Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израелско нападение в Иран

Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд.
Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите.

Съединените щати и съюзниците настояха за въздържаност след нападението на Иран миналия уикенд, но израелският премиер каза, че страната му сама ще реши как да отвърне.

САЩ искат да покажат непоклатима подкрепа за Израел, но също и да направят всичко възможно да не се стигне до още по-голям конфликт.

Гласуване помощ за Израел, Украйна и Тайван

Очаква се в събота Американският конгрес да гласува помощ за Израел и за Украйна. Гласуването се забавя по политически причини. Републиканското мнозинство тази седмица представи няколко пакета, включително 3 различни законопроекта за помощ за съюзнически страни. Разделянето на пакета помощ на три бе в отговор на притеснения от някои консервативни кръгове. Въпросът за помощ за чужбина води до деления в редиците на републиканците в Камарата на представителите, особено що се отнася до въпроса за Украйна. Някои консерватори са твърдо против отпускане на допълнителна помощ за Украйна. 

Една от законодателките Марджъри Тейлър Грийн дори заплаши съпартиецът си - председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън, че ще предложи отстраняването му от поста, ако той включи в дневния ред за гласуването на помощ за Украйна. Джонсън отвърна, че е абсурдно да му се иска оставката за това, че си върши работата.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Първото наказателно дело срещу Тръмп

Бяха избрани съдебни заседатели в основния състав за първото наказателно дело срещу бившия американския президент Доналд Тръмп.
Темата за избора им бе водеща тази седмица в САЩ.

Тръмп е обвинен във фалшифициране на бизнес документация преди изборите през 2016-а, за да прикрие любовна афера.

12-членният състав за процеса срещу Тръмп бе избран вчера и днес предстои да се изберат всички резервни съдебни заседатели. Т.нар. жури решава в съдебния процес дали Тръмп е виновен или невинен. Процесът се следеше отблизо всеки ден тази седмица.

Задачата за намиране на безпристрастно жури е доста сложна. Как да си безпристрастен към Тръмп? Някои от селектираните заявиха по време на процеса по избор, че имат лично мнение за Тръмп и неговия мандат като президент, но ще бъдат безпристрастни в това дело.

Става дума за обвиненията срещу Тръмп в плащане на пари за прикриване на любовна афера със Сторми Даниелс.

По време на процеса до момента Тръмп показва поведение на критика срещу съдебната система и незачитане на някои правила. И това дело се случва в година на президентски избори, в които той е участник. Темата за делата срещу Тръмп е основна за републиканците, които смятат, че Тръмп е обект на лов на вещици, а демократите по принцип стоят настрана и не коментират като основно казват, че никой не е над закона. Но това, което Тръмп показа по време на процеса може да се превърне в аргумент на демократите по време на кампанията.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50