"Дай 5!" казваме, когато отбелязваме онзи момент, в който се справяме добре заедно. "Дай 5!“ се нарича и новата инициатива, на която ще включи младежи от десет училищни паралелки (от 8. до 11. клас ) и ще им помогне да създадат свои доброволчески проекти, но и да научат много повече за доброволчеството и работата на организации в различни сфери.
Фондация "От нас зависи" е основана през 2023 г. с мисия да бъде движеща сила в създаването на по-справедливо, равноправно и устойчиво бъдеще за всички. Водена от вярата в силата на общността, понастоящем организацията се занимава с проблема на разрушеното социално доверие, което е довело до разделение, самота и социална безизходица. Проектите ѝ са ориентирани от една страна към създаването на възможности за по-голяма социална ангажираност, но и към подпомагането на групи хора да изтъкат нова, приобщаваща социална тъкан там, където живеят.
Фондацията ръководи едноименен хуманитарен център в "Младост 4", чрез който подпомага семейства в уязвима ситуация, включително и хора, търсещи временна закрила в България с хуманитарна помощ и интеграционни дейности.
Според доклад на Евростат, само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности, което е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Например, средностатистически в Европейския съюз тази цифра е над 20%.
Ето защо в рамките на 2024 г. екипът предприе крачка към разширяването на възможностите за участие в доброволчески действия на повече младежи. Чрез серия от събития и практически стъпки учениците ще се запознаят по-добре с няколко доброволчески инициативи и сами ще могат да реализират и управляват свой собствен проект с истински бюджет.
Първият етап от проекта започва на 19 април от 12 ч. Именно тогава 10 доброволчески организации, подпомагащи различни социални сфери ще се срещнат с младежи от някои столични училища. Във формата на, т.нар. “жива библиотека“ всеки от учениците ще има възможност да разговаря, да зададе въпросите си и да опознае по-добре дейността на организациите.
В събитието ще участват неправителствените организации „Светът на Мария“, НАДРБ (Национална асоциация на доброволците в Република България), „Бандата на 1500-те“, „Грийнпийс“ - България, WWF, „За Земята“, „КиберКлуб“, TimeHeroes, CVS и „От нас зависи“.
Проектът „Дай 5!“ е разделен в две части: първата ще се проведе от април до юни, а втората – от септември до декември.
В първия етап от проекта ще се включат 5 училищни паралелки в горните класове, които вече са избрани. През септември “живата библиотека“ ще се проведе отново и тогава ще се включат останалите 5 класа.
След тези опознавателни събития учениците ще имат възможност демократично да изберат неправителствените организации, с които биха искали да работят. Следващият етап от инициативата ще е свързан с провеждането на еднодневни работилници (или т.нар. хакатони), в рамките на които младежите ще се научат какво е необходимо, за да решават социално значими проблеми, свързани с дейността на организацията, която са избрали.
Целта на всеки от хакатоните е да завърши с идея за инициатива, предложена от учениците, която ще бъде реално осъществена от тях и подпомогната финансово. През целия период младежите ще получават и менторска подкрепа от екипа на фондация "От нас зависи", за да се справят успешно с всички предизвикателства, пред които ще се изправят в реализирането на своята доброволческа инициатива.
Чрез проекта "Дай 5!" фондация „От нас зависи“ ще опита да разшири възможностите на взаимен достъп между неправителствените организации и младежи, както и да овласти младите хора, като им помогне да открият разрешение на важни социални проблеми. Обичайно, когато такива инициативи са налични, младежите могат да се включат само с доброволен труд, без допълнителни задължения и възможност за развиване на управленски знания и умения. "Дай 5!" ще направи обратното и учениците няма да са доброволци, на които се дават инструкции, а ще се превърнат в създатели на нови идеи за помагане на различни общности и каузи.
Чуйте повече от разговора на Елена Пъневска с Веси Деянова, председател на фондация "От нас зависи".
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..