Разбира се, първо нахлува хаосът от неизбежни въпроси: Защо? Кой? Как е възможно?
И най-сетне: „И сега какво да правим?“.
След тази върволица от съмнения, които сякаш искат да попитат нещо много по-голямо, им остава едно единствено – да спасят кучето.
Двамата мъже се впускат в редица казуси, теории и дори опити да преподредят света, така че кучето да получи своето спасение. Дори не само това – да го направят така, че това да бъде категорично най-доброто спасяване на куче, което светът е виждал.
Това е сюжетът на пиесата "Джобове, пълни с хляб" от Матей Вишек. Този текст избира младата режисьорка Мария Панайотова за свой дебют.
"Пиесата се води абсурден театър, т.е. - спада към жанра на абсурда и според мен в днешно време това е жанрът, който най-добре кореспондира с въпросите, които си задаваме за това - какъв е светът, какво е нашето място в него и всъщност тия дълбоки бездни, в които е хубаво да се гмуркаме", разказва защо е предпочела именно тази пиеса Мария Панайотова.
Тя работи с двамата актьори Йоан Попов и Теодор Кисьов. Те споделят, че режисьорката им дава пълна свобода да експериментират и насърчава техните импровизации. Именно това води до изключително приятен и забавен процес, през който преминава екипът на "Джобове, пълни с хляб".
"Това е най-големият парадокс, че както го чувствахме много смислено и с някакви супер философски теми, така едновременно с това беше един от най-забавните процеси, които ние сме имали", разказва Йоан Попов за репетициите, в които винаги са се смяли, но в същото време са работели сериозно.
Теодор Кисьов, който играе Човекът с бастунчето, споделя, че представлението е много забавно и именно това е причината, поради която хората трябва да го гледат.
"Той е разумът в повечето ситуации", казва за своя персонаж Теодор Кисьов и споменава, че това го различава от него като личност, защото той по принцип не обича да мисли твърде много.
"Джобове, пълни с хляб" можете да гледате на 26 април от 19:30 в Национален студентски дом.
Повече за спектакъла чуйте в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..