Разбира се, първо нахлува хаосът от неизбежни въпроси: Защо? Кой? Как е възможно?
И най-сетне: „И сега какво да правим?“.
След тази върволица от съмнения, които сякаш искат да попитат нещо много по-голямо, им остава едно единствено – да спасят кучето.
Двамата мъже се впускат в редица казуси, теории и дори опити да преподредят света, така че кучето да получи своето спасение. Дори не само това – да го направят така, че това да бъде категорично най-доброто спасяване на куче, което светът е виждал.
Това е сюжетът на пиесата "Джобове, пълни с хляб" от Матей Вишек. Този текст избира младата режисьорка Мария Панайотова за свой дебют.
"Пиесата се води абсурден театър, т.е. - спада към жанра на абсурда и според мен в днешно време това е жанрът, който най-добре кореспондира с въпросите, които си задаваме за това - какъв е светът, какво е нашето място в него и всъщност тия дълбоки бездни, в които е хубаво да се гмуркаме", разказва защо е предпочела именно тази пиеса Мария Панайотова.
Тя работи с двамата актьори Йоан Попов и Теодор Кисьов. Те споделят, че режисьорката им дава пълна свобода да експериментират и насърчава техните импровизации. Именно това води до изключително приятен и забавен процес, през който преминава екипът на "Джобове, пълни с хляб".
"Това е най-големият парадокс, че както го чувствахме много смислено и с някакви супер философски теми, така едновременно с това беше един от най-забавните процеси, които ние сме имали", разказва Йоан Попов за репетициите, в които винаги са се смяли, но в същото време са работели сериозно.
Теодор Кисьов, който играе Човекът с бастунчето, споделя, че представлението е много забавно и именно това е причината, поради която хората трябва да го гледат.
"Той е разумът в повечето ситуации", казва за своя персонаж Теодор Кисьов и споменава, че това го различава от него като личност, защото той по принцип не обича да мисли твърде много.
"Джобове, пълни с хляб" можете да гледате на 26 април от 19:30 в Национален студентски дом.
Повече за спектакъла чуйте в звуковия файл.
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.