Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хирон" - дебютна изложба на младия фотограф Ивайло Груев

Снимка: Радио София

Проектът "Хирон" на документалния фотограф Ивайло Груев е вдъхновен от дълбоката връзка между конете и хората и цели да я изследва чрез силата на визуалния разказ. Връзката между конете и хората води своите корени от незапомнени времена. Благородните животни първоначално са били опитомявани за транспорт, селско стопанство или военна служба, но в много древни култури, обаче, има митологически препратки към конете като божествени същества. Подробности за събитието разказаха Ивайло Груев и Велина Стефанова, представител на организаторите от BECA Before Creating Academy.

"С Груев се познаваме от доста години, той всъщност беше един от първите студенти на академията през 2020 година. Точно през този период, в който създадохме нашата академия BECA, с това да сме заедно и да творим изкуство можем да преодолеем всички трудности, като намираме начин да канализираме позитивната енергия в нещо творческо, да изключим света около себе си. Смятам, че фотографията е начин да излееш това, което ти тежи чрез визуалния разказ", сподели Стефанова.


Груев добави, че преди откриването на фотографията е имал труден период, тъй като се е занимавал с друг тип фотография и е искал да остави някакви следи, като академията му е дала тази възможност. Той снима от 2013 година, но след това е започнал да снима различни семейни събития, като се е занимавал комерсиално.

"Не ми беше достатъчно и винаги съм знаел, че има нещо вътре в мен, което трябва да се покаже повече. Когато отида да снимам едно такова събитие то остава за гостите, за всички близки и приключва. Аз исках да покажа на хората и на света, че наистина мога да правя истинска фотография, която засяга социалните теми, и фотография, която може да помага", каза той.

В семейството му никой не се е занимавал с фотография и затова той е избрал да не търси оценка сред тях, а да се обърне към хора, които разбират от това. Преминава през няколко курса по документална фотография на академия ВЕСА, завършва мастер програмата и получава високи отличия. Участвал е в конкурс на национално ниво с около 250 човека от цялата страна.


Груев е решил, че неговият поглед върху фотографията е черно-бял, защото черно-белите снимки имат по-арт облик, по-дълбок изказ към зрителя. Велина Стефанова отбеляза, че за първи път се включват в тазгодишната програма на Европейската нощ на музеите 2024, тъй като галерията на ВЕСА е била открита през октомври 2023 г. Проектът на Ивайло е стоял около две години без име, след което неговата приятелка измисля името "Хирон". Това в гръцката митология е кентавър, който е бил лечител и фотографът обясни, че ще продължи проекта с хипотерапия, като ще наблегне на менталното лечение на коня. Той е полагал доброволен труд в конна база и е вземал уроци по езда, което му е помогнало да реализира изложбата.

"Фотографията не е само да отидем и да заснемем определеното нещо, а трябва да го усетим, трябва да се впуснем в него", каза той. Велина Стефанова допълни, че "Хирон" е по-различен проект, в който авторите представят творби, които са лични за тях самите.  

Експозицията е организирана от Френски институт в България Institut français de Bulgarie, и е част от дългосрочната инициатива на Фондацията да подкрепя развитието на талантливи фотографи и да насърчава тяхната творческа и професионална реализация. Откриването ще бъде на 18 май от 19:00 ч. на бул. "Васил Левски" 57.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчев януарски понеделник

Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..

публикувано на 27.01.25 в 07:15
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00