Конкурсът стартира на 20 март и приключва на 20 май 2024 г., С това предизвиква студенти от най-престижните 7 български университета да създадат проект за обновление на софийско читалище, който има за цел да го превърне в активно културно средище. Такава е и мисията на всяко българско читалище от възникването на тези огнища на българската просвета, още от периода на Възраждането до днес. Студентите ще създадат проект за интериорен дизайн за помещения на софийско читалище. НЧ "Алеко Константинов 1897", което от няколко години е обект на обновления. Инвестиционната компания се вдъхнови от мисията, която е необходима за голяма част от читалищата у нас и реши да помогне с идеите си за по-нов и модерен интериорен дизайн на културния обект.
За Елена Георгиева, която е член на Настоятелството на НЧ "Алеко Константинов 1897", учител по професия и по призвание, преподавател по английски език, обновяването на читалището е мисия много близка до сърцето. Тя е член на настоятелството от 2 години.
"От 2 години активно работим читалището, което беше затънало в дългове, да заеме мястото което заслужава, да бъде пълно с живот, със школи, с различни състави и творчески ателиета", сподели тя в предаването "Радиокафе".
НЧ "Алеко Константинов-1897" се намира в близост до Испанската гимназия. Събитията които се случват в него са най-разнообразни – чрез наскоро закупения кино екран в балетната зала, освен различни концерти и творчески ателиета, народни танци, пантомима, хип-хоп, вече се правят и прожекции. Литературни и поетични вечери се провеждат поне два пъти месечно, а новоучредения Клуб на художника всеки месец представя български художници от близкото минало, посочи Георгиева. Тя допълни, че сградата на читалището скоро ще навърши 100 години, но досега не е правен основен ремонт. Изправени сме пред много предизвикателства, казват от ръководството.
"Оказа се, че от създалата се ситуация печелят всички, първо инициативата да се подпомогнат студентите и младите таланти е прекрасна, затова организираме това второ издание", каза Диляна Христова, генерален мениждър на инвестиционната компания организатор на конкурса. Той има за цел да вдъхнови студентите по "Интериорен дизайн" и "Архитектура" да демонстрират уменията си, да придобият практически опит и да се запознаят с професионалната среда, да насърчи ранната връзка между образованието и бизнеса, като гарантира бъдещ приток на квалифицирани специалисти.
"Търсихме по-интересен обект за конкурса по интериорен дизайн, решихме, че този път трябва да измислим нещо малко по-различно. Чрез наши контакти успяхме да се свържем с читалището, защото с тази прекрасна идея не само ще подпомогнем младите таланти, но можем да помогнем на читалището да набере средства за така необходимата реконструкция", поясни Георгиева.
Младите новатори ще имат на разположение два месеца, за да представят своите иновативни проекти за няколко от помещенията в НЧ "Алеко Константинов 1897", гр. София, на които да вдъхнат нов живот. Наградата за първо място е 5000 лева, за второ място - 3000 лева и за трето място - 2000 лева. Журито се състои от едни от най-добрите имена в сферата на архитектурата и интериорния дизайн у нас. Освен паричните възнаграждения, студентите класирали се в "топ 10" ще получат предложения за стаж по преценка на журито в техните архитектурни и интериорни офиси, което е ключът към професионалната среда на всеки прохождащ в сферата.
Още важни аспекти от разговора, чуйте в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..