Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евромеланома 2024 ще се проведе под мотото "Живей и учи, учи, за да живееш"

Снимка: Златина Петкова

Кампанията Евромеланома се провежда всяка година в Европа и в България. Тя е най-голямата национална кампания за превенция на кожния рак, организирана от Българското дерматологично дружество. Тази година вниманието е насочено към вече диагностицираните пациенти с рак на кожата, като 10% от хората с меланом са изложени на риск за развитие на втори, а за всеки втори от ималите немеланомен тумор съществува риск да развият такъв в следващите 5 години. 

Въпреки това, всеки трети от диагностицираните не посещава повторно лекар, същевременно продължават да се излагат на слънце, без да използват необходимите предпазни средства с необходимата фотозащита. Прогнозата е в световен мащаб до 2025 година, диагнозата "меланом", да се увеличи с 15% а смъртността да нарасне с 20%. До 2040 година 500 хил. души ще бъдат диагностицирани с меланом, а смъртността ще нарасне с 84 %. Важно е да се отбележи, че хората диагностицирани с рак на кожата имат нужда от психологическа подкрепа, да ги подготвим, за да се научат да живеят с диагнозата си, както и да промотираме вторичните  прегледи и вторичната помощ след диагнозата. Това посочва дерматологът д-р Валерия Матеева, координатор на кампанията Евромеланома за България, позовавайки се на десетгодишен проучвания, според които голям процент от диагностицираните с рак на кожата  страдат от депресия и тревожност, преди, по време и след лечението.

Ако тези данни създават впечатление за увеличаване на заболеваемостта от рак на кожата, то това е свързано и с все по-добрия скрининг, който се извършва от лекарите и заради застаряване на населението.


Специалистът посочи, че мнозина от диагностицираните продължават да живеят живота си без да взимат под внимание ролята на слънцето, в това, което ги е сполетяло, макар от 1956 година да се знае, че слънцето е пряко свързано с развитието на рак на кожата. Скорошно проучване от 2023 година показва,че всъщност пациентите, които са преминали през диагнозата "рак" и са оцелели след меланом или карцином на кожата, всъщност не стават по-внимателни към своята кожа и към риска от последващ карцином или меланом", твърди д-р Валерия Матеева. Да бъдем внимателни, защото слънцето може да бъде приятел, но и враг, макар то да е източник на добро настроение и на хормони, които предизвикват щастие и удовлетвореност, съветва дерматологът.

Призивът на Българското дерматологично дружество е да не се излагаме на слънце в пиковите часове, а да се търси сянка. Когато това не е възможно да бъде избегнато слънцето и да се използва слънцезащита, допълни д-р Матеева.

"Слънцезащитата не е панацея, а е една възможност да се защитим тогава, когато не може да бъде избегнато излагането на слънце", изтъкна тя.


По темата се включи и дерматологът доц. д-р Жана Казанджиева от Александровска болница. Тя обясни какво е важно, когато купуваме един слънцезащитен продукт:

"На първо място е какво искаме от него - само да ни пази от слънцето, или да има добри други качества. Да кажем, ако един човек има акне, то е хубаво да си съобрази фотозащитата с такава, която е предназначена специално за акне и която не е мазна, не запушва порите. Същото важи и за едно малко дете, то не бива да ползва фотозащитата за възрастни. При малките деца има специални млека, спрейове и кремове, които лесно се размазват, така, че на майката на плажа да й е лесно да се справи с детето. Представете си едно тригодишно дете как ще стои търпеливо да го мажат, това просто не е възможно."  

Тя препоръча фотозащитата да е "две в едно", или "три в едно", така, че с един продукт да може да бъдат решени голяма част от проблемите на кожата. Освен това уточни, че най-добре е човек да се довери на специалист, който познава добре особеностите на кожата му. Например при една жена, която е заплашена от фотостареене на кожата е хубаво, продуктите така да са комбинирани, че фотозащитата да е силна, но почти незабележима. През годините на везните натежават ту синтетичните фотозащити, ту минералните, но като цяло трябва да се гледат качествата на самия продукт и каква защита предлага той.

"Ниските фотозащити са от типа 3 и 5 фактор, на фона на 30 и 50. И както знаете от 50 нагоре няма само защото беше забранено да се използва за рекламни цели, тъй като се оказа, че между фотозащита 50 и 100 разликата е 2%. Фирмите се надпреварваха да кажат нашата защита е 75%, 83%, което е абсолютно безсмислено и това просто няма никакво значение", подчерта доц. д-р Казанджиева.

Как можем сами да си направим преглед и още важни аспекти, чуйте в разговора на Златина Петкова.

По публикацията работиха: Спаска Давранова, Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50