Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Училище за ваксини" се проведе за 16-и път

Снимка: БГНЕС

Вчера (22.04.24) се проведе събитието "Училище за ваксини". На него имунолози, вирусолози и епидемиолози обсъдиха темите за онкогенни вируси, имунизации и профилактика, съобщиха организаторите -  фондация "Астра Форум". Инициативата се организира за 16-ти път и е по повод ежегодно отбелязваната през април Световна и европейска седмица на имунизациите, както и по повод 50-годишния юбилей на Разширената програма за имунизации на Световната здравна организация (СЗО). Подробности разказа д-р Момчил Баев, доктор по медицина със специалност "Социална медицина и организация на здравеопазването и фармацията" и основател на Фондация Астра Форум.

"Основната тема, около която се обединиха всички специалисти в събитието е свързана с това, че е необходимо всички да работят в съдружие и екип, за да могат да се справят със съвременните предизвикателства за общественото здраве. Това са нововъзникващи, добре познати от миналото инфекциозни заболявания така, както е с коклюша например", каза той.

Въпреки, че в България имунизационният календар е задължителен, отказът от имунизации е предпоставка за завръщането на отдавна забравени заболявания.

"Такива се връщат, очаквам да се появяват и други, така както очаквам и случаите на коклюш да се увеличават. Но не мисля, че отливът от имунизация е толкова голям, че да бъде застрашен задължителния имунизационен календар. Там обхватът ни е много добър, той не е отличен за сега, не ни достигат по няколко процентни пункта за да покрием изискването, което се цели. Ние трябва да поддържаме обхвата от около 25% и сме почти там, но ни трябват още малко усилия", заяви той.

По думите му връзката лекар-здравни специалисти-пациент се къса по няколко повода. Първо това е огромният обем информация, който е на разположение на гражданите, независимо от техния социален, образователен или друг статус. Често пъти тази информация е невярна и подвежда пациентите да вземат ирационални и безотговорни решения. И второ - липсва достатъчно ефективна комуникация между двете страни.

"Настоящата Световна и европейска седмица на имунизациите е посветена на това, че е възможно по човешки начин да постигнем добър имунизационен обхват така, че да сложим под контрол инфекциозните заболявания, които поставят в риск здравето на отделния индивид и общественото здраве като цяло. Това е възможно благодарение на широки усилия, които се наблюдават при заинтересованите страни в този процес. Това са институции, лекари, НПО-та, експертни дружества и т. н. Само в едно такова обединение можем да достигнем до всички, които се нуждаят от ваксини. Продължава да има много деца по света, които имат пропуснати имунизации и тези пропуснати дози реално са причината за появата на епидемични взривове от различни заболявания", каза д-р Баев.

Той уточни, че ваксинацията е най-евтината и най-ефективната превенция за редица заболявания. При една епидемия най-важното е болните да бъдат карантинирани и да бъдат лекувани, като не бива да се прилага самолечение в домашни условия. Относно настояването за действаща политика за ваксинопрофилактика в България той каза:

"Промяната, която виждаме не е напълно в ход, но представители на Министерство на здравеопазването все по-често говорят за промяна на националната програма, която в момента се бори с рак на маточната шийка. Тази промяна ще бъде в посока на това, че програмата вече ще касае и свързани заболявания, няма да говори само за рак на маточната шиййка, а ще разшири своя обхват."

Във форумът са взели участие около 150 души онлайн и около 40 присъствено.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17