Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските домакинства и климатичната неутралност

Снимка: Радио София

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на домакинствата в рамките на новите климатични политики и механизми на ЕС.

"Българските домакинства участват в изключително ограничен мащаб, общо взето участието може да се сведе до тези, които в крайна сметка санираха сградите, в които живеят основно по първата програма, която обхвана около 2200 сгради. Сега тя продължава, ще бъдат обновени още около 1000 сгради по първата фаза на Плана за възстановяване и устойчивост. В момента по втората фаза са кандидатствали малко под 300 сгради. Но какво значи те да участват в енергийния преход към климатична неутралност? Всъщност ангажиментът за постигането на климатична неутралност до 2050 година на ЕС предполага прилагането на доста политики и мерки, които са свързани с намаляване на емисиите на парниковите газове, на съкращаване на използването на фосилни горива и прочее", каза Бенов.

Той допълни, че българските домакинства са затруднени да участват в този преход, тъй като нивата на енергийна бедност са високи и около 1 млн. и 800 хиляди домакинства са в това положение. За да бъде пълноценно и справедливо тяхното участие те имат нужда от целенасочено подпомагане и трябва помощите да бъдат насочени там, където са необходими, а не както досега да се подпомагат всички. Ефектът за постигане на въглеродна неутралност, поне що се отнася до сградния сектор, идва основно оттам.


По отношение на енергоспестяващите крушки той посочи, че те са най-малкото нещо, което може да се направи за пестене на енергия. На предстоящо събитие на 22 май 2024 г. ще бъде дискутирано как домакинствата сами да си подпомогнат, като произвеждат енергия от ВЕИ, а не само като я пестят. Събитието е за журналисти и ще бъде разделено на 4 панела, като целта му е информацията за Зелената сделка да бъде представена обективно по медиите.

Бенов отбеляза, че България трябва да създаде конкретни национални цели, които да показват какъв е приносът на страната към това европейско усилие. Освен това всички български общини трябва да имат социален план за климата. По думите му първата и втората фаза по програмата за енергийна ефективност на сградите са били със 100% грант, а сега предстои трета, при която е нужно 20% самоучастие от собствениците на жилищата.

"Промяната в поведението ни доказано може да доведе до значителни спестявания на енергия. Нещо супер елементарно е например, когато домакинята готви да готви на по-ниска температура с капак върху тенджерата. Да се използва разклонител, който има прекъсвач, да се пускат щори или пердета, когато навън е много горещо и имаме нужда да охлаждаме жилището си. Добро уплътнение на прозорци, на врати, най-добре е те да са енергоефективни, това са наистина простички неща. И да променим това наше разбиране, че за да ни е топло трябва да е 30 градуса в помещението", каза Бенов.

Той посъветва когато се купува електроуред той да е енергоспестяващ, тъй като това е разход, който не правим често. Също така при експлоатацията на електроуредите да прочетем как правилно трябва да ги използваме. Третият панел от събитието ще разгледа облекчаването на административните процедури при използването на инсталации за ВЕИ, които са със сравнително ниска мощност, до 20 KW.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05