Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 28 май, от 20.00 часа

Бах за гъдулка и пиано в проекта "Вселена"

Концерт и албум на Фани Куцарова и Мартин Владимиров

Новосъздаденото дуо Фани Куцарова /пиано/ и Мартин Владимиров /гъдулка/ записаха наскоро трите Сонати за виола да гамба и чембало от Йохан Себастиан Бах. Записите са осъществени в Първо студио на Българското национално радио.

Виола да гамбата и гъдулката са с подобен звук и регистър, а младият и много талантлив гъдулар, който е и част от Оркестъра за народна музика на Българското национално радио Мартин Владимиров, се зае с нелеката и доста предизвикателна задача да изсвири Баховите произведения. Този запис е единствен по рода си и се очаква да предизвика сериозен интерес сред нашата и световна музикална общественост.

Предстоят концертни изпълнения в някои европейски столици, а премиерата на родна сцена ще е на 28 май в столичния София Лайф Клуб.

Мястото е нетипично за симфоничен концерт, но е единствената клубна сцена, която има акустичен роял и изключително добра акустика, отбеляза пианистката Фани Куцарова, която бе гост в “Радиокафе“.

“Тъй като е нестандартна и музиката, която ще представим се надявам да се получи един много добър концерт“, допълни тя.

„Ние сме българи, а нашият фолклор е една от най-големите ценности, които имаме и смятам, че с него трябва да се върви напред".

Фани Куцарова разказа за първите си съвместни изяви с Владимиров.

“Беше мой студент в Музикалната академия. Преди 4 години имахме с него часове корепетиция, тогава този човек ме впечатли с невероятния професионализъм на 20-годишен човек, който работи и свири като един изключително даровит завършен музикант“.

Симбиозата между класиката и фолклора се оказва изключително успешна, поради сходния тембър на двата инструмента.

“За моята 50-годишнина, която беше в Първо студио на БНР, направихме първия опит. Изсвирихме Третата соната за виола да гамба и чембало от Бах, и колеги казаха, че това е дует, който има перспектива, а аз харесвам много нестандартните инструментални комбинации. Така след като ни харесаха, решихме, че можем да опитаме“, разказа  Фани Куцарова.

Това е страхотно предизвикателство, защото гъдулката има само 3 струни, на които Мартин Владимиров успя да изсвири и трите сонати. Така се създава „Бах за пиано и гъдулка“.

„Работихме осем месеца почти ежедневно, за да напаснем звук, тембър, стил. Беше сериозна работа“, разкри пианистката.

Записите на компакт диска се осъществяват отново в Първо студио на БНР. Издаването му вече е факт и след като бъде промотиран на 28 май, албумът ще бъде наличен и във всички музикални платформи, каза още Фани Куцарова.

С два предпремиерни концерта в културните ни институти в Будапеща и Братислава, албумът вече е представен извън България.


„Концертите бяха неочаквано голям успех за мен самата, свирила съм и друг път по тези места, но толкова пълни зали и толкова дълги аплодисменти не е имало никога“, изтъкна Куцарова и допълни:

“Този експеримент всъщност го кръстихме “Вселена“, защото решихме, че ще е много тежко да свирим само Бах и затова го съчетахме с едни от най-добрите ни фолклорни произведения“.

Какво да очакваме от уникалния проект “Вселена“, който ще бъде представен на 28 май?

“Първата соната ще изсвирим с чембало и гъдулка, след това ще представим и фолклорни парчета, едното от които ще бъде трио с Венци Трифонов – пиано, гъдулка и кларинет, а всички обработки са дело на Мартин Владимиров“, разкри още Фани Куцарова.

Още аспекти чуйте в разговора на Лили Големинова. 

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36