Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Училище за ваксини" се проведе за 16-и път

Снимка: БГНЕС

Вчера (22.04.24) се проведе събитието "Училище за ваксини". На него имунолози, вирусолози и епидемиолози обсъдиха темите за онкогенни вируси, имунизации и профилактика, съобщиха организаторите -  фондация "Астра Форум". Инициативата се организира за 16-ти път и е по повод ежегодно отбелязваната през април Световна и европейска седмица на имунизациите, както и по повод 50-годишния юбилей на Разширената програма за имунизации на Световната здравна организация (СЗО). Подробности разказа д-р Момчил Баев, доктор по медицина със специалност "Социална медицина и организация на здравеопазването и фармацията" и основател на Фондация Астра Форум.

"Основната тема, около която се обединиха всички специалисти в събитието е свързана с това, че е необходимо всички да работят в съдружие и екип, за да могат да се справят със съвременните предизвикателства за общественото здраве. Това са нововъзникващи, добре познати от миналото инфекциозни заболявания така, както е с коклюша например", каза той.

Въпреки, че в България имунизационният календар е задължителен, отказът от имунизации е предпоставка за завръщането на отдавна забравени заболявания.

"Такива се връщат, очаквам да се появяват и други, така както очаквам и случаите на коклюш да се увеличават. Но не мисля, че отливът от имунизация е толкова голям, че да бъде застрашен задължителния имунизационен календар. Там обхватът ни е много добър, той не е отличен за сега, не ни достигат по няколко процентни пункта за да покрием изискването, което се цели. Ние трябва да поддържаме обхвата от около 25% и сме почти там, но ни трябват още малко усилия", заяви той.

По думите му връзката лекар-здравни специалисти-пациент се къса по няколко повода. Първо това е огромният обем информация, който е на разположение на гражданите, независимо от техния социален, образователен или друг статус. Често пъти тази информация е невярна и подвежда пациентите да вземат ирационални и безотговорни решения. И второ - липсва достатъчно ефективна комуникация между двете страни.

"Настоящата Световна и европейска седмица на имунизациите е посветена на това, че е възможно по човешки начин да постигнем добър имунизационен обхват така, че да сложим под контрол инфекциозните заболявания, които поставят в риск здравето на отделния индивид и общественото здраве като цяло. Това е възможно благодарение на широки усилия, които се наблюдават при заинтересованите страни в този процес. Това са институции, лекари, НПО-та, експертни дружества и т. н. Само в едно такова обединение можем да достигнем до всички, които се нуждаят от ваксини. Продължава да има много деца по света, които имат пропуснати имунизации и тези пропуснати дози реално са причината за появата на епидемични взривове от различни заболявания", каза д-р Баев.

Той уточни, че ваксинацията е най-евтината и най-ефективната превенция за редица заболявания. При една епидемия най-важното е болните да бъдат карантинирани и да бъдат лекувани, като не бива да се прилага самолечение в домашни условия. Относно настояването за действаща политика за ваксинопрофилактика в България той каза:

"Промяната, която виждаме не е напълно в ход, но представители на Министерство на здравеопазването все по-често говорят за промяна на националната програма, която в момента се бори с рак на маточната шийка. Тази промяна ще бъде в посока на това, че програмата вече ще касае и свързани заболявания, няма да говори само за рак на маточната шиййка, а ще разшири своя обхват."

Във форумът са взели участие около 150 души онлайн и около 40 присъствено.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57