоест се е формирала някаква печалба. Сега аптеките ще ги отпускат на практика на цената, на която ги получават от търговеца на едро и ще чакат 1 месец здравната каса да им възстанови тези пари. По този начин аптеката допълнително допринася за това пациентът да плаща по-малко."

Разговорите води Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
архитект Наум Торбов

Историята оживява - архитект Наум Торбов

Време е за нов разказ за поредната изключителна личност от българското общество. Още един човек, забравен в продължение на половин век - архитект Наум Торбов. За щастие живеем в години, когато нещата се променят. Споменът и историята за отдадени, скромни и изключително способни българи се възражда.  Признавам си, минавал съм десетки пъти покрай..

публикувано на 10.08.24 в 16:00

Софийски разкази - Радио разходка с Пейо Яворов

Р адио разходка по адресите, свързани в София с Пейо Яворов. Началото е къщата, където живее Мина Тодорова и брат ѝ Петко Ю.Тодоров. Къде е разположена посмъртната маска на Яворов и кои са другите места, свързани с поета, както и коя е личността, опитала се да обърне общественото мнение срещу Яворов - в звуковия файл:

публикувано на 10.08.24 в 15:00
Невена и Шарлето

Адресите на любовта – Невена Коканова и Любомир Шарланджиев

Режисьорът реагирал сдържано на  увлечението ѝ по Раде Маркович, но ѝ казвал „Ако ме напуснеш, ще умра!” „Обичам те, но него го обожавам. Не мога да го зарежа и да тръгна с теб, защото много ще го нараня“, споделя в интервю Раде Маркович с какви  думи Невена Коканова се сбогува с него, за да остане при мъжа си, режисьора Любомир..

публикувано на 10.08.24 в 14:00

С деца в кухнята

Как може да се превърнем в шеф готвач за любимите хора от дома си? Празнуваме деня на готвача с кулинарния блогър и фотограф, Ваня Грозева , създател на авторски здравословни рецепти: "В началото идеята ми бе провокирана от желанието на моите близки да им споделям снимки, те искаха рецепта, а аз никога не готвех по точни пропорции. Радвам се, че..

публикувано на 10.08.24 в 11:31
Деси Иванова

Всеки има лична история, свързана с четенето

Има ли разлика между купуването и четенето на книги? И за консуматорската тенденция, която се засилва от все по-атрактивния външен вид на книгите, които често служат само за декорация - Деси Иванова от  Trouble Bakers : "Интересът към книгата не отслабва. Хората предпочитат да имат достъп до по-нова литература, но бюджетите на обществените..

публикувано на 10.08.24 в 10:51

Перник на младите

Отбелязваме Международния ден на младежта заедно с младежите на Перник от 10 до 12 август – интервю с Михаела Боянова от Фондация П.У.Л.С.: "Перник е Перник на младите - подкрепяме ги във всичките им инициативи. Отбелязваме 16-годишнината на Консултативен съвет за младежка политика, "Перник на младите" - „Sweet sixteen”. Идеята е да върви..

публикувано на 10.08.24 в 10:00

Екзотичните животни в България и законни ли са те

Кои са екзотичните животински видове и при какви условия трябва да се отглеждат като домашни любимци? Християн Христов, директор на Центъра за защита на природата и животните в Добрич, където се отглеждат представители на различни видове, които са били конфискувани от властите. Християн Христов, директор на Центъра за защита на защита на природата..

публикувано на 09.08.24 в 18:24