В предаването "Радиокафе" представихме книгата "Скрита дарба" на авторката Полина Маринова-Помпиано. Повече за нея разказа преводачът Даниел Пенев.
"Когато прочетох книгата бях убеден, че искам да направя всичко възможно тя да излезе на български и да съм аз човекът, който да я претвори на нейния роден език", каза той, вметвайки, че авторката на книгата всъщност е българка, която от дълги години живее в САЩ.
Коя е авторката Полина Маринова Помпиано?
Освен писател тя е и журналист, преди да създаде своя лична медия, нейният опит минава през световно известни медии. Открива в ранна детска възраст, че това е нещото, с което иска да се занимава – да пише. Преди да замине за САЩ тя има много добра учителка, за която пише в първите страници на книгата си, в специален предговор, който писателката прави специално за българското издание на книгата.
"В целия процес на работа по българското издание тя беше много ангажирана, за което съм много благодарен", посочи преводачът Даниел Пенев.
Още в ранна възраст Полина Маринова-Помпиано, открива интереса и любовта си към думите и ги разгръща на друг език. Когато заминава за Щатите, преди това има много дълъг път да извърви, най-малко да научи езика, да завърши гимназия и да разбере, че би искала да се занимава в сферата на журналистиката, която и завършва със своето висше образование. Най-големия и опит е в сп. "Форчън" – за 5 години написва около 1300 статии, има честта да интервюира не малко известни личности по света. В книгата й присъстват историите на много хора, които тя би искала да интервюира, но не успява.
Тя прави много подробно проучване на техния живот, житейските им философии, ценности, цели, начин на работа на хора реализирали се в различни сфери - бизнес, спорт, граждански организации и творчество. На базата на своя опит и в нейното собствено издание The Profile решава, че е дошъл моментът, в който да синтезира цялото това знание род формата на книга – наръчник, но много по-жив, близък до реалния свят, не теоретичен, а практичен", разказа още той.
В своите 300 страници книгата събира десетки имена на популярни личности, добили популярност не само чрез таланта си, но и чрез един модел, който са създали. Любопитен е начинът, по който авторката представя техните истории и явно в това е нейната скрита дарба – да разкаже историите им по такъв начин, че да ни докоснат и може би да научим нещо от тях.
"Казвала е в личен разговор, че нейната скрита дарба е любопитството", разкри Даниел Пенев.
Всички истории в книгата са обединени от едно послание – в каквато и сфера да се развиваш, винаги ще има трудни моменти, нищо няма да е само възходяща линия, въпросът е какво си взимаме по пътя като уроци така, че възходящите линии да са по-продължителни от низходящите, подчерта още той.
Посланието на самата авторка Полина Маринова–Помпиано е, че всеки от нас е нужно да се научи да бъде достатъчно устойчив психически и да бъде подготвен за момента в който ще трябва да отвори нова страница.
"Защото независимо колко болезнено и тежко е, това е неизбежно", твърди тя. Още интересни аспекти чуйте от интервюто на Алекс Илиева в звуковия файл.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..