Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

12 април, Международният ден на авиацията и космонавтиката

От мисиите на Луната до Млечния път

Снимка: Rawpixel

На 12 април, Международният ден на авиацията и космонавтиката ще бъде отбелязан с редица събития в София:

  • Нов филм "Напред към Луната" - в Планетариума на Музейко – 13 април – автор доц. д-р Владимир Божилов 
  • "Космически изследовател" - в ОКИ НОДЦ Музейко, на 13 април, в 11,00 ч, с продължителност 60 минути. Водещ е доц. д-р Владимир Божилов.
  • "Ало, Слънце" - 8 април в София Тех Парк - съвместно събитие, организирано от фестивала "Ало, Космос" и RATIO, с излъчване на пълното слънчево затъмнение от Тексас и среща на живо с редица учени. Събитието е безплатно за ученици 
  • 12 април - "Нощта на Юри" (Гагарин). Yuri’s Night се състои от Виктория Тодорова (Системен инженер), Ралица Великова (Софтуерен инженер), Елка Терзиева (инженер) и Simon Jenner (Axiom Space).

Подробности по темата разказаха доц. д-р Влади Божилов, доцент в катедра "Астрономия" и заместник-декан на Физическия факултет и Драгомир Димитров - директор "Маркетинг" в център Музейко. По думите на Димитров в Музейко идват много деца и когато детето е живо в нас, ние също мечтаем, живеем много по-чисто, по-искрено и по-вдъхновено.

"Музейко е едно вдъхновяващо място, което кара децата да се срещнат с науката, но не само да се срещнат, но и да се вдъхновят от нея, да разберат колко забавна, интересна и колко необятна е тя. И освен всичко друго да се опитат да видят какво носят в себе си, което е тяхна заложба, техен талант и тяхна наклонност, за да могат след това вероятно да го продължат в живота си и като образование и като социални отношения, които им предстоят. Това е една гаранция, че ние бихме живели в едно щастливо общество, защото когато хората работят това, което представляват и са открили навреме своя талант и своите заложби, те работят много по-щастливо, по-вдъхновено, по-пълноценно, което се отразява и на обществото ни като живот", сподели Димитров.

 Доц. д-р Влади Божилов отбеляза, че в последните години интересът към космоса става все по-голям. Това е така, защото успехите на всички космически програми показват, че космосът е най-голямата загадка, която ние като човечество можем да изследваме.

"На 12 април отбелязваме полета на Юрий Гагарин, първият човек в космоса, но в Музейко ще видите и кои са следващите откриватели. Може би един или една от младежите, които ще стъпят в Планетариума след това ще бъдат следващият Илон Мъск, или следващият човек, който ще стъпи на Луната. Ще споделя, че месец април е и месец на Физическия факултет, тъй като на 20 април имаме пролетен ден на отворените врати", каза той.


По думите на Димитров Планетариумът в Музейко е едно интерактивно място, в което децата преживяват разходки в космоса и това провокира въображението им. Това е първият постоянен планетариум в София и всички научни шоута в него са оригинални и разработени само за Музейко. Най-новата програма, която ще бъде представена за пръв път на 13 април е филмът "Напред към Луната", като за него са пуснати специални допълнителни прожекции.

"Това, което аз ще представя на 13 април е какво е в сърцето на Млечния път. Знаете ли, че нашата галактика крие истинска изненада в своето сърце - огромен масивен обект, който учените наричат "Свръхмасивна черна дупка". Но какво е това и как децата могат да разберат как живеят звездите, как се раждат и какви са интересните обекти в Млечния път, всичко това ще представим заедно с вас. Тъй като всичко в Музейко е интерактивно, забравете тези може би скучни уроци и представи от училище за физиката като нещо, в което някой говори и вие помните. Не. В Музейко всичко е интерактивно, забавно и затова заедно с децата и родителите на 13 април ще разкрием тайните на Млечния път", сподели . д-р Влади Божилов.

Димитров допълни, че ще има специална декорация свързана с темата за космоса и селфи кът, където децата ще могат да облекат скафандър на космонавт и да се снимат. Доц. д-р Влади Божилов посочи, че в най-новото шоу "Напред към Луната" е използван интереса на всеки човек за това защо свети Луната, защо се е образувала, какво е представлявала тя за древните хора, виждаме ли само едната й страна. В шоуто посетителите ще могат да видят и обратната странаа на Луната и да се уверят, че тя не е тъмна. Той отбеляза, че в момента няма пилотирани мисии до земния спътник, защото космическата надпревара между СССР и САЩ през 60-те години на миналия век отнема огромни финансови ресурси и след успеха на програмата "Аполо" тези ресурси са насочени към други мисии - справяне с глада, с неравенствата и прочее.

"Това, което променя играта е Илон Мъск, който показва, че космосът може да бъде достъпен достатъчно евтино", добави доц. д-р Влади Божилов.

Къде е мястото на България на космическата карта?

Освен производството на леофилизирани храни, всеки посетител на Музейко може да види космическата оранжерия "Свет 2". Доц. Таня Иванова е автор на първите растения отгледани в космоса  от семе до възрастно растение. Тя ще бъде гост на 11 април на кръжока по астрономия и ще разкаже както за миналите успехи, така и за бъдещите, които предстоят в областта на космонавтиката. На 8 април в София Тех Парк ще се случи интересно събитие "Ало, Слънце" - Луната ще застане между Земята и Слънцето в пълно слънчево затъмнение.  

"Това е събитие, което ще позволи от България да усетим магията на изучаването и наблюдението на пълно слънчево затъмнение, тъй като стечение на географското положение на България се случва така, че от нашите географски ширини няма да можем да го наблюдаваме на живо. То ще се наблюдава в Северна Америка, където се нарича Великото северноамериканско затъмнение", каза доц. д-р Влади Божилов.

Той отбеляза, че Луната постепенно се отдалечава от Земята - с около 4 см. на година, което означава, че след милиони години ще дойде момент, в който тя няма да може да закрие Слънцето.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02
архив

Кметът на Елин Пелин: Пожарът в близост до село Нови хан е "почти овладян"

Пожарът в близост до село Нови хан е "почти овладян". Това каза кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов. Той обясни, че няма опасност за хората. И посочи, че наред с двете пожарни, много доброволци са се отзовали на призива за помощ. "Има над 150 доброволеца на терен. За жалост обаче, пожарът е на много голямо пространство и вятърът като го..

публикувано на 23.08.24 в 18:08
Михаил Вешим

Какво казва сатиричната журналистика и на какво се смее?

Наскоро беше свален сатиричен сайт, който иронизира част от политическия елит. Това е отправна точка, която повдига въпросите за важността и ролята на сатиричната журналистика, какво казва и на какво се смее, какви образи използва и как се различава от преди и сега в чувството си на хумор? По темата говори българският писател Михаил Вешим...

публикувано на 23.08.24 в 17:21
Скрийншот от видео на пожара близо до Нови хан

Пожар гори във вилна зона "Побит камък" в близост до с. Нови хан

За пожар в близост до село Нови хан, съобщиха от община Елин Пелин във Фейсбук. От Областната дирекция на МВР - София обясниха, че пожарът е във вилна зона "Побит камък". Общо три екипа на пожарната извършват действия по погасяване на пламъците, съобщиха от ОДМВР. Междувременно кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов съобщи за БНР, че вече е..

публикувано на 23.08.24 в 17:06