Младата певица Мария Ангелова разказа в предаването "Добър вечер, София“ как се заражда в нея любовта към фолклора. Това се случва още в ранните й години в училище, където посещава хор, в който изпълнява народна музика. По-късно започва да учи в музикална паралелка, посещава уроци по поп и джаз пеене. Кандидатства в джаз академията на Милчо Левиев и Вики Алмазиду през 2012 г.
"Освен джаз стандарт и някаква етно песен трябваше да подготвим, защото този мастър клас не беше само за българи, но и за чужденци“, разказва тя.
Когато подготвя тракийско-странджанската "Не казвай либе лека нощ“ в малко по-различен джаз-вариант, публиката реагира различно.
"Когато приключи песента, в залата за няколко секунди настъпи пълна тишина. Един човек дойде в гримьорната да ми каже, че през цялото време ме е слушал със затворени очи“, споделя певицата.
Оттогава започва да съчетава фолк със джаз. Нейният път до триото, в което пее днес, може да проследите в разговора. В триото се включва и сестра й, арх. Ваня Димитрова и Ася Пинчева, която има участие и в проектите “Тригайда“ и “Оратница“.
"Ася е завършила в Широка Лъка и е от малкото певици, които пеят добре както народна музика, така и поп“, разкри Мария Ангелова, която е автор на повечето аранжименти. Триото все още няма име.
"Но мисля, че го измислихме, защото започнахме работа по първия си албум, но той вероятно ще е факт в по-късен период“, посочи певицата.
Преди месец триото осъществява покана от Музикалния департамент на Манчестърския университет, за които записват видео с 15-минутен концерт, който успява да пожъне невероятен успех.
Следва още едно видео с обработен български фолклор, традиционни български носии, а след него получават покана да гостуват и да направят концерт там.
"Беше невероятно! Никой от нас не е очаквал такова нещо – студенти и преподаватели по музика в Манчестърския университет със сълзи на очи ни обясняваха, че това е най-добрият концерт, който са виждали там в тази зала, а това е университет с 200-годишна история“, разказа певицата.
Чуйте разговора на Крис и Деси в звуковия файл.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..