Пианистката Анелия Господинова се представя със "Симфониета" - Видин в програма, започваща с Рахманинов. Концертът е в четвъртък, в музея "Земята и хората":
"Завършила съм в Стара Загора, после при проф. Куртев - пиано в София. В момента преподавам, пианото е в основата, която може да даде тласък. Всеки инструмент може да завоюва кралската позиция, зависи кой свири на него. Пианото е много функционално в жанровата си принадлежност и адаптивност.
Достъпът до пианото е доста първичен. От малка обожавам музиката, тя ми е като дишането. Залепвах си ухото на всеки звуков източник. Любовта ми към пианото бе безусловна от първия ми досег. С удоволствие изучавам модерни композитори, това е разчупване на стереотипа.
Рахманинов е много интересно явление, Първият клавирен концерт е в оригинал създаден на 17 години, втората му редакция е тотално различна, 27 години по-късно. Първата, в 1891 носи романтичен почерк, докато втората е чист Рахманинов. Истинско предизвикателство, със запазен тематизъм от първата версия.
Той има много интересна житейска съдба, става автор на целия свят, за него няма музикални граници. В клавирните си концерти насища максимално личните си усещания като човек. Първият е по-труден за ансамбъл и оркестър, свири се рядко, в България - изключително рядко. Много усилия и работа от оркестранти и диригент!
Имам опит с Рахманинов вече 25 години във всичките му жанрове. Пръв път ми бе на 19 години - горе-долу във възрастта, когато го е писал. Сега съм като него, когато е писал втората редакция. Сега с диригента решихме да направим така, че да хване публиката за ушите!
Програмата е необичайна, ще се получи празник на сетивата. Целта ни е да изведем публиката от делничното. В третата част на концерта ни имаме хепи-енд. Имаме и импровизационност, откриваме дори елементи на джаз."
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..