В предаването "Радиокафе" е срещата ни с младата художничка Изабел Иванова. На 14 май тя ще открие своята дебютна самостоятелна изложба, носеща краткото, но експресивно заглавие „Яж!“, която е насочена към визуалното "поглъщане" на цветовете и многообразието на храната.
Изабел е родена във Видин, занимава се с изкуство от 15-16-годишна, опитвайки се да открие своя талант и призвание. Пробвала е различни спортове, танци – народни и спортни, пеене, свири на китара. Изненадващо научава от съученичка за провеждащи се в града уроци по рисуване, които посещава.
"Прибрах се вкъщи и започнах да прерисувам модели, различни животни и видях, че ми се получава", споделя тя. След като завършва средното си образование в природоматематическа гимназия с профил „Биология и химия“, през 2021 г. придобива бакалавърска степен със специалност "Изобразително изкуство и педагогика" в Софийския университет и оттогава не спира да търси своята идентичност в света на изкуството. С днешна дата, освен в изобразителното изкуство като свое призвание, младата Изабел съвместява професията на администратор в ITсферата.
В последно време Изабел се чувства притисната от бързия ритъм на съвременния живот, но открива спокойствие в рисуването. То е нейната врата към фантастичен свят, където въображението не среща граници, а тя може свободно да изразява своите идеи и чувства.
Най-голямата награда за младата художничка е, когато творбите ѝ успяват да докоснат душите на другите хора. Това за нея не е просто успех, а истинско удовлетворение от възможността да сподели част от себе си чрез изкуството си.
"Всъщност двете неща много добре се съчетават, понеже в IT сферата всичко е по-подредено, праволинейно, доста често със своите срокове, а в изкуствата всичко е хаос“, споделя тя. Определя себе си като сериозна, но и леко хаотична, но такъв е процесът дори в изкуството, допълва Изабел Иванова.
След завършването на университета се насочва към илюстрацията и живописта, чрез които най-добре изразява своето светоусещане. По думите ѝ, живописта я докосва още в ранните етапи на навлизането и в изобразителното изкуство, а ученето в университета просто шлифова уменията ѝ.
"Педагогиката също не е лесна, въпреки че някак си я подценявах - разказва тя за специалността си "Педагогика на изобразителното изкуство“. - Излизаме като учители и художници, което е супер, защото за мен са като две специалности в една“, пояснява Изабел. Избира да се дипломира с “Мода“.
Възхищава се на Караваджо, а вдъхновение за изложбата си черпи от творчеството на американската художничка Теди Паркър, която рисува натюрморти в стил живопис.
Всички произведения в своята изложба, наречена „Яж!“, младата художничка създава в рамките на 2 месеца.
"Животът ми беше работа и след това отново работа - по картините. Процесът беше колкото труден, толкова и приятен", разказва тя.
Самата Изабел е ценител на вкусната храна, увлича се по сладкарството, картините отвеждат публиката към многообразието на храната, но не само това е идеята.
“Всъщност се замислих за малките неща, колко са важни те. Храната е много важна, но поради това, че сме забързани, не се замисляме, че дори не се храним, а просто се „тъпчем“ за десет минути“, отбеляза тя.
Все по-рядко се замисляме за храната и качествата ѝ, но възприемем ли я като изкуство, се отваря ново измерение на удоволствието от нея.
Експозицията съдържа 14 цветни картини, живопис.
Авторката работи с природни форми – плодове, зеленчуци, давайки израз на техния колорит, а визуалното поглъщане на цветовете изразяват вътрешната ѝ емоция и всички чувства, вложени в рисуването на всяка една картина, твърди самата тя.
Дебютната самостоятелна изложба „Яж!“ на Изабел Иванова ще се открие на 14 май, от 18.00 часа в арт пространство на бул."Черни връх" 51 и продължава до 17 май.
От 24 до 26 май изложбата ще може да се види и в град Видин.
Чуйте повече от разговора на Гергана Пейкова с Изабел Иванова в звуковия файл и почувствайте вдъхновение да се запознаете с картините ѝ.
Събеседниците в коментарното предаване "Форум" тази седмица са: Владислав Панев - икономист и политик. Бивш съпредседател на Зелено движение и бивш член на председателския съвет на обединение Демократична България и Христо Радков - шеф на Българско обединение на шофьорите, бивш председател на Менса България. Заедно с водещия Константин Лавсов..
Кметът на София Васил Терзиев назначи днес арх. Богдана Панайотова за главен архитект на Столичната община. Арх Панайотова беше избрана от 7-членна конкурсна комисия, след прозрачен конкурс пo реда на Зaĸoнa зa държавния служител и Наредба за провеждане на конкурсите и подбора при мобилност на държавните служители, в три кръга - тест, практически..
По-рано през деня се състоя тържествена церемония по връчването на знамето на 22-ят ученически гвардейски отряд към Средно училище “Васил Левски”, в гр. Елин Пелин. Събитието се състоя на централния площад на града под патронажа на президента на Република България Румен Радев. На мястото имаше множество жители и гости на общината, а началото на..
На 17 април предстои вторият благотворителен концерт, в който ще участват български групи и музиканти, в подкрепа на своя колега, рокаджията Янко Бръснаря, който след тежък инсулт е в тежко здравословно състояние. Събраните средства от концерта ще отидат за лечението му. Екипът на "Добър вечер, София“ гостува със своето открито студио на..
Най-бавният влак, не само за стандартите за България, Кюстендил-Гюешево вече се движи с по-висока скорост - до 40 км в час, казаха жп специалисти. Доскоро композицията изминаваше разстоянието от 34 км - за час и четиридесет минути, със средна скорост 20-25 км/ч. Пътува в дните сряда, събота и неделя. Бавната скорост по направлението..
На 17 април от 19.00 часа в зала 1 на НДК 91. Немска езикова гимназия „Професор Константин Гълъбов“ ще отбележи 65 години от своето създаване и 30 години от откриването на Немския отдел в училището. Празникът е под надслов “Пътят към успеха” и ще събере заедно ученици, учители, възпитаници, официални лица, посланици и гости, за да отпразнуват..
Втората премиера на спектакъла “Горчиво“ в Младежкия театър “Николай Бинев“ е на 25 април на Камерна сцена. “Горчиво!” е една история за любовта и всички абсурдности, които неизбежно я съпътстват. Пиесата на Орлин Дяков “Горчиво!” ще пренесе своята публика в сватбения ден на една двойка. Момент на паника води младата булка до решението да..