Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весислава Антонова: Не бива да отслабва класическата функция на медиите - да бъдат критици

| Коментар
Весислава Антонова
Снимка: Ромео Чолаков

На общоевропейско ниво и по-специално в страните от Източна Европа днес сериозно личи замирането на културата на дебата.

Народното събрание се е превърнало в някакъв символ на този вид култура, на липса на диалог. Медиите, които трансферират идеи между политиците и обществото, също са заразени от тази култура на липса на диалог.

Това коментира пред БНР-Радио София Весислава Антонова - журналист, медиен анализатор, преподавател и член на Националния съвет за журналистическа етика.

За пример тя посочи внасянето на закони без обществено обсъждане.

"Това показва, че по някакъв начин властта се опитва да укрие от медиите истината за интересите, които прокарва през тези закони, да попречи на медиите да бъдат обективни и да ги съобщят на хората. Политиците започнаха да си възпитават журналисти, които да са критични към колегите си, които са критични към политическата власт.

По думите на Антонова мнозинството от журналистите просто записват политиците, без да задават критични въпроси.

В този смисъл журналистиката е позагубила своята критическа роля и се превърна просто в мегафон на идеите и мислите на политиците, които необезпокоявани ги съобщават на гражданите. А функцията на сериозната и качествената журналистика е да бъде кучето пазач на обществото.

Микрофоните са тук, ще има ли журналистически въпроси? Снимка: Ани Петрова

Медиите са изгубили класическата си функция да бъдат критици. Те губят същността и стандартите за една медия.

По този начин се получава развращаване на политиците и липсва отчетност пред гражданите по важни въпроси.

В днешната политическа и обществена среда обществените медии са задължени да бъдат флагман на качествената, достойна и свободна журналистика, да бъдат

огледалото, в което всички останали да се оглеждат.

Антонова обаче беше откровена за наличието на пукнатини в снагата на обществените медии, съдейки по жалбите, които постъпват в Националния съвет за журналистическа етика.

"Проблемите вътре в медиите рефлектират и върху политическата система. Ставайки свидетел на неподреден, хаотичен разговор, хората започват да губят доверие в традиционните институции, каквито са обществените медии, когато търсят информация", допълни анализаторът.

Ако една медия е недофинансирана и загрижена да оцелее, тя е допълнително разклатена по отношение на журналистическите стандарти.

Антонова припомни, че през 2016 година като дума на годината беше посочена постистина. Но светът прегърна тази дума и днес дори говорим за журналистика на постистината.

Чуйте разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Съюза на парамедиците настояват за създаването на нова специалност – парамедик

Повече от половината места в Спешните центрове остават незаети, въпреки че заплатата на лекар в линейка достигна до 4000 лева. Затова от Съюза на парамедиците в България от години настояват за реформа, която да позволи на парамедиците да бъдат легално назначени в спешните центрове. От СПБ заявяват, че парамедикът не може да замени лекаря, но..

публикувано на 28.05.24 в 18:03

Фокусирането върху оценките пречи на ученето

Да изкарат високи оценки в училище е парадигма в образованието, в която учениците се страхуват от провал, вместо да се фокусират върху възможността за учене, коментират от екипа на Приложна академия за образование. Според тях, държавните зрелостни изпити и националното външно оценяване не са точни показатели за потенциала и знанията на учениците...

публикувано на 28.05.24 в 16:48

Научни открития доказват, че граф Дракула е пишел и говорел на български език

Йоан Влад Трети Цепеш е влашки владетел от българо-кумански произход, наследник на династията Басараба, която е тясно свързана с българския цар Иван Шишман. Граф Дракула фигурира в историческите хроники с името Йоан Влад Трети. Това е едно от доказателствата за българския му произход, защото до 13 век земите във Влашко са..

публикувано на 28.05.24 в 15:41
Снимката е илюстративна

Почти половината ученици няма да работят това, за което са учили

Институтът за пазарна икономика публикува анализа си за 2024 г. „Индекс на съответствието между професионалното образование и профила на икономиката 2024“. Чрез индекса се измерва връзката между професионалното образование и профила на икономиката. Изчисленията позволяват да се проследи и връзката между образованието и пазара на труда на..

публикувано на 28.05.24 в 15:38

"Оборище дарява" в подкрепа на ранното детско развитие

Фондация "За нашите деца" вече повече от 30 години поставя в центъра на своята дейност децата в риск от бедност и социално изключване, на възраст от 0 до 7 години, които имат нужда от подкрепа, за да могат да се развиват в сигурна семейна среда. През юни, месецът посветен на децата, фондацията провежда една от най-новите си..

публикувано на 28.05.24 в 15:06

Композиторът Красимир Милетков празнува с концерт 70-годишината си

Вокалната група  "Радиодеца“  с диригент  Илина Тодорова ще отпразнува с концерт 70-годишнината на автора на любими музикални произведения за малки и големи  Красимир Милетков ( ►) . Събитието ще се състои на 28 май в Първо студио на БНР . "Имаме доста голяма творческа биография с Красимир Милетков, защото сме записвали едни от..

публикувано на 28.05.24 в 14:13

Ученици смятат, че най-несправедливи са обществените правила, сочи проучване

Какво българските ученици днес смятат да най-несправедливо в света около тях? Отговорът търси изследване по проекта "Кръгъл квадрат", проведено с подкрепата на USAID и DEXIS. Проучва се обществената позиция, усещанията за справедливост и отношението към институциите, мнения споделени от по-големите български ученици. Дали училището наистина..

публикувано на 28.05.24 в 13:20