По повод наближаващия Световен ден на множествената склероза 30 май, на 28 май ще се проведе медийно събитие, озаглавено "Кутия за приказки". Тази година темата на кампанията е “Диагноза“.
Събитието е част от Здравна кампания за повишаване на осведомеността към редките автоимунни и възпалителни неврологични заболявания в България. Целта му е да послужи като платформа за увеличаване на информираността за тези заболявания, чрез споделяне на реални пациентски истории от България.
По време на инициативата експерти в областта на неврологията ще ни запознаят с важни аспекти, свързани с диагностиката и лечението им.
"В основата на това заболяване стои реакция на организма срещу собствените нервни тъкани, откъдето идва централната нервна система. Едно автоимунно заболяване, най-вероятно придобито, въпреки че има и генетични фактори, участващи в генезата на това заболяване", обясни д-р Иван Томов, един от организаторите на инициативата, съосновател на медицински информационен портал Diagnosa.info, заедно с д-р Мария Трифонова.
Не се знае от какво се причинява. Някои хора могат да развият това заболяване, други не, в зависимост от това какъв е начинът им на живот, както и факторите на околната среда, пушене, ниско ниво на витамин D и определени по-редки вируси биха могли да го активират, посочи още медикът.
"През последните години начинът ни на живот в затворени пространства, климатици, стоене на сянка, използване на редица слънцезащитни кремове, доведе до това, че все повече хора имат ниски нива на витамин D, което наблюдавам и в клиничната практика“" поясни д-р Томов.
Основната мисия на "Кутия за приказки" е да акцентира върху ранната диагностика и лечение, като по този начин ще насочи вниманието към необходимостта от по-добра осведоменост сред младите и техните близки.
Ако се усъмним, че имаме това заболяване на базата на група от симптоми, достатъчно е да посетим невролог и оттам нататък със специфични и висококвалифицирани изследвания би могла да се постави диагнозата, подчерта д-р Томов. По думите му диагнозата „Множествена склероза“ би могла да се постави навсякъде, в България неврологичната общност е много добре организирана и информирана.
В рамките на събитието Дарин Ангелов и Евелин Костова ще разкажат две истории на пациенти с множествена склероза и оптичен невромиелит. Историите целят да покажат както предизвикателствата, пред които са изправени пациентите и техните семейства, така и начините, по които ги преодоляват и намират подкрепа.
По време на събитието акад. Иван Миланов, председател на Българското дружество по неврология, ще сподели новости, свързани с лечението и диагностиката на тези заболявания.
Медийното събитието ще се проведе на 28 май (вторник) от 15:30 часа в галерия "Нюанси" (ул. "Иван Денкоглу“ 42) в София.
Разговора с д-р Иван Томов чуйте в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..