Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв ще бъде туристическият сезон тази година

Снимка: Мая Щърбанова

С майските празници се поставя и началото на морския туризъм. Оказва се, че почивката тази година ще ни струва около 10-15% повече. Много от българите ще предпочетат отново да пътуват за празниците, като една от обичайните дестинации е не само Гърция, но и нашето Черноморие. Подробности разказа Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори.

Тя посочи, че съседните страни остават предпочитани, тъй като там метеорологичните условия са по-благоприятни и има предпоставки за бързи посещения на плажовете.

"Традиционно през майските празници, а тази година и Великден се пада с тях, българинът ако не е ходил на екзотична почивка по топлите страни за първи път отива на море. Разбира се не само заради метеорологичните условия, но и заради условията в курортите, които са от значение, тъй като и в Гърция и в Турция сезонът започва по-рано. Там всичко е уредено, докато в България макар, че имаме работещи хотели за съжаление в началото на май месец курортите са все още доста призрачни", каза тя.

По думите й в момента по нашите курорти тече активна подготовка за набиране на персонал, но браншът среща затруднения в това. Това, в съчетание с демографската криза е и една от причините да се разчита на вносна работна ръка. В същото време все още не е приет Законът за чужденците в Република България, като това също е пречка за набирането на работници от трети страни.

"Информацията, с която разполагам е, че работници има, но от административна гледна точка има забавяния, които възпрепятстват работодателите да ги наемат", заяви Горанова.  

Ще бъде ли прието удължаването на намалената на 9% ставка на ДДС върху общите туристически услуги до края на годината, предвид политическите сътресения и предстоящия вот на 9 юни?

"За съжаление не само, че не сме обнадеждени, но сме сигурни, че няма да се случи предвид, че парламентът, който трябва да гласува това изменение ще работи още два дни. Ако трябва да съм напълно откровена сме изключително разочаровани, защото в крайна сметка не е само този проблем, ами има и други важни проблеми за решаване и за гласуване. Те побързаха да си пуснат ваканцията и да си я удължат още по-рано от разпускането на парламента, което за мен като гражданин и данъкоплатец е абсолютно неприемливо", отбеляза тя.

Море и бряг

Едно от нещата, от които се нуждае туристическият бранш е предвидимостта и хоризонта за работа напред. Според думите на Горанова от 2020 година такъв хоризонт не съществува, но тогава за разлика от сега е било ясно, че основната причина е непредвидимото развитие на пандемията.

"Няма управление, което да работи стратегически, няма политическа воля за това, а също така проблемът с ДДС-то е поредното доказателство, че колкото и някои управници да казват, че туризмът е приоритетен за икономиката на България, това изобщо не е така" посочи тя.

Относно държавната помощ за чартърни полети по време на пандемията, която сега е спряна и действието на намаленото ДДС, което няма да бъде удължено до края на годината Горанова каза:

"Това е добра идея, която със сигурност ще е от помощ. Подобна мярка имаше и миналата година, защото това беше една форма на реклама на дестинацията. Министерство на туризма отдели от своя бюджет едни средства за реклама, с които да подпомага и да стимулира чартърните полети до България. Не знам доколко обаче едно служебно правителство би приело такава мярка и дали е необходимо да се приеме само с акт на Министерски съвет, и дали е необходимо изменянето на закона, което няма как да се случи."

По думите й фактът, че Гърция е подновила преговорите да бъде предпочитана дестинация за 2025 година е доказателство за нас, че ефект има и, че това е още един лост за популяризиране и рекламиране на дестинацията сред широка публика със сравнително малко средства. Тази година ще се проведе поредна среща на Асоциацията на българските туроператори с водещи туристически фирми и агенции. На нея ще бъде обсъден на първо място гаранционният фонд. Горанова отбеляза, че не може да се прогнозира какви ще са очакванията за предстоящия туристически сезон, но в момента има добри сигнали, че броят на ранните записвания са повече, отколкото в предходни години.

Чуйте още в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - Змей Горянин и Соня Змеицата

Адресите на любовта - Змей Горянин и Соня Змеицата: Поредица исторически романи, издател заедно с Елин Пелин на сп. "Българска марка", преводи и... затвор след 9 септември. Забранено му е да публикува под псевдонима, под който е познат. Живее над две десетилетия в манастир. Какво е опасното? Обвинен заедно с Фани Попова-Мутафова във "великобългарски..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57