Самото място събрало всичко това е много интересно – така нареченият Парк на петдесетгодишнината, със създаването на който се отбелязват 50 (тогава) години на Белгия като независима държава. След това, вече през 1888, за Международното изложение на науката и индустрията, е построен и дворец в неокласически стил, около който сега са разположени няколко впечатляващи музея – на автомобилите, на авиацията и Кралския музей за изкуство и история. Тук се намира третата най-богата колекция от мумии в света (след тези в Египет и на Британския музей). Именно сред коли, самолети и картини – на открито и на закрито – са подредени градските намеси, визуализирани по различен начин.
Темата на фестивала Нов европейски Баухаус 2024 е текстилът (четвърти по вредни емисии сектор и трети по използване на водни ресурси и земя), текат дискусии на високо ниво как да се преборим със свръхконсумацията, как да променим мисленето на хората и да има повече и по-качествено рециклиране. През целия ден текат различни спектакли, които свързват градския дизайн и изкуството, сетивен театър, представят се апликации, благодарение на които всеки може да на прави нов дизайн на градска точка, има щандове, демонстриращи цяла палитра от наистина зелено и артистично мислене. Българската следа тук е шишеяда, представен от „БГ бъди активен“, заедно с концепцията им за спортни събития без отпечатък.
На открито има няколко впечатляващи инсталации - преносим зелен град, изчистена бамбукова композиция и гъсеницата (caterpillar), която комбинира иновативно дизайнерско мислене с устойчиви материали.
Хубаво е да си припомним какво се крие зад това понятие Нов Европейски Баухаус, а именно че водещите принципи са устойчивост, включване и красота, и начините те да бъдат в хармония. Това е начинът идеите и целите на Зелената сделка да бъдат плавно пренесени в реалния ни живот, а ние, европейците, да можем да си представяме и мечтаем, заедно да изграждаме пространства или да променяме съществуващите, да се грижим за тях и те да бъдат достъпни за всеки. И ако това ви звучи прекалено нереално или захаросано, то можете да погледнете финалистите в категориите, в които тази вечер ще бъдат връчен наградите за Нов Европейски Баухаус и ще се убедите, че такива градски намеси и промени се случват (разбора се, с финансовата помощ на различни инструменти и на бизнеса).
Тази година сред финалистите има един български проект, софийски при това - „От бетон до култура“ (Concrete to Culture) на фондация „Колектива“, който превърна покрива на един бизнес център в място за концерти, гледане на филми, представления, празници, давайки ново пространство на хората. И на предните издания техни проекти бяха финалисти (Реките на София) или дори отличени (Danube Lab Design миналата година).Сега се борят за наградата в категорията „Възвръщане на чувството за принадлежност“ (Regaining a sense of belonging) в раздел „Шампиони“ (всяка категория има номинации за шампиони, тоест вече утвърдени организации и нови звезди).Има десет номинирани проекта в тази категория, като останалите са от Португалия, Финландия, Испания, Латвия, Нидерландия, Малта, Словения и Босна и Херцеговина. Да, сред финалистите в петте категории има и проекти от държави извън ЕС като Сърбия, както и от Украйна. Възстановяването на Украйна в посока на този различен, включващ и удобен градски дизайн е другата водеща тема на фестивала.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Лили ГолеминоваЕдни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“, коментира пред Радио София адв. Кръстьо Кунчев. Преди да открие своя самостоятелна практика, той е работил в "Топлофикация – София“ като юрист и има наблюдения за водените дела от страна на дружеството. "Исковете, които "Топлофикация“ предявява срещу..
Течовете по водопреносната мрежа се плащат от потребителите, грешките в разпределянето на сметките за топла вода и парно, също са за сметка на крайния потребител. Прекалено силното или пък неадекватно ниското напрежение, което подават електроразпределителните дружества към домовете на хората поврежда електроуредите. В повечето случаи..
Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..