На общоевропейско ниво и по-специално в страните от Източна Европа днес сериозно личи замирането на културата на дебата.
Народното събрание се е превърнало в някакъв символ на този вид култура, на липса на диалог. Медиите, които трансферират идеи между политиците и обществото, също са заразени от тази култура на липса на диалог.
Това коментира пред БНР-Радио София Весислава Антонова - журналист, медиен анализатор, преподавател и член на Националния съвет за журналистическа етика.
За пример тя посочи внасянето на закони без обществено обсъждане.
"Това показва, че по някакъв начин властта се опитва да укрие от медиите истината за интересите, които прокарва през тези закони, да попречи на медиите да бъдат обективни и да ги съобщят на хората. Политиците започнаха да си възпитават журналисти, които да са критични към колегите си, които са критични към политическата власт.
По думите на Антонова мнозинството от журналистите просто записват политиците, без да задават критични въпроси.
В този смисъл журналистиката е позагубила своята критическа роля и се превърна просто в мегафон на идеите и мислите на политиците, които необезпокоявани ги съобщават на гражданите. А функцията на сериозната и качествената журналистика е да бъде кучето пазач на обществото.
Медиите са изгубили класическата си функция да бъдат критици. Те губят същността и стандартите за една медия.
По този начин се получава развращаване на политиците и липсва отчетност пред гражданите по важни въпроси.
В днешната политическа и обществена среда обществените медии са задължени да бъдат флагман на качествената, достойна и свободна журналистика, да бъдат
огледалото, в което всички останали да се оглеждат.
Антонова обаче беше откровена за наличието на пукнатини в снагата на обществените медии, съдейки по жалбите, които постъпват в Националния съвет за журналистическа етика.
"Проблемите вътре в медиите рефлектират и върху политическата система. Ставайки свидетел на неподреден, хаотичен разговор, хората започват да губят доверие в традиционните институции, каквито са обществените медии, когато търсят информация", допълни анализаторът.
Ако една медия е недофинансирана и загрижена да оцелее, тя е допълнително разклатена по отношение на журналистическите стандарти.
Антонова припомни, че през 2016 година като дума на годината беше посочена постистина. Но светът прегърна тази дума и днес дори говорим за журналистика на постистината.
Чуйте разговора на Катя Василева.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..