Михаил Зигар е един от най-разпознаваемите руски журналисти, каза пред Радио София редакторът на изданието Красимир Лозанов.
„Той е млад, красив и смел мъж. През 2014 г. той получава наградата CPJ (International Press Freedom Award). Това е награда, която се дава на журналисти, които работят в заплашващи живота и здравето им условия. Той не е историк, не е политолог и книгите, които той пише по исторически въпроси, ги пише като човек, който умее да борави със словото, има усет към съспенс, към напрежение и може да направи така, че темата да бъде максимално увлекателна за читателя и през този алгоритъм той да постигне целите си“, обясни Красимир Лозанов.
В началото на инвазията на Русия в Украйна, Михаил Зигар пише отворено писмо, което е подписано от няколко руски писатели и журналисти. То е разпространено в руски медии и в него казва – „Не на войната, ние сме категорично против!“.
„Малко след това Зигар беше принуден да напусне Русия. Знае се, че живее в Берлин или между Берлин и Ню Йорк“, уточни редакторът на „Война и наказание“.
Книгата е петото историческо издание от руския автор. Всички заглавия имат закачка към определени литературни образци, каза Красимир Лозанов.
„Един негов сборник от 2007 г. беше наречен „Война и мит“, закачка с романа „Война и мир“ на Толстой. Друга велика негова книга, която излезе 2015 г. се казва „Цялото кремълско войнство“ – закачка с „Цялото кралско войнство“. Тази книга беше обявена от Светлана Алексичевич за най-добрия разказ за Русия за последните две десетилетия“, отбеляза Красимир Лозанов.
Той добави, че новата книга на Михаил Зигар дава основание да се разбере какви са историческите предпоставки Русия да нападне Украйна.
„Тази книга е важна с това, че ако ние се обръщаме към исторически източници, ако имаме начин и формула да преодоляваме историческите манипулации, ние можем да си дадем отговор на въпроса защо това се случва. И защо това ще продължи да се случва, ако не сложим край на способността на Русия да води неоколониални войни. Книгата е написана и като вид покаяние от името на Михаил Зигар, от името на руската интелигенция, затова че те не са успели да разчетат правилно историческите послания и да усетят, че в тях е заложено това голямо, това абсолютно зло и в крайна сметка то се реализира през тази война“, каза Красимир Лозанов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..