Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Александровска болница започват прегледи за първичен имунен дефицит

Университетска болница „Александровска“
Снимка: Ани Петрова

Близо трима от 100 хиляди българи имат установен първичен имунен дефицит, като тази честота е по-ниска в сравнение с повечето от европейските държави. Причината е, че около 70 процента от пациентите са без поставена диагноза, съобщават от Александровската университетска болница, където се намира Експертният център по редки болести – първични имунни дефицити. 

От лечебното заведение се включват в Световната седмица на този вид заболявания.

Първичните имунни дефицити включват над 300 редки заболявания, при които има нарушения в звена от имунната система. Причината са генетични дефекти, някои от тях наследствени. 

Пациентите са податливи на инфекции, боледуват по-често, лечението е по-трудно. У нас има 222-ма души с доказан първичен имунен дефицит, като над половината са деца. Те се лекуват и проследяват от специалисти от Експертния център в Александровска болница и от Функционалния експертен център „Джефри Модел“.

В целия свят има значителен процент от такива пациенти без поставена диагноза, затова в България са приети критерии за бърза диагностика, посочват от университетската болница. 

От днес в лечебното заведение започват безплатни прегледи за бебета и хора до 60 години, които имат поне един от десетте признака на първичен имунен дефицит – например боледуват от пневмония два или повече пъти за година. Изисква се предварително записване по телефона.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Anabel пее, свири, композира

Anabel отваря душата си с "Доза реалност"

Ана Сотирова, позната с артистичното име Anabel (18) освежи утрото в БНР-Радио София с новата песен, която представи пред Мартен Роберто и слушателите. Казва се "Доза реалност". А в разговора представи своята ежедневна реалност: Voice Academy е моето училище, дом и семейство – всичко. Там с глас и инструмент е изпробвала всичко...

публикувано на 05.11.24 в 11:19

Отвориха за движение моста на бул. "Сливница" с "Опълченска"

От днес се отваря за движение северното платно на бул. "Сливница" при кръстовището с ул. "Опълченска" , пътните платна и източния тротоар на мостовото съоръжение, както и част от южното пътно платно на бул. "Сливница",  съобщиха от Столичната община.  Продължава работа по реконструкцията на ул. "Опълченска" в участъка между бул...

обновено на 05.11.24 в 08:56

Есенен хлад, въпреки слънцето

Ще бъде слънчево, със слаб и умерен източен вятър. Дневните температури ще се понижат и максималните ще бъдат между 10° и 15°, за София - около 12° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа умерен вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 10° и 12°. Температурата на морската вода е 17°. В планините ще..

публикувано на 05.11.24 в 07:15

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56