"Националната библиотечна седмица" е застъпническа кампания, на която всички видове библиотеки в страната координирани от ББИА провеждат от 18 години насам. Идеята е в рамките на тази седмица библиотеките да се срещнат с представители на местната власт по места. Да се организират срещи и на национално ниво в съответните комисии в НС, които са свързани с култура, образование и иновации, да се организират срещи в Министерство на културата и да се поставят текущите проблеми на библиотеките, като се търси съдействие и промяна в политиките на национално и местно ниво", каза тя.
Акцентът на тазгодишното издание ще бъде комплетността, която библиотеките имат в своята дейност. Това е не само и единствено традиционната роля да осигурява достъп до информация и четене за всеки, а да се обърне внимание на ролята, която библиотеките имат по отношение на неформалното образование, на ученето през целия живот. Това са умения като медийна и информационна грамотност, базови цифрови умения на по-възрастните хора, както и достъп до отворена наука (достъп до всички научни разработки, финансирани с публични средства). Предстои да бъде утвърдена и авторско-правна реформа, която да даде достъп до дигитализирано съдържание.
"Един от проблемите, които стоят пред нашите библиотеки вече няколко години е, че не се постига разбирателство с издателите по отношение на достъпа на електронни книги в обществените библиотеки за гражданите. Надявам се, че когато това стане задължително в рамките на ЕС и нашите издатели макар да имат възражения, ако ние искаме да пазим интереса на читателите и да отговаряме на промените в читателските им навици, то трябва да се постараем поне определени заглавия, които са по-търсени, по-важни, по-полезни да бъдат достъпни в цифров вариант. Това ще стане със съответните споразумения и осигуряване на платформа, която защитава интересите разбира се и на двете страни", отбеляза Тарандова. И добави:
"Само и единствено в тази неутрална територия, каквато е библиотеката може хора с противоположни мнения да дискутират, а не да се ползват медии, или изобщо да се върви към тотално противопоставяне. Затова библиотеките гарантират демокрацията, диалога и те са съвременната обществена "Агора".
По думите й в събитието се включват 27-те регионални библиотеки в страната, около 30 университетски и поне стотина училищни,както и много читалищни. Събитието ще бъде съпроводено с редица изложби, различни инициативи, запознаване с информационните ресурси, а на 17 май ще бъде закриването, което ще се състои в Американския център на Столичната библиотека. В рамките на кампанията ще се проведе инициативата "Посланик на библиотеките", с която се отличават представители на културния сектор, общественици и политици, които са ангажирани каузите на библиотеките. Поканени са представители на различни министерства, като гост на закриването ще бъде министър-председателят на България. За първа година ще бъде проведено и Национално състезание по публична реч за ученици на тема "Какво очаквам от Европейския парламент".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..