В края на април в Гьоте-институт стартира серия от лекции с доцент Катерина Гаджева, посветени на фотографията от началото на ХХ век,
Историята на фотографията е низ от технически нововъведения, целенасочени търсения и случайности, които остават скрити зад привличащи любопитството образи.
Голяма част от тези образи са дело на фотографи с германски произход, които оставят ярка следа в развитието на медията.
Фотографията в голяма степен е свързана с приложното и изобразително изкуство, ражда се през 19 век като резултат от научни и технически открития, за да поеме през бурното си развитие през 20 век.
Тематичните лекции представят петима автори от Германия, работили в началото на ХХ век. Техните естетически и философски възгледи не само за фотографията, но и за изкуството въобще, ще бъдат основните фокусни точки в лекциите на доц. д-р Катерина Гаджева.
Началото на тематичната поредица бе поставено на 24 април в Залата за събития на Гьоте-институт с Хайнрих Кюн. Фотографията като произведение на изкуството"
Хайнрих Кюн (1866-1944) е водеща фигура в европейския пикторализъм и пламенен защитник на идеята, че фотографското изображение може да има въздействието на изящно произведение на изкуството. Той разработва гумбихроматната техника за отпечатване на изображения, която му позволява да променя контрастите и яркостта в композициите, както и да експериментира с хартии и пигменти. Любимите сюжети на Кюн са семейните сцени, портретите на съпругата и децата му, както и старателно подредените натюрморти.
Следващите събития са на 29 май, 19 юни, 9 октомври и 13 ноември, от 18:30 часа, в голямата зала на института.
На 29 май ще чуем за "Хана Хьох. Жените и Дада".
На 19 юни "Карл Блосфелд. Природата като вдъхновение".
На 9 октомври Аугуст Зандер. "Хората на ХХ век".
На 13 ноември "Хайнрих Хофман. Фотография и пропаганда".
Доцент д-р Катерина Гаджева е изкуствовед, доцент в Институт за изследване на изкуствата към БАН. Занимава се с история и теория на фотографията и с изучаване на българското изкуство от втората половина на ХХ век. Преподавател е в Нов български университет, водила е курсове в СУ "Св. Климент Охридски" и Националната художествена академия. Автор е на статии свързани с българската и световната фотография.
В предаването "Радиокафе" доцент Гаджева разказа повече.
Идеята е да се погледне в по-широк план, лекциите да са свързани с някакви явления от германската фотография, които да намират по-широк отзвук, да се направи един преход между минало и настояще, между Германия и другите страни и всичко това в някаква степен е условно, тъй като и самите автори не всички са през цялото време в Германия, посочи тя.
“Наистина има типични за германската фотография проблеми, но и някак ни се иска да излезем извън тях, за да можем да включим повече и от други, съседни страни, които обменят непрекъснато автори, произведения, концепции, идеи, включително и България, защото в тази първа половина на 20 век българите имат много комуникация с Германия конкретно, така че за нас това е тема, която е много полезна за разглеждането на собствената ни фотографска действителност", изтъкна доц. д-р Катерина Гаджева.
Всички лекции са с вход свободен, без предварително записване.
Още интересни аспекти за силата, въздействието, влиянието и развитието на фотографията, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъдиха темата на деня - взривът в Банкя, както и някои универсални проблеми като проблемите със здравеопазването: взривът в Банкя - колко отговорни сме за безопасността на домовете ни отговорно общество - хора, които се грижат за здравето си; липсата на добри..
Взривът е възникнал вследствие на технически проблем, най-вероятно в горелката на газовата инсталация в самата къща и взривът е бил доста голям, защото една голяма част от къщата е съборена от взрива, казва кметът на Банкя Рангел Марков . На този адрес са живели двама души - брат и сестра, които към момента са в неизвестност . Все още от..
В петъчното "Радиокафе" гост и събеседник е една космополитна личност, по думите на домакина и водещ Даниел Ненчев. Боян Бенев предприемач, пътешественик, писател, музикален продуцент. Сам осъзнава и признава, че се занимава с много и различни дейност и. Носи различни шапки. Влиза в различни роли. " Най-ценното е възможността да..
От 2023 г. тенорът Ангел Антонов е солист в състава на Националната опера в София. Завършил е оперно пеене в Неапол при Луиджи Джордано Орсини. И е написал книга за Райна Кабаиванска, която се нарича "Весталка на операта" . "Много рядко такива книги се пишат от певци. А ние познаваме процеса, знаем какво се случва; от друга страна големите..
Столичната община и Фондация "София – световна столица на спорта" отправят покана за 10-ото издание на "Витоша зимен фест" . Празникът ще се състои на 25 януари, събота , на хижа "Алеко" и там ще бъде отбелязан Световният ден на снега . Програмата под мотото "Открий, забавлявай се, изживей" предвижда спускане с шейни, паралелен..
Блиц от изпълнителни заповеди беляза началото на втория мандат на Доналд Тръмп. Серията от действия цели желание за тотална промяна на курса в страната и то бърза промяна. В същото време коментатори от ляво започнаха да припомнят предупреждението на Джо Байдън в края на мандата за опасността от олигархия. И това е логично след като видяхме..