Самото място събрало всичко това е много интересно – така нареченият Парк на петдесетгодишнината, със създаването на който се отбелязват 50 (тогава) години на Белгия като независима държава. След това, вече през 1888, за Международното изложение на науката и индустрията, е построен и дворец в неокласически стил, около който сега са разположени няколко впечатляващи музея – на автомобилите, на авиацията и Кралския музей за изкуство и история. Тук се намира третата най-богата колекция от мумии в света (след тези в Египет и на Британския музей). Именно сред коли, самолети и картини – на открито и на закрито – са подредени градските намеси, визуализирани по различен начин.
Темата на фестивала Нов европейски Баухаус 2024 е текстилът (четвърти по вредни емисии сектор и трети по използване на водни ресурси и земя), текат дискусии на високо ниво как да се преборим със свръхконсумацията, как да променим мисленето на хората и да има повече и по-качествено рециклиране. През целия ден текат различни спектакли, които свързват градския дизайн и изкуството, сетивен театър, представят се апликации, благодарение на които всеки може да на прави нов дизайн на градска точка, има щандове, демонстриращи цяла палитра от наистина зелено и артистично мислене. Българската следа тук е шишеяда, представен от „БГ бъди активен“, заедно с концепцията им за спортни събития без отпечатък.
На открито има няколко впечатляващи инсталации - преносим зелен град, изчистена бамбукова композиция и гъсеницата (caterpillar), която комбинира иновативно дизайнерско мислене с устойчиви материали.
Хубаво е да си припомним какво се крие зад това понятие Нов Европейски Баухаус, а именно че водещите принципи са устойчивост, включване и красота, и начините те да бъдат в хармония. Това е начинът идеите и целите на Зелената сделка да бъдат плавно пренесени в реалния ни живот, а ние, европейците, да можем да си представяме и мечтаем, заедно да изграждаме пространства или да променяме съществуващите, да се грижим за тях и те да бъдат достъпни за всеки. И ако това ви звучи прекалено нереално или захаросано, то можете да погледнете финалистите в категориите, в които тази вечер ще бъдат връчен наградите за Нов Европейски Баухаус и ще се убедите, че такива градски намеси и промени се случват (разбора се, с финансовата помощ на различни инструменти и на бизнеса).
Тази година сред финалистите има един български проект, софийски при това - „От бетон до култура“ (Concrete to Culture) на фондация „Колектива“, който превърна покрива на един бизнес център в място за концерти, гледане на филми, представления, празници, давайки ново пространство на хората. И на предните издания техни проекти бяха финалисти (Реките на София) или дори отличени (Danube Lab Design миналата година).Сега се борят за наградата в категорията „Възвръщане на чувството за принадлежност“ (Regaining a sense of belonging) в раздел „Шампиони“ (всяка категория има номинации за шампиони, тоест вече утвърдени организации и нови звезди).Има десет номинирани проекта в тази категория, като останалите са от Португалия, Финландия, Испания, Латвия, Нидерландия, Малта, Словения и Босна и Херцеговина. Да, сред финалистите в петте категории има и проекти от държави извън ЕС като Сърбия, както и от Украйна. Възстановяването на Украйна в посока на този различен, включващ и удобен градски дизайн е другата водеща тема на фестивала.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Лили ГолеминоваДали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..
Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..
София Христова е танцьор и артист вече повече от 17 години. Преминавайки през многобройни танцови стилове, сценични изяви, работилници и курсове, тя има натрупана богата движенческа култура и опит в изкарване на скрития потенциал на повърхността. Открива пол денс, и по-специфично екзотик пол денс, в недалечната 2019 година, чрез случайно..
36-годишен мъж е задържан в София за въоръжен грабеж извършен на трети януари тази година. БНР научи, че арестуваният е влязъл в магазин за алкохол и цигари и е заплашил продавачката с пистолет. Отнел е близо 700 лева от оборота. Тази сутрин при операция на полицията извършителя е арестуван.
Театър “Алма Алтер” става на 25 години - четвърт век театрално дишане, търсене и създаване на светове, в които сцената е дом, а мигът - вечност. “Алма Алтер” е студентски професионален театър в Софийския университет. Основан е през 1968 г., но по идеологически съображения, е закрит. След близо 30-годишно прекъсване, по инициатива на ректора на..
Първата тема в съвместната рубрика "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и "Соларна академия - България", е посветена на климатичните изменения. Трайните и повсеместни необичайни годишни температури, обемът на валежите, засушаванията, са т.нар. климатични изменения, които и в нашия регион се засилват все повече, казва д-р..