"Никой не е казал, че такава болница не трябва да има. През годините всички се обединиха в това и издигат лозунга, че детското здравеопазване е приоритет, но на практика това не е така. Проблемът е, че всеки започвайки темата смята, че той трябва да бъде крайъгълен камък и да започне от буквата "А". Аз няколко пъти в различни формати, главно пред политици на срещи с депутати последните години ги умолявах само едно - следващият, който дойде на власт, който и да е той, да не започва от "А", а да мине на "Б и В", защото иначе действително ще останем в началото винаги от "кота нула", заяви той.
По думите му всяко нещо, което вече е решено се оспорва, защото всеки иска да запише по-голям "дивидент" и второто е, че българинът винаги знае повече от съседа си, началника и министър-председателя. Идеално място, което да е одобрено от всички няма и хората, които са максималисти стоят винаги в начална точка, защото не могат да направят решителната крачка, каза проф. Литвиненко.
На този етап има анализ на Европейската банка и се очаква технически проект. Болницата ще бъде изградена в Горна баня, а срокът, който е заложен е 5 години. На мястото определено за изграждането има недостроени постройки, чието разрушаване ще започне до края на месец май 2024 г. Успоредно с това са започнали геодезичните проучвания, които трябва да дадат основа за по-нататъшната конструкция и строеж на болницата. По отношение на проектирането Министерство на здравеопазването работи в сътрудничество с Европейската банка за развитие.
"Най-важното, на което държим и защо искаме тази болница е да бъде комплексна, тоест да бъдат представени всички нужни клиники, за да може един пациент във възрастта до 18 години, когато застане пред вратата на тази болница, да не се налага да излиза за някакви изследвания, консултации, лечения извън рамките на комплекса. Това е предадено, то предстои да бъде инкорпорирано и вече всичкото това, одобрено като структура да послужи за изработване и това е следващата важна стъпка на техническото задание, което разбирате, че може би в моята представа е най-важното, защото там трябва да се вплетат всички тези идеи - какво трябва да съдържа, какви да са функционалните връзки, за да може след това да се обяви конкурс за проектиране. Европейската банка за развитие е поела ангажимента в присъствието на предишния министър Хинков на наша обща среща, че те ще изготвят това техническо задание "про боно", както работи между другото и нашият съвет. Оттам нататък работата на Министерство на здравеопазването е да обяви конкурса ида чакаме следващите стъпки да вървят", отбеляза проф. Литвиненко.
През този период ще бъдат изготвени още два доклада, които се отнасят до апаратурата и до функционалностите на болницата. Също така трябва да бъде решено и кадровото обезпечаване, защото в страната има достатъчен брой кадри, но те са разпръснати в няколко структури. В болницата ще бъдат концентрирани най-тежките случаи не само от региона, но и от цялата страна така, че лекарите трябва да имат мотивация, добри условия за работа, добро заплащане и възможност за кариерно развитие, посочи проф. Литвиненко.
"Педиатрията е не само професия, но е и кауза. Не всеки става педиатър и от времето на моето следване аз знам, как всички бягаха като дявол от тамян случайно да не попаднат по разпределение в педиатрия, освен ако някой няма личен интерес и желание да работи с деца. Действително е много благодарно, но е много натоварващо и отговорно", каза той.
Частна или държавна да бъде Националната детска болница?
"Практиката е показала, че частните звена гледат да вземат по-леката патология, което е техен избор и приоритет. Освен това в държавните с годините са съсредоточени специалистите, които могат да осъществят високоспециализирани дейности. Те са с големи функционалности и способности да решават тежките случаи, но разбира се, това би било добре да е подплатено с условията и апаратурата, която държавата би трябвало да осигури", сподели проф. Литвиненко.
Той отбеляза, че трябва изначално да се промени остойностяването на клиничните пътеки, както и да се обърне внимание на палиетивните грижи.
"Ние и в момента отглеждаме и в нашето интензивно отделение деца с престой над една-две години, защото няма къде да да ги изпратим. Те се нуждаят от поддръжка на апаратна вентилация и така нататък, в домашни условия няма как да отидат, а няма къде да бъдат преместени. Те блокират легла, които са за нови интензивни случаи. Тук има една поддръжка и би следвало да има такива места, поне на две-три в страната трябва да се разчита - София, Варна, Пловдив, за да може ние да се отбременяваме по отношение на такива интензивни легла за да можем да поемаме новите случаи. А там, където вече е изяснена ситуацията и трябва поддръжка, това да се осъществява в такива отделения", заяви той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази вечер разсъжденията на седмичните коментатори във "Форум" се разпростряха върху следните сектори и теми: Българската армия . Възнагражденията се вдигат с 30%. Най-ниската заплата в сектора става 2300 лева, а най-високата - до 6700. Каква беше казармата едно време и на какво учеше? Ще привлекат ли кадри новите заплати и това, че..
Започнаха засилени проверки за спазване правилата на пожарна безопасност на хотели, къщи за гости и други туристически обекти на територията на цялата страна. С това са ангажирани екипи служители от Министерството на туризма от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) в МВР. Целта е, ако се налага, да се..
Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България . Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така: Много стабилност и приемственост,..
Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..
Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..
“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..
Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..