Ани Андонова и Ани Сапунджиева от Асоциация Аутизъм за спортен празник, който организират заедно с район Искър и Младежкия червен кръст на езерото в Дружба събота 27.4 в 11 ч.:
"Навършихме 20 години, в 2007 разкрихме първия специализиран център за работа с деца с аутизъм. В момента е море от информация. В момента работим с над 110 деца, младежи и възрастни с аутизъм. Искаме да разкрием социално предприятие, за възрастните няма развитие. Наблюдаваме регрес.
Нещата се промениха, но с много бавни темпове. Реална ранна интервенция няма. Темповете не ни устройват. Липсва подкрепата на родителите още от ранна възраст. Всеки родител е объркан с такава диагноза на децата им. Децата имат нужда и от игра, да се забавляват, да бъдат деца, нищо, че имат нужда от терапевт. Липсва и услугата подкрепа за възрастни аутисти.
Празникът е с предизвикателства за общи позитивни преживявания. Целта е да покажем средствата за адаптиране на средата към хора с аутизъм. Страданието не е лесно разпознаваемо, за разлика от слухово протезираните. Аутистичните черти са представени по различен начин. Не винаги разпознават това, от което имат нужда. Липсата на яснота прави поведението им много трудно.
Задачата ни е събитието да бъде гостоприемно към семейства с деца и юноши с аутизъм. Дейностите, които планираме са лесни. Целта е да се направи обиколка на езерото, трябва да преминат през 6 пункта по карта. Звучи лесно, но на мястото участникът трябва да се ориентира по пункта, така до финала, където всеки ще получи награда. Целта е да направим възможно всеки участник да е активен.
После ще имаме демонстрации за оказване на първа помощ от БМЧК, както и занимания с другите наши партньори."
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..