От 11.30 часа, зала „Тициан“ на центъра за култура „Дон Орионе“, където е разположена инсталацията „Съседите“, ще бъде домакин на дискусията „Помнене и свидетелстване – локални и глобални контексти“.
От 14.00 часа Теодора Бахарова, която от години организира арт занимания с послания, ще твори с младежи от Държавно основно училище “Данте Алигиери” във Венеция, в нейната творческа работилница за ученици „Страноприемница“. Италианчетата ще научат неизвестни факти за българската азбука и разпространението й по света.
Красимира Буцева и Джулиан Шехирян са част от екипа на българския павилион във Венеция. Те са част и от проекта „Съседите“, който беше показан на 60-ото Биенале.
„Това е мултимедийна инсталация, включваща мебели, предмети, компютри, тонколони, прожектори, общо тежаща 2 тона. Тя тръгна от София и стигна във Венеция. Посрещнахме много гости на откриването“, каза пред Радио София Красимира Буцева.
Джулиан Шехирян добави, че е било изключително приятно да наблюдават реакциите на хората, които посещават инсталацията.
„Повечето от посетителите не са българи, но има нещо почти универсално в толкова трудните и заличените спомени. Това са домовете, които са пространства, които са дълбоко познати за публиката. Това всъщност прави инсталацията“, уточни Шехирян.
Те отбелязаха, че днес Българският павилион във Венеция ще отбележи 24 май подобаващо.
„Ще се състои една дискусия, в която сме поканили Даниела Колева – културолог и професор в Софийския университет. Тя работи върху Белене от много години. Поканили сме също проф. д-р Венелин Шурелов, поканили сме и Елза Джерманова, която е дъщерята на Цветанка Джерманова, чийто глас се чува в инсталацията. Тя е оцеляла в Белене, Босна и Ножарево – три лагера. Поканили сме и д-р Валентин Калинов – клиничен психолог и философ. Ще участваме и аз - Красимира Буцева, както и Джулиан Шехирян“.
Посланието и на двете събития днес е младите да имат достъп до миналото и да имат уроци по емпатия, каза Красимира Буцева.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: fb/Български павилион на Биенале във Венеция и Радио София
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..