Фестивалът "Shapeshift - свят на технологии, утопии, човечност" започва днес в НАТФИЗ.
Паулина Захариева и Димитър Рангелов гостуваха и разказаха на него пред БНР-Радио София.
Shapeshift всъщност означава умението и възможността за трансформиране и промяна на всяка една жива и нежива форма. Фестивалът се организира за втора поредна година и е пресечна точка между нови технологии, изкуство, музика. Поставя се акцент върху иновациите и новите технологии и как те променят живота на хората, обясни Паулина Захариева.
"Въпреки напредването на технологиите нещата не са се променили толкова, колкото на нас ни се иска. Затова търсим отговори на въпроси свързани с човечността, бъдещето, надеждата, диалога", допълни тя.
"Една от надеждите е, че новите технологии ще изместят част от рутинната работа и ще можем повече да се занимаваме с творчески дейности", посочи Паулина Захариева. По думите ѝ, днес повечето от нас имат осъзнатост, че трябва да се грижат за тялото си, но не отделят достатъчно време за творчество – за рисуване или музика.
"Моята утопия е, че в недалечно бъдеще, свободното време, което новите технологии ще осигурят, ще бъде възможно да се занимаваме с такива неща, без да мислим, че не можем да рисуваме, да пеем и да премахнем бариерите, които сами си поставяме в създаването и експериментирането. Тогава музиката ще бъде повече свързваща и за споделяне, отколкото сега", посочи Захариева.
"Важна е самата идея и самият процес, какво ще направиш, тоест, в един момент, когато всичко е много лесно, много бързо да се направи и нямаш тези препятствия, нямаш дълъг процес, бързо правиш от идея продукт, в един момент се изчерпваш откъм идеи", посочи Димитър Рангелов.
По думите му, тази тенденция започва още отсега, допитвайки се за всичко до изкуствения интелект, свикваме с мисълта, че той винаги е там за нас.
"В един момент всичко, което е “Out to the box“(извън кутията) – мисленето и идеите ще са най-ценните, не целия продукт, който ще създадеш, а как да измислиш начин, той да бъде по-различен от останалите", допълни той.
От 18 часа част от лекторите – хора от областта на архитектурата, образованието, дизайна ще отговарят на въпроса "Прекалено ли е да мечтаем за утопия?". Дискусия със свободен достъп.
В 19 часа е откриването на Pop Up изложба с 8 артисти, които използват дигитални технологии и изкуствен интелект за създаване на изображения.
Фестивалът Shapeshift започва днес и ще продължи до 2 юни. Пълна информация за програмата може да откриете на shapeshiftfestival.com
Още интересни аспекти чуйте от разговора в звуковия файл.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..