Мая Донева работи в Брюксел, но сърцето ѝ е в България. Родена във Велико Търново, тя е дълбоко свързана с развитието на Карин дом във Варна. Един от създателите на Социалната чайна и менторската програма за младежи към нея. Била е генерален секретар на EASPD – Европейската асоциация на доставчици на социални услуги за хора с увреждания, а от една година е консултант на проекти в белгийската столица:
"Днес съм в една кола пълна с чайници, пътувам от Брюксел за София. 64 чайници от различни части на света, всеки има история, свързана с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София с ”Чайници и истории“, на 9 - във Велико Търново, на 10 - в Социалната чайна във Варна, така че направим пълен кръг. Всички тези събития са свързани с 10-годишнината на Социалната чайна, която подкрепя деца и младежи без родителска грижа. Първото събитие всъщност беше в Брюксел, затова и сега чайниците са на път обратно към България“.
Освен тези 64 чайника за изложбата, има над 160 за продажба, в подкрепа на менторската програма към Социалната чайна. „Започнахме да събираме тези чайници преди 2 години – някои са от антикварни магазини, други – от битаците в различни държави, има много от Бенелюкс, аз донесох един от Саудитска Арабия. Но решихме, че е субективно да свързваме всеки младеж с определен чайник. Намираме хора, които като разберат идеята ни или ни продават, или ни подаряват чайници. Моята любов към чая идва от прабаба ми, която ми даваше вечер при нея липов чай. Това е уют. Много е важно, ако не са ти се е случило, някой да ти го даде. Той идва с отношение, с грижа.“
„Имаме доста да наваксваме в социалната политика“ - категорична е Мая Донева. „Изискват се освен финанси, и визия - как да се подкрепят хората към смислен, индивидуален живот. Чайната подкрепи реформата в системата, появявайки в момент, когато нямаше подкрепа за моментите, в които младежите порастват. Системата трябва винаги да бъде предизвиквана."
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..