Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млади дизайнери и архитекти ще обновят софийско читалище

Чрез второто издание на едноименния конкурс

Гери Пейкова, Елена Георгиева, Диляна Христова
Снимка: Радио София

Една от най-популярните инвестиционни компании за строителство у нас обяви второто издание на своя престижен Конкурс за млади таланти в областта на интериорния дизайн и архитектурата.

Конкурсът стартира на 20 март и приключва на 20 май 2024 г., С това предизвиква студенти от най-престижните 7 български университета да създадат проект за обновление на софийско читалище, който има за цел да го превърне в активно културно средище. Такава е и мисията на всяко българско читалище от възникването на тези огнища на българската просвета, още от периода на Възраждането до днес. Студентите ще създадат проект за интериорен дизайн за помещения на софийско читалище. НЧ "Алеко Константинов 1897", което от няколко години е обект на обновления. Инвестиционната компания се вдъхнови от мисията, която е необходима за голяма част от читалищата у нас и реши да помогне с идеите си за по-нов и модерен интериорен дизайн на културния обект.

За Елена Георгиева, която е член на Настоятелството на НЧ "Алеко Константинов 1897", учител по професия и по призвание, преподавател по английски език, обновяването на читалището е мисия много близка до сърцето. Тя е член на настоятелството от 2 години.

"От 2 години активно работим читалището, което беше затънало в дългове, да заеме мястото което заслужава, да бъде пълно с живот, със школи, с различни състави и творчески ателиета", сподели тя в предаването "Радиокафе".

НЧ "Алеко Константинов-1897" се намира в близост до Испанската гимназия. Събитията които се случват в него са най-разнообразни – чрез наскоро закупения кино екран в балетната зала, освен различни концерти и творчески ателиета, народни танци, пантомима, хип-хоп, вече се правят и прожекции. Литературни и поетични вечери се провеждат поне два пъти месечно, а новоучредения Клуб на художника всеки месец представя български художници от близкото минало, посочи Георгиева. Тя допълни, че сградата на читалището скоро ще навърши 100 години, но досега не е правен основен ремонт. Изправени сме пред много предизвикателства, казват от ръководството.

"Оказа се, че от създалата се ситуация печелят всички, първо инициативата да се подпомогнат студентите и младите таланти е прекрасна, затова организираме това второ издание", каза Диляна Христова, генерален мениждър на инвестиционната компания организатор на конкурса. Той има за цел да вдъхнови студентите по "Интериорен дизайн" и "Архитектура" да демонстрират уменията си, да придобият практически опит и да се запознаят с професионалната среда, да насърчи ранната връзка между образованието и бизнеса, като гарантира бъдещ приток на квалифицирани специалисти.

"Търсихме по-интересен обект за конкурса по интериорен дизайн, решихме, че този път трябва да измислим нещо малко по-различно. Чрез наши контакти успяхме да се свържем с читалището, защото с тази прекрасна идея не само ще подпомогнем младите таланти, но можем да помогнем на читалището да набере средства за така необходимата реконструкция", поясни Георгиева.

Младите новатори ще имат на разположение два месеца, за да представят своите иновативни проекти за няколко от помещенията в НЧ "Алеко Константинов 1897", гр. София, на които да вдъхнат нов живот. Наградата за първо място е 5000 лева, за второ място - 3000 лева и за трето място - 2000 лева. Журито се състои от едни от най-добрите имена в сферата на архитектурата и интериорния дизайн у нас. Освен паричните възнаграждения, студентите класирали се в "топ 10" ще получат предложения за стаж по преценка на журито в техните архитектурни и интериорни офиси, което е ключът към професионалната среда на всеки прохождащ в сферата.

Още важни аспекти от разговора, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42

Музиката усмихва децата

Стартира новият сезон на "Rock School на колела". Проектът организира музикални уроци по китара, цигулка, пиано и ударни инструменти и работилници в открити градски пространства. Кратък разказ от  Александра Михайлова: " Досега обиколихме два парка. Имаше деца, които ни чакаха на място. Музиката усмихва децата. Работилниците ни са отворени..

публикувано на 03.08.24 в 10:51

Радостта е двигател

Лятна академия за деца и ученици НХА София – август 2024 г. ЛАДУ през 2024 година се посвещава на XXXIII летни олимпийски игри в Париж и 130-ата годишнина от рождението на художника Жорж Папазов. Подробностите от  Мария Ландова:  "Децата се раждат с много дарове. Те трябва да усетят радостта да правят нещо. Във всяко нещо има място за..

публикувано на 03.08.24 в 10:46

Общуваме с разширяваща се група хора

Дигитализацията и предоставянето на качествени цифрови услуги за потребителите е основен приоритет в дейността на Столична библиотека през последните 10 години. Столична библиотека е определена за дигитален център (Хъб) за Югозападен район, включващ дигитално съдържание от регионалните библиотеки в Благоевград, Кюстендил, София и Перник. Светослава..

публикувано на 03.08.24 в 09:56