Греъм Грийн (1904 – 1991) е един от най-влиятелните английски писатели, драматург и критик на XX в. Известен е предимно със своите романи. Пише и няколко книги с къси разкази, чиято мощ, майсторство и проникновение имат силата да променят хора и съдби дори днес, десетилетия след публикуването си.
Житейският му път е вълнуващ. Бил е таен агент на МИ-6 и е прочут с любовните си авантюри. Със своите над 25 романа, сборници с разкази и документални книги той е любимец на критиката и читателите.
Най-популярният му сборник "Двайсет и един разказа" излезе съвсем наскоро за първи път на български език. В него британският класик разкрива света на малкия човек до най-дълбоките тайни и съкровени желания.
Впечатляващи с богатството си от теми и превъзходен стил, историите в този том сблъскват любовта и омразата, отмъщението и предателството, а съмнението се преплита с вярата.
В сборника, който събира най-добрите разкази на автора, са включени текстове, написани между 1929 и 1954 г. Част от тях са хумористични, а други – ужасяващи; описват тревоги и престъпления.
Началото на „Двайсет и един разказа“ е поставено от емблематичната история „Разрушителите“, в която банда ученици унищожава къща, оцеляла при бомбардировките над Лондон. Нататък читателят ще се смрази от кулминацията на детски рожден ден в „Краят на партито“, ще се разсмее с „Уви, бедни Мейлинг“ от звуците, които нечий стомах издава, и ще се шокира (може би) от „Синият филм“ – в който бурната младост на зрял мъж догонва настоящия му улегнал живот.
Образци в жанра, всички истории в „Двайсет и един разказа“ се помнят дълго след края им.
"Греъм Грийн е превъзходен разказвач – пишат от „Дейли Телеграф“ – с талант да представя местния колорит от първа ръка, с изострено усещане за драматичното, с усет към диалога и с умение да води читателя из своята проза."
Книгата е в превод на една от най-изтъкнатите литературни преводачки у нас, Иглика Василева, а художникът Дамян Дамянов създава корицата на луксозния том с твърди корици. Книгата излиза месеци преди светът отбележи 120 години от рождението на Греъм Грийн на 2 октомври.
Грийн е добре познат на българските читатели, защото има един двутомник „Избрани творби“, излязъл още преди 1989 година.
Негови са романите “Ориент експрес“, “Тихият американец“, “Пътуване с леля ми“, които са излизали на български език многократно. Интересното е, че въпреки всички романи излизали у нас, той е доста слабо известен като автор на разкази. Има само една книга издавана през годините с негови разкази, затова я взех, за да запълня тази малка ниша, да представим един много познат автор, но в едно малко по-различно амплоа, като автор на кратки разкази“, посочи издателят Николета Руева в предаването “Радиокафе. Тя самата се среща с творчеството на Греъм Грийн още в ученическите си години, тъй като учи в английска паралелка, където изучават английски и американски писатели.
"Издали сме два негови романа - “Кеят на злото“ и “Англия ме сътвори“, а сега и третата негова книга“, допълни Руева.
По разказа “Стаята в сутерена“, който е един от най-дългите разкази в сборника, е правен филм под заглавието“ Падналият идол“, излязъл в жанра мистерия-трилър през 1948 година, получил множество награди, сред които и 2 номинации за "Оскар", които Греъм Грийн получава за най-добре адаптиран сценарий.
Чуйте повече подробности от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..