Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Самоковски села остават без ток почти месец в годината заради профилактика

Снимка: БГНЕС

Профилактика на електропреносната система оставя пред деня Кoвачевци (Община Самоков) и съседните няколко села. Това се извършва в делнични дни, за по няколко часа и пречи на нормалния живот и работен процес на жителите на тези населени места, сигнализира БНР Ангел Анев.

Неговите наблюдения са от последните 4 години, но негови съседи твърдят, че проблемът е от 2-3 десетилетия.

От съответното електроразпределително дружество обясняват прекъсванията с монтаж на птицезащитни съоръжения и смяна на изолатори.

Т.нар. профилактика се извършва поне 15-20 дни в годината, обикновено от 9 до към 16 часа, твърди Анев. Това е около един месец от годината. Той се е обаждал по институции, събирана е подписка и е представяна пред Центъра за клиенти в Самоковската община.

-Не сме против грижата за природата, но нека се спазват правата и интересите на абонатите. Как функционират кметствата, читалищата, училищата в този район без електричество?!, чуди се жителят на с. Ковачевци. 

Инж. Ангел Джоргов Снимка: Радио София

Кметът на община Самоков Ангел Джоргов, заяви пред БНР-Радио София, че е запознат с проблема и е в непрекъсната комуникация с електроразпределителното дружество. От там дори са изпратили информация за планираната профилактика в предстоящите месеци до летния сезон.

Джоргов припомни, че през зимните месеци наистина е имало проблеми с прекъсвания на електрозахранването в района. Но в  Самоковско имало около 200 щъркелови двойки, за които е нужна грижа, с която ще се предотвратят и някои аварии. 

Архив, Енерго Про

В отговор до Ангел Анев, до кмета на Самоков Ангел Джоргов и до журналиста от БНР Маргарита Дойчинова  от електроразпределителното дружество ЕРМ Запад съобщават, че са извършили задълбочена проверка, която е показала, че  над половината от изключванията на електрозахранването в местността "Палакарията" от началото на година са с продължителност под 5 минути.

Шест са с продължителност над 1 час през месеците януари и февруари и са били причинени от бурите и лошите метеорологични условия, засегнали цяла България.

„От март започнаха планираните дейности по профилактика и ремонти по електроразпределителната мрежа. Тези дейности са съпътствани с краткотрайни оперативни превключвания, за да може да се подготви мрежата за работа и да се гарантира животът и здравето на оперативните екипи и жителите на населените места“, пишат още от ЕРМ Запад.

Най-продължителните изключвания в местността "Палакарията" от началото на годината са за монтиране на птицезащитни продукти по програма LIFE. „Обезопасяването на стълбовете и монтирането на платформи, върху които щъркелите да гнездят безопасно, е от ключово значение, за да се гарантират доставки на електроенергия за клиентите и в същото време да се опази живота на птиците. Районът на Самоков има най-голям брой щъркелови двойки в Западна България. Пролетта е периодът, в който птиците се опитват да свият гнездо. Това се оказва нелесна задача, тъй като клоните трудно се закрепят върху стълбовете, често падат и причиняват аварии", посочват още от ЕРМ Запад.

Изразява се извинение за причиненото неудобство на жителите на самоковските села Рельово, Белчин, Алино , Поповяне, Ковачевци, Ярлово, Клисура в местността "Палакарията", но без изключвания на електрозахранването е невъзможно да се работи по мрежата, да се извършват ремонти след настъпили аварии, да се монтират птицезащитни съоръжения и да се прави профилактика на мрежата.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59