Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весислава Антонова: Не бива да отслабва класическата функция на медиите - да бъдат критици

| Коментар
Весислава Антонова
Снимка: Ромео Чолаков

На общоевропейско ниво и по-специално в страните от Източна Европа днес сериозно личи замирането на културата на дебата.

Народното събрание се е превърнало в някакъв символ на този вид култура, на липса на диалог. Медиите, които трансферират идеи между политиците и обществото, също са заразени от тази култура на липса на диалог.

Това коментира пред БНР-Радио София Весислава Антонова - журналист, медиен анализатор, преподавател и член на Националния съвет за журналистическа етика.

За пример тя посочи внасянето на закони без обществено обсъждане.

"Това показва, че по някакъв начин властта се опитва да укрие от медиите истината за интересите, които прокарва през тези закони, да попречи на медиите да бъдат обективни и да ги съобщят на хората. Политиците започнаха да си възпитават журналисти, които да са критични към колегите си, които са критични към политическата власт.

По думите на Антонова мнозинството от журналистите просто записват политиците, без да задават критични въпроси.

В този смисъл журналистиката е позагубила своята критическа роля и се превърна просто в мегафон на идеите и мислите на политиците, които необезпокоявани ги съобщават на гражданите. А функцията на сериозната и качествената журналистика е да бъде кучето пазач на обществото.

Микрофоните са тук, ще има ли журналистически въпроси? Снимка: Ани Петрова

Медиите са изгубили класическата си функция да бъдат критици. Те губят същността и стандартите за една медия.

По този начин се получава развращаване на политиците и липсва отчетност пред гражданите по важни въпроси.

В днешната политическа и обществена среда обществените медии са задължени да бъдат флагман на качествената, достойна и свободна журналистика, да бъдат

огледалото, в което всички останали да се оглеждат.

Антонова обаче беше откровена за наличието на пукнатини в снагата на обществените медии, съдейки по жалбите, които постъпват в Националния съвет за журналистическа етика.

"Проблемите вътре в медиите рефлектират и върху политическата система. Ставайки свидетел на неподреден, хаотичен разговор, хората започват да губят доверие в традиционните институции, каквито са обществените медии, когато търсят информация", допълни анализаторът.

Ако една медия е недофинансирана и загрижена да оцелее, тя е допълнително разклатена по отношение на журналистическите стандарти.

Антонова припомни, че през 2016 година като дума на годината беше посочена постистина. Но светът прегърна тази дума и днес дори говорим за журналистика на постистината.

Чуйте разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50