Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спектакълът "Джобове, пълни с хляб" забавлява и задава въпроси за смисъла

Снимка: Театър „Нокс“

Двама мъже стоят надвесени над изоставен кладенец, от чието дъно вие куче.

Разбира се, първо нахлува хаосът от неизбежни въпроси: Защо? Кой? Как е възможно?
И най-сетне: „И сега какво да правим?“.

След тази върволица от съмнения, които сякаш искат да попитат нещо много по-голямо, им остава едно единствено – да спасят кучето.
Двамата мъже се впускат в редица казуси, теории и дори опити да преподредят света, така че кучето да получи своето спасение. Дори не само това – да го направят така, че това да бъде категорично най-доброто спасяване на куче, което светът е виждал. 

Това е сюжетът на пиесата "Джобове, пълни с хляб" от Матей Вишек. Този текст избира младата режисьорка Мария Панайотова за свой дебют.

"Пиесата се води абсурден театър, т.е. - спада към жанра на абсурда и според мен в днешно време това е жанрът, който най-добре кореспондира с въпросите, които си задаваме за това - какъв е светът, какво е нашето място в него и всъщност тия дълбоки бездни, в които е хубаво да се гмуркаме", разказва защо е предпочела именно тази пиеса Мария Панайотова.

Тя работи с двамата актьори Йоан Попов и Теодор Кисьов. Те споделят, че режисьорката им дава пълна свобода да експериментират и насърчава техните импровизации. Именно това води до изключително приятен и забавен процес, през който преминава екипът на "Джобове, пълни с хляб".

"Това е най-големият парадокс, че както го чувствахме много смислено и с някакви супер философски теми, така едновременно с това беше един от най-забавните процеси, които ние сме имали", разказва Йоан Попов за репетициите, в които винаги са се смяли, но в същото време са работели сериозно.

Теодор Кисьов, който играе Човекът с бастунчето, споделя, че представлението е много забавно и именно това е причината, поради която хората трябва да го гледат.

"Той е разумът в повечето ситуации", казва за своя персонаж Теодор Кисьов и споменава, че това го различава от него като личност, защото той по принцип не обича да мисли твърде много.

"Джобове, пълни с хляб" можете да гледате на 26 април от 19:30 в Национален студентски дом.

Повече за спектакъла чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59