Кариерният център на УНСС е най-старият (от 2003 г.) и сред най-добрите. Неслучайно е „междууниверситетски“ - обслужва не само студенти на УНСС, а и от други висши училища от България и чужбина, стига да се обърнат към консултантите. Услугите са напълно безплатни.
Това разказа пред БНР-Радио София директорът му Атанас Димитров. И допълни:
"Партнираме си с всички кариерни центрове, обменяме информация и ресурси. Дори студенти от други университети си карат практиката при нас. На Запад има страни, в които професионалното ориентиране започва още от детската градина.
Димитров припомни, че у нас вече има кариерни центрове и в средни училища. Често пъти обаче родители настояват детето да учи каквото те са преценили, а не в областта, в която на детето му върви и явно има афинитет.
Междууниверситетският център за развитие на кариерата на УНСС участва и кандидат-студентски борси, провежда Бизнес академии за студентите. Там младите хора срещат практиката в различни компании. Два пъти в годината се организират кариерни форуми (пролет и есен), на които обичайно идват представители на около 100 компании.
Димитров обърна внимание, че бизнесът се бори за „читавите“, за най-добрите студенти. Стажът в УНСС започва още в първи курс. Често пъти стажантската програма се оказва едно дълго интервю за работа. Самите студенти научават много, затвърждават избора си на професия, но и могат да си харесат работодател.
Освен всичко друго, кариерният център може да помогне на младия човек да се представи по най-добрия начин при кандидатстване.
"Трябва да се говори спокойно и точно колкото е нужно, без да се пропуска нищо важно. От едно интервю не си правете извод, че не ставате, просто не сте за тази компания", отбеляза Атанас Димитров.Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..