Книгата "Стареене и дълголетие" от акад. Владимир Овчаров ще бъде представена от 18:00 часа в Големия салон на БАН (ул. „15 ноември“ №1).
Поканата е от Българска академия на науките и издателство "Захарий Стоянов".
Томът разглежда два компонента на дълголетието – дължината на живота и качеството на живота, наречена още здравословно стареене.
"Поддържането на здравословно поведение през живота, като здравословно, балансирано хранене, постоянна физическа активност, въздържане от тютюнопушене, ще допринесе до намаляване на риска от болести, ще се подобри физическият и менталният капацитет и ще забави процеса на стареене", убеждава книгата.
Няма типичен стар индивид – някои 80-годишни имат физически и ментален капацитет, подобен на много 30-годишни. Други възрастни стари хора са със съществено намаляване на техните възможности на много по-ранни години. Много от тези различия се дължат на средата, в която са живели, включително здравното им поведение, пише още в описанието на тома.
Акад. Овчаров е бил два мандата ректор на Медицинския университет в София (1999 - 2008 г.).
Още когато е бил студент във втори курс, е решил и се е посветил на анатомията, и по-специално на изследванията на човешкия мозък.
Научната му биография обхваща 7 страници. Член (и председател) е на десетки български и чуждестранни научни дружества, изнасял е лекции в много страни, получил е множество награди, признание от пациенти, студенти и колеги в цял свят.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..