"С Груев се познаваме от доста години, той всъщност беше един от първите студенти на академията през 2020 година. Точно през този период, в който създадохме нашата академия BECA, с това да сме заедно и да творим изкуство можем да преодолеем всички трудности, като намираме начин да канализираме позитивната енергия в нещо творческо, да изключим света около себе си. Смятам, че фотографията е начин да излееш това, което ти тежи чрез визуалния разказ", сподели Стефанова.
Груев добави, че преди откриването на фотографията е имал труден период, тъй като се е занимавал с друг тип фотография и е искал да остави някакви следи, като академията му е дала тази възможност. Той снима от 2013 година, но след това е започнал да снима различни семейни събития, като се е занимавал комерсиално.
"Не ми беше достатъчно и винаги съм знаел, че има нещо вътре в мен, което трябва да се покаже повече. Когато отида да снимам едно такова събитие то остава за гостите, за всички близки и приключва. Аз исках да покажа на хората и на света, че наистина мога да правя истинска фотография, която засяга социалните теми, и фотография, която може да помага", каза той.
В семейството му никой не се е занимавал с фотография и затова той е избрал да не търси оценка сред тях, а да се обърне към хора, които разбират от това. Преминава през няколко курса по документална фотография на академия ВЕСА, завършва мастер програмата и получава високи отличия. Участвал е в конкурс на национално ниво с около 250 човека от цялата страна.
Груев е решил, че неговият поглед върху фотографията е черно-бял, защото черно-белите снимки имат по-арт облик, по-дълбок изказ към зрителя. Велина Стефанова отбеляза, че за първи път се включват в тазгодишната програма на Европейската нощ на музеите 2024, тъй като галерията на ВЕСА е била открита през октомври 2023 г. Проектът на Ивайло е стоял около две години без име, след което неговата приятелка измисля името "Хирон". Това в гръцката митология е кентавър, който е бил лечител и фотографът обясни, че ще продължи проекта с хипотерапия, като ще наблегне на менталното лечение на коня. Той е полагал доброволен труд в конна база и е вземал уроци по езда, което му е помогнало да реализира изложбата.
"Фотографията не е само да отидем и да заснемем определеното нещо, а трябва да го усетим, трябва да се впуснем в него", каза той. Велина Стефанова допълни, че "Хирон" е по-различен проект, в който авторите представят творби, които са лични за тях самите.
Експозицията е организирана от Френски институт в България Institut français de Bulgarie, и е част от дългосрочната инициатива на Фондацията да подкрепя развитието на талантливи фотографи и да насърчава тяхната творческа и професионална реализация. Откриването ще бъде на 18 май от 19:00 ч. на бул. "Васил Левски" 57.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...