Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредица от лекции "Бележки от германската фотография" ще представи Гьоте-институт

Изкуствоведът доц. д-р Катерина Гаджева разказа в "Радиокафе"

Снимка: Радио София

В края на април в Гьоте-институт стартира серия от лекции с доцент Катерина Гаджева, посветени на фотографията от началото на ХХ век,

Историята на фотографията е низ от технически нововъведения, целенасочени търсения и случайности, които остават скрити зад привличащи любопитството образи.

Голяма част от тези образи са дело на фотографи с германски произход, които оставят ярка следа в развитието на медията.

Фотографията в голяма степен е свързана с приложното и изобразително изкуство, ражда се през 19 век като резултат от научни и технически открития, за да поеме през бурното си развитие през 20 век.

Тематичните лекции представят петима автори от Германия, работили в началото на ХХ век. Техните естетически и философски възгледи не само за фотографията, но и за изкуството въобще, ще бъдат основните фокусни точки в лекциите на доц. д-р  Катерина Гаджева.

Началото на тематичната поредица бе поставено на 24 април в Залата за събития на Гьоте-институт с Хайнрих Кюн. Фотографията като произведение на изкуството"

Хайнрих Кюн (1866-1944) е водеща фигура в европейския пикторализъм и пламенен защитник на идеята, че фотографското изображение може да има въздействието на изящно произведение на изкуството. Той разработва гумбихроматната техника за отпечатване на изображения, която му позволява да променя контрастите и яркостта в композициите, както и да експериментира с хартии и пигменти. Любимите сюжети на Кюн са семейните сцени, портретите на съпругата и децата му, както и старателно подредените натюрморти.

 Следващите събития са на 29 май, 19 юни, 9 октомври и 13 ноември, от 18:30 часа, в голямата зала на института.

На 29 май ще чуем за "Хана Хьох. Жените и Дада".

На 19 юни "Карл Блосфелд. Природата като вдъхновение".

На 9 октомври Аугуст Зандер. "Хората на ХХ век".

На 13 ноември "Хайнрих Хофман. Фотография и пропаганда".

Доцент д-р Катерина Гаджева  е изкуствовед, доцент в Институт за изследване на изкуствата към БАН. Занимава се с история и теория на фотографията и с изучаване на българското изкуство от втората половина на ХХ век. Преподавател е в Нов български университет, водила е курсове в СУ "Св. Климент Охридски" и Националната художествена академия. Автор е на статии свързани с българската и световната фотография.

В предаването "Радиокафе" доцент Гаджева разказа повече.

Идеята е да се погледне в по-широк план, лекциите да са свързани с някакви явления от германската фотография, които  да намират по-широк отзвук, да се направи един преход между минало и настояще, между Германия и другите страни и всичко това в някаква степен е условно, тъй като и самите автори не всички са през цялото време в Германия, посочи тя.

“Наистина има типични за германската фотография проблеми, но и някак ни се иска да излезем извън тях, за да можем да включим повече и от други, съседни страни, които обменят непрекъснато автори, произведения, концепции, идеи, включително и България, защото в тази първа половина на 20 век българите имат много комуникация с Германия конкретно, така че за нас това е тема, която е много полезна за разглеждането на собствената ни фотографска действителност", изтъкна доц. д-р Катерина Гаджева.

Всички лекции са с вход свободен, без предварително записване.

Още интересни аспекти  за силата, въздействието, влиянието и развитието на фотографията, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С каква скорост да минеш оттук?

По моста на с. Гара Елин Пелин и 10 км/ч не ви гарантира безопасност. Докога?

Жителите на Община Елин Пелин от години имат проблем с моста в сърцето на село Гара Елин Пелин, който е връзката както на населеното място с близките села, така и с главния път, който води към магистралата в посока столицата. Те се оплакват от шум, прах, вибрации, от рушащи се метални решетки , които пукат гуми. В района има и много..

публикувано на 12.07.24 в 18:13
Милка Василева

Специалисти по здравни грижи ще има достатъчно, ако професиите станат привлекателни за младите

Тази седмица се проведе национална среща на главни медицински сестри под надслов „Кадровата криза в здравеопазването – възможно ли е да бъде преодоляна?“.  Колкото и по темата да се говори през последните години, проблемът с недостига на медицински сестри продължава да бъде много остър . Кризата у нас е с 20-годишна давност. Но проблемът..

публикувано на 12.07.24 в 16:34
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Не може да има две ДПС-та. Пеевски ще направи своя партия-корпорация

Намесването в лидерския конфликт в ДПС на нова тема – етническата , показва някаква форма на отчаяние . Обикновено тя се повдига, когато има нужда от сплотяване. Интересно кога Доган се сети, че Пеевски и Йордан Цонев са българи? Това коментира пред БНР-Радио София политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов. Според..

публикувано на 12.07.24 в 15:26

Менеа представи новата си песен Weight of the World

Младата изпълнителка Менеа Кефалов, родена в САЩ, с български корени. Менеа завършва музикалното си образование в прочутия колеж Бъркли, а в момента живее в Лос Анджелис. Тя представи пред Радио София новата си песен Weight of the World. Музикантката сподели, че има група, пише песни и ходи по участия. Родителите й са от София и тя често идва тук..

публикувано на 12.07.24 в 14:20

Българка получи международен приз за романа си "Мръсни дни"

Седмици след световната си премиера у нас се появява хитовият фентъзи роман "Мръсни дни" на българката Геновева Димова, която впечатли гигантите от американското издателство TOR, и се превърна в един от най-обещаващите нови гласове на жанровата литература в международен мащаб. Родената във Варна фентъзи стихия, която от години живее и твори в..

публикувано на 12.07.24 в 13:41

Какво трябва да знаем при ремонт на жилището

Лятото е сезонът на ремонтите на домовете. Какви са законовите преустройства на жилищата? Как се случват и какво се изисква за да бъде един ремонт по правилата? От инж. Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ще научим как да променим функциите и разположението на помещенията вкъщи, без това да..

публикувано на 12.07.24 в 12:21
Анна Стойкова

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в модерен и зелен европейски град с добре поддържани паркове и градини, облагородени междублокови..

публикувано на 12.07.24 в 09:45