Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дизайнът и естетиката преди AI

Част от творбите на Теодор Лулчев
Снимка: Архив на дизайнера

Не е далеч епохата преди изкуствения интелект (Before AI), но тя е много обширна, многообразна и трудна за пресъздаване. Затова е особено предизвикателството, с което под това заглавие се е заел да привлече и фокусира вниманието ни дизайнерът Теодор Лулчев.

Експозицията му може да се види в концептуално пространство „Дом“ до 30 април.


"Бягам от правене заради самото правене и за да дам някаква утилитарна стойност, заради функционалното предназначение приемам да наричаме бижута малките ми кавалетни неща – каза пред БНР-Радио София Теодор Лулчев. – Голямото пространство е подходящо за големи работи. В Дания се научих, че качеството в малката форма ще даде решение за промяна в голям размер."

Авторът гарантира, че в тази изложба зрителите няма да се срещнат с изкуствен интелект. Напротив – ще открият историите зад два стола за отмора, като се докоснат до инспирацията на дизайнера и проследят мисловния и работния процес.


Лулчев разказа за столовете и творческия процес и естетическото преоткриване на града и човешката среда, какво и взаимодействието и противодействието с изкуствения интелект.

Той подчерта характерното за твореца и интелектуалеца съмнение и търсене, както и непогрешимостта и неколебанието на ИИ в епохата, чието начало наблюдаваме.

Като преподавател Лулчев каза, че не може да научи студентите на трудолюбие или на естетика (те сами ще я открият), но иска да им отвори прозорци“.

В ефира се включи и негов ученик, който призна, че се вдъхновява от Теодор Лулчев.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.


  • Теодор Лулчев е роден през 1964 в София. През 1983 завършва Средното специално художествено училище за приложни изкуства, наричано така до 2009, а след това преименовано в Национална гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“ в София, специалност „Метал“. Висшето си образование завършва в Националната художествена академия (НХА), специалност „Индустриален дизайн“. Продължава образованието си в Institute of Precious Metals (Институт за ценни метали – Institut for Ædelmetal), Копенхаген, Дания, специалност „Дизайн на бижутерия“. В творческата си биография Теодор Лулчев има над 30 участия в изложби в България и чужбина (в Северна Македония, Холандия, Дания, Испания, Германия). Има четири самостоятелни изложби, две от които в Дания. От 1995 до 1999 д-р Теодор Лулчев е хоноруван преподавател към катедрите „Индустриален дизайн”, „Дизайн за детската среда“ и „Метал” в НХА по дисциплината „Компютърно проектиране”. От 2010 до 2019 преподава в Нов български университет по програма „Дизайн на опаковката”, а от 2019 досега e редовен асистент в катедра „Индустриален дизайн” в НХА. В катедра „Мода“ на НХА преподава дисциплината „Приложна графика”.
    Членува в СБХ, в „Камарата на дизайнерите в България”, както и в  творческия профсъюз DANISH CRAFTS в Кралство Дания.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Червен код за опасно горещо време в четири области

Червен код за опасно горещо време обявиха за днес от НИМХ за четири области в страната - Плевен, Велико Търново, Русе и Благоевград. Ще бъде слънчево, след обяд над източните райони и Дунавската равнина с незначителна купеста облачност. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Много горещо, с максимални..

публикувано на 16.07.24 в 07:35
Снимката е илюстративна, архив.

Отлага се началото на ремонта на ул. "Опълченска”

Отлага се началото на ремонта на ул. "Опълченска", съобщиха от Столичната община. Планира се изграждане на три платна за движение, нови тротоари и улично осветление. На 16 юли 2024 г. започва разширението на столичната ул. "Опълченска" Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица Живеещи в района на улица..

публикувано на 16.07.24 в 06:10

Чакъровите празници събират посетители от цялата страна

За единадесета поредна година край самоковските Чакърови поляни ще се състоят Чакъровите празници, които събират посетители от цялата страна. Тази година ще има възстановка на живота и делото на Чакър войвода. В програмата са включени и народни борби в две категории – до и над 80 кг. Ще участват активни спортисти, но могат да се включат и..

публикувано на 15.07.24 в 18:12

Александра Свиленова - актрисата, която искаше да стане коремен хирург: "Реших да лекувам чрез сцената"

Александра Свиленова е студент в класа на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Тя вече има своите изяви и на софийската театрална сцена. Споделя, че преди да реши да се насочи към студентството, съвсем сериозно е мислила да се реализира като коремен хирург. "Причината, поради която реших да се насоча към медицината е лична, но в един момент се..

публикувано на 15.07.24 в 17:34

Ще бъдат ли обмитени евтините китайски стоки?

Китайските онлайн платформи бележат огромен ръст в продажбите си, но продуктите им са със съмнително качество и без проследимост. Около 15 млн. пакета от трети страни са внесени у нас през 2023 г., без никакъв санитарен контрол. Редица държави планират въвеждането на регулаторни механизми и промяна на наредбите, заради агресивната политика на..

публикувано на 15.07.24 в 17:14
Адриан Николов

Пазарът на труда и висшето образование

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му..

публикувано на 15.07.24 в 15:44
Камен Алипиев-Кедъра

Камен Алипиев-Кедъра: Очаква ни едно лято с изключителни спортни събития

"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция...

публикувано на 15.07.24 в 15:31